fot. Mateusz Milanowski
We wtorek (10 listopada), tuż przed obchodami Święta Niepodległości, Jerzy Wcisła – od niemalże 9 lat dyrektor Biura Regionalnego w Elblągu – ustąpił ze stanowiska, aby od dzisiaj stać się senatorem RP. Na specjalnie zorganizowanej konferencji, która miała być jednocześnie pożegnaniem z Urzędem Marszałkowskim, Jerzy Wcisła opowiedział o swojej działalności, sukcesach, planach na przyszłość oraz sprawach, którymi chciałby i będzie się zajmować już na szczeblu parlamentarnym.
Dyrektorem Biura Regionalnego został 10 marca 2007 i piastował to stanowisko przez 8 lat i 8 miesięcy (czyli 3 tysiące i 168 dni – jak zauważył). W trakcie trwania jego długiej kadencji Biuro Regionalne zmieniło się nie do poznania. Przede wszystkim zostało przeniesione z ulicy Czerwonego Krzyża do budynku przy ul. Zacisze 18. W tym także czasie biuro zwiększyło zatrudnienie o prawie o 100%. Kiedy rozpoczynał w urzędzie pracowało 8-9 osób i było typową delegaturą (podległą Olsztynowi). Opuszczając (wcale nie tonący) okręt, senator pozostawia sprawnie działającą jednostkę, w której obecnie jest prawie 20 etatów, a sama placówka realizuje najróżniejsze zadania dla miasta i regionu elbląskiego (i jest zarządzana z Elbląga, nie Olsztyna). Poza tym w samym Biurze znajduje się także Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej o zasięgu wojewódzkim oraz Biuro Promocji i Informacji Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego.
Wyliczenie wszystkich sukcesów Jerzego Wcisły byłoby ogromnie czasochłonne, dlatego w kilku punktach o tych najważniejszych:
1. Uczestniczył w zespole opracowującym Kompleksowy Program Zabezpieczenie Przeciwpowodziowego Żuław o wartości 650 milionów złotych, z których 36 otrzymał Elbląg;
2. Od 2000 roku, wespół ze Zbigniewem Ptakiem współtworzył program Pętla Żuławska (oczko w głowie senatora), który w latach 2012-2014 swoim zasięgiem objął 14 zadań inwestycyjnych, w ramach których powstała licząca ponad 300 km sieć turystyczna, corocznie przyjmująca przeszło 100 tys. turystów. Dzięki temu projektowi powstało także 13 w pełni zmodernizowanych miejsc postojowych (porty, pomosty itd.), a także most zwodzony i śluza.
3. Uczestniczył w programie tworzonym w ramach Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, czyli Rewitalizacji Kanału Elbląskiego. Program został przejęty przez Urząd Marszałkowski i jako unijny uzyskał 70 milionów euro dofinansowania. Łącznie w Kanał Elbląski zainwestowano ponad 400 milionów złotych.
4. W 2005 roku wspólnie z prof. Jednorałem wydał pierwszy publiczny dokument o budowie kanału przez Mierzeję. Pracował przy wszystkich dokumentach dotyczących budowy kanału. Zebrana dokumentacja jest aktualnie analizowana przez Komisję Europejską.
5. Od 6 lat dzięki inicjatywie Biura Regionalnego organizowane są Regaty o Puchar Trzech Marszałków, które w 2015 roku zostały uznane za najlepszą imprezę regatową na południowym Bałtyku.
6. Zrealizowany został także program Międzynarodowa Droga Wodna E70 – łączy nas droga wodna, w ramach którego powstała koncepcja rozwoju turystyki na Zalewie Wiślanym.
Oraz wiele innych. Za swoją działalność został wyróżniony licznymi nagrodami, jak chociażby: Krzyż Mari Nostro, Zasłużony dla Warmii i Mazur, Zasłużony dla Elbląga, Nagroda Przyjaznego Brzegu (indywidualnie i zespołowo), Odznaka Honorowa Sybiraka czy Brązowa Odznaka Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.
Zapowiedział, iż jako senator RP będzie mocno wspierał i angażował się w sprawy, które mogłyby przynieść korzyść dla regionu elbląskiego. Wspominał także o transporcie morskim w Polsce, który mógłby stać się alternatywną i dużo tańszą, co nie oznacza gorszą, opcją rozwojową dla całego kraju.