› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

Podaż rośnie. Jaki jest popyt na nowe mieszkania w Elblągu?

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    30.11.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A

W okresie dziewięciu miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, jak również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, pomiędzy styczniem a wrzesniem 2016 r. oddano do użytkowania 112 337 mieszkań, tj. o 10,9% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., w którym odnotowano wzrost o 1,2%. W okresie dziewięciu miesięcy 2016 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 154 349 mieszkań, czyli o 11,8% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 14,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 133 089, tj. o 3,9% (wobec wzrostu przed rokiem o 11,8%).

Największy udział (49,3%) w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni, którzy w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. oddali do użytkowania 55400 mieszkań, tj. o 4,1% mniej niż przed rokiem (wobec wzrostu w ub. roku o 4.3%). 

Deweloperzy w okresie dziewięciu miesięcy 2016 r. oddali do użytkowania 53379 mieszkań (co stanowiło 47,5% ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), tj. o 32,2% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r., kiedy notowano wzrost o 2,8%. Inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 75729 mieszkań, tj. o  10,2% więcej niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 17,1%). Odnotowano również wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, do 63099 mieszkań, tj. o 0,5% (wobec wzrostu przed rokiem o 23,7%).

W okresie od stycznia do września 2016 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w województwie lubuskim – o 33,1%, zachodniopomorskim – o 26,7%, mazowieckim – o 24,8% i dolnośląskim – o 24,4%. W województwie podlaskim oddano tyle mieszkań co przed rokiem. Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w pięciu województwach, w tym największy: w województwie łódzkim – o 9,6%, pomorskim – o 7,8% i podkarpackim - o 5,0%.

Czy sytuacja ta przekłada się na spadek cen? Jak wygląda popyt na nowe mieszkania na rynku elbląskim?

W świetle informacji, które udało nam się uzyskać od kilku deweloperów ceny mieszkań wydają się utrzymywać na stabilnym poziomie.

Popyt na nowe mieszkania rośnie zazwyczaj pod koniec roku i jest to sytuacja, która się powtarza. Wynika to obaw kupujących odnośnie potencjalnych zmian, które są często wprowadzane z początkiem nowego roku. Wolą sfinalizować transakcję w starym roku i mieć większą pewność, że ceny się nie zmienia - mówi osoba zatrudniona w dziale handlowym przedsiębiorstwa Ekobud z siedzibą w Ostródzie, które sprzedaje mieszkania na osiedlach zlokalizowanych przy ul. Bema i Broniewskiego w Elblągu.

Paweł Hrycyk z biura sprzedaży Margo Deweloper w Elblągu, który zajmuje się sprzedażą mieszkań w Willi Syrena przy ul. Grobla św. Jerzego, wskazuje na znaczną tendencję rosnącą w stosunku do ubiegłego roku, jeśli chodzi o zainteresowanie zakupem nowego mieszkania. W pewnej mierze jest ona związana z faktem oddania w tym roku apartamentowca do użytku. Sprzedane w nim niedawno 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 48,1 m2 kosztowało 214 045 zł (4 450 zł za m2).

Nasza rozmówczyni z elbląskiej firmy budowlanej Przemysłówka 03, która ma w ofercie mieszkania na niewielkim osiedlu znajdującym się przy ul. Legionów, mówi o stabilnym, dużym zainteresowaniu ofertą mieszkaniową, która nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłego roku.

Dane statystyczne: GUS

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kola
ponad rok temu ocena: 100%  2
Przecież jeśli chce się pisać o rynku nieruchomości obiektywnie, nie można pytać developerów czy pośredników nieruchomości, oni zawsze twierdzą, że jest popyt, ceny się utrzymują, a zaraz poszybują w górę: kupujcie, kupujcie, zaraz nie będzie...
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qaz
ponad rok temu 1
Z jednej strony racja, a z drugiej... Kogo zapytać? Nikt nie jest obiektywny. Kupujący zawsze powie, że za drogo :) Z drugiej strony trzeba by mieć bardzo dużą bazę odpowiedzi.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.