› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Poseł Andrzej Kobylarz o bezpieczeństwie cieplnym Elbląga

› inwestycje miejskie ponad rok temu    25.05.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 20 ocen 0 / 0%
A A A
Poseł Andrzej Kobylarz o bezpieczeństwie cieplnym Elbląga fot. archiwum Elblag.net

Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) zwrócił uwagę na sprawę bezpieczeństwa cieplnego w Elblągu. Według niego zaniedbanie miejskiej spółki EPEC przez PO i PiS oraz ostatnie cztery lata bezczynności władz doprowadziły elblążan do sytuacji, w której miasto – ustawowo zobowiązane do zabezpieczenia mieszkańców w ciepło  może być szantażowane przez monopolistę. Poseł twierdzi, że tak należy traktować próbę wymuszenia zawarcia umowy długoterminowej bez wpływu na cenę energii cieplnej.

Zainteresowanie parlamentarzysty wzbudził pomysł prezydenta Witolda Wróblewskiego, aby stworzyć zespół do przygotowania modelu zaopatrzenia miasta w ciepło, pod kierunkiem pana profesora Wojciecha Nowaka z Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Według profesora:

Zrealizowaliśmy już takie studia wykonalności – pod hasłem „Gmina samowystarczalna energetycznie” – dla 17 gmin w Polsce, które były sfinansowane z funduszy norweskich, z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dotyczyły nie tylko ciepła, ale także energii elektrycznej, walki ze smogiem, e-mobilności. Jesteśmy przygotowani do tego przedsięwzięcia. 

Siedemnaście gmin w programie „Gmina samowystarczalna energetycznie” to miasta (gminy) o zróżnicowanym potencjale od 60-dziesięciotysięcznej Łomży, poprzez 15-sto tysięczne Siemiatycze i kilka zupełnie małych miasteczek jak Mszczonów, Dobrodzień, Kalety, Jerzmanowice-Przeginia czy Kościelisko.

Poseł Andrzej Kobylarz zauważył, że wiele wątpliwości budzi słuszność przedsięwzięcia:

Biorąc pod uwagę, 126-tysięczne miasto jakim jest Elbląg, inicjatywa ta wydaje się nieuzasadniona, gdyż problemy naszego miasta są znacznie poważniejsze i bardziej zbliżone do takich miast jak np. Toruń, który postawił na blok gazowy i produkuje ciepło w cenie 65 złotych za GJ.

Parlamentarzysta dostrzega konieczność porównania Elbląga do innych, podobnych miast, które już wcześniej zmierzyły się z tym samym problemem i swoje wysiłki zakończyły sukcesem. 

O co tak naprawdę chodzi – czy na pewno o ciepło? 

– dodaje poseł. 

Kluczem w całej sprawie są oczywiście pieniądze z Funduszu Norweskiego. Tutaj nasuwa się pytanie, kto będzie ich beneficjentem – Miasto Elbląg czy prywatna spółka we współpracy z  Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Czy miastu zostanie na półce jeszcze jedno opracowanie, a pieniądze popłyną do autorów opracowania, czyli Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej i spółki Most Advanced Power Unit? Niepokoi fakt, iż pod ten cel dokonano błyskawicznej zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej EPEC-u, co może sugerować tworzenie fikcji na czas wyborów samorządowych. W moim przekonaniu miasto nie potrzebuje akademickiego opracowania, które jeśli będzie rzetelne, to sentencja końcowa będzie taka, że rozwiązaniem optymalnym ze względów finansowych, technicznych i ekologicznych jest nowy blok elektrociepłowni gazowej. Ludzie z branży wiedzą to od dawna i wspomniany przykład Torunia czy pobliskiego Kwidzyna świadczy o tym jednoznacznie. 

 

Na tle powyższego, obawiam się, że uruchomienie opisanego w/w projektu może być jedynie stratą czasu a nie de facto rozwiązaniem problemu cieplnego w naszym mieście, aczkolwiek proszę władze Elbląga do odniesienia się do przedstawionych przeze mnie wątków i szczegółowe wyjaśnienia w/w sprawy.

– artykułuje swoje obawy poseł Andrzej Kobylarz, który jednocześnie widzi sposoby na rozwiązanie tego problemu:

Ze swojej strony jako poseł elbląskiego okręgu wyborczego do połowy czerwca zaproponuję działania, które:

 • pozwolą na przerwanie wieloletniej niemocy w sprawach zabezpieczenia Elbląga w ciepło
 • upodmiotowią elblążan korzystających z ciepła w podejmowaniu decyzji ich dotyczących.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (20)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ sylwek
ponad rok temu 20
do Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pop
ponad rok temu ocena: 67%  19
Trąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wupl
ponad rok temu 18
postawcie panele słońce nagrzeje za darmo
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblażanka
ponad rok temu ocena: 50%  17
Dlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a teraz procesje.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblązanka
ponad rok temu ocena: 80%  16
Tak ważny artykuł, ale nie można go już otworzyć, panie moderatorze, on powinien być co najmniej 2 tygodnie na pierwszej stronie, to dla mieszkańców Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ryszard Klim
ponad rok temu ocena: 89%  15
Szanowny Panie Pośle, wszystko o "cieple" jest ważne. Ale , ale, batalia o nie trwa 6 lat z moim skromnym udziałem. Prawie bez wsparcia, także aktualnego portalu. Od początku właściwie oceniałem sytuację przyszłościową, taką jaka ona dzisiaj jest. Interpelowałem własnie o poselskie wsparcie nad podziałami.Jeżeli jest Pan z Elblągiem związany, to chyba mój głos był słyszalny.Ale dopiero dzisiaj słyszę Pański głos. Zostawiamy przeszłość, negatywną, jestem do współpracy gotowy. Pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert
ponad rok temu ocena: 100%  14
Rynek ciepła w Elblągu to 60 milionów złotych - jeżeli w Toruniu płaca za ciepło 25% mniej za GJ to oznacza że elblążanom drenuje się kieszenie dodatkowo na 15 milionów rocznie - tyle kaszy co roku ucieka z Elbląga! Panie pośle proszę dołożyć wszelkich starań by skończyć z tym procederem.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krzyś
ponad rok temu ocena: 67%  13
Poseł Andrzej Kobylarz zapewni Elblągowi bezpieczeństwo cieplne sprowadzając węgiel prze swoją firmę z Rosjii - brawo
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AMEN
ponad rok temu ocena: 100%  12
Tylko referendum - wola ludu wola boga.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
ponad rok temu ocena: 100% 11
Bardzo słusznie - niech zdecyduje odbiorcy ciiepla czy chcą umowy z Energą na 20 lat czy chcą budowy nowego własnego źródła. Żadnych gabinecikowych konszachtów a zwłaszcza Wróblewskiego.
~ ABC
ponad rok temu ocena: 100%  10
Panie pośle trzeba oddać decyzje w ręce obywateli. Żaden Wróblewski czy Wilk tego nie zmieni bo to ciepły układ zamknięty.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jest nadzieja
ponad rok temu ocena: 75%  9
Od kilkunastu lat wszystko się kisi we własnym sosie SLD PO PIS - jeśli poseł Kobylarz to zmieni będzie sukces na miarę Gdyni
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kola
ponad rok temu ocena: 100%  8
Kto weźmie za twarz kolejnych prezydentów Sloninę, Nowaczyka , Wielka i Wróblewskiego za doprowadzenie do dramatu ciepłowniczego w Elblagu? TRzeba pogonić tą bandę oszustów!
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ j23
ponad rok temu ocena: 44%  7
JEŚLI CHODZI O STOCZNIĘ ELBLĄG TO pan poseł był prezesem ,a WLAŚCICIELEM słółka WECO ....., A POSEŁ może zajmie sie swoją lokalną działalnością w Trąbkach Wielkich....
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ urlopowicz
ponad rok temu ocena: 78%  6
Dokładnie POPiS tylko patrzy gdzie cos może ugrać, trzeba nam takich ludzi którzy potrafią spojrzeć na problem od strony przeciętnego obywatela a nie partyjnego klanu
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ala
ponad rok temu ocena: 86%  5
A cała reszta posłów nie widzi problemu czy jest umoczona w lokalne układziki?
odpowiedz oceń komentarz 6 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jako komisja panu zabraniam
ponad rok temu ocena: 63%  4
autor lansuje tego lysego nieroba od poczatku swojej pracy w tym portalu. Niech sie zainteresuje lepiej jak ten pan przejal swego czasu stocznie rzeczna w Elblagu
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblażanka
ponad rok temu ocena: 71%  3
No i proszę , każdy kij ma dwa końce i w tej sprawie mnie to też zaniepokoiło.Panie pośle trzymam kciuki i brawo, że to nie uszło uwadze.Proszę "dopilnować" pismami , żeby prezydent miał czarno na białym, żebyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fa
ponad rok temu ocena: 58%  2
W końcu ktoś nazwał sprawę po imieniu. Pan poseł słusznie definiuje problem - na nieszczęściu elblążan ktoś chce zarobić spore pieniądze. Proszę kontynuować temat, który jest bardzo ważny dla Elbląga - ufam że racjonalność KUKIZ15 doprowadzi do pomyślnego rozwiązania.
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 53%  1
Brawo! W końcu ktoś kto widzi realne problemy i szuka rozwiązań, które rzeczywiście pomogą a nie tylko mydli ludziom oczy!
odpowiedz oceń komentarz 8 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.