› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawdazarobki elblaskie, ceny gdanskie ~ qwerty1234Ten artykuł jest bez sensu. Wynika z niego, że ceny używanych mieszkań w Elblągu są dwa razy... ~ pytajacy na pustyniStąd trzeba uciekać. Ale o to chyba włodarzą chodzi. Starzy wymrą a młodzi nie będą drzeć... ~ gośćGrubo przesadzone te ceny. Kolega z Elblaga kupił właśnie w Gdańsku 85m2 w starym budownictwie... ~ EdJa bym wszystko zrobiła aby uzyskać takie mieszkanie a nie którzy ludzie dostają i zadłużają ~ Aniado kumaty. Przecież to prywatna działka. Notabene właściciel ten sam na którego działce... ~ qqqZdaje się, że to była działka prywatna więc miasto będzie kiedyś z tego miało podatki od... ~ POinformowanybardzo ladne miejsce na budownictwo i widoki na jezioro Drużno i z tylu jest ładne jeziorko do... ~ Elblążaninkto jak glosował!!!??? ~ ciekawyile miasto dostał za ten teren!!!????? ~ podatnik

Poseł Andrzej Kobylarz o bezpieczeństwie cieplnym Elbląga

› inwestycje miejskie 8 miesięcy temu    25.05.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 20 ocen 0 / 0%
A A A
Poseł Andrzej Kobylarz o bezpieczeństwie cieplnym Elbląga fot. archiwum Elblag.net

Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) zwrócił uwagę na sprawę bezpieczeństwa cieplnego w Elblągu. Według niego zaniedbanie miejskiej spółki EPEC przez PO i PiS oraz ostatnie cztery lata bezczynności władz doprowadziły elblążan do sytuacji, w której miasto – ustawowo zobowiązane do zabezpieczenia mieszkańców w ciepło  może być szantażowane przez monopolistę. Poseł twierdzi, że tak należy traktować próbę wymuszenia zawarcia umowy długoterminowej bez wpływu na cenę energii cieplnej.

Zainteresowanie parlamentarzysty wzbudził pomysł prezydenta Witolda Wróblewskiego, aby stworzyć zespół do przygotowania modelu zaopatrzenia miasta w ciepło, pod kierunkiem pana profesora Wojciecha Nowaka z Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Według profesora:

Zrealizowaliśmy już takie studia wykonalności – pod hasłem „Gmina samowystarczalna energetycznie” – dla 17 gmin w Polsce, które były sfinansowane z funduszy norweskich, z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dotyczyły nie tylko ciepła, ale także energii elektrycznej, walki ze smogiem, e-mobilności. Jesteśmy przygotowani do tego przedsięwzięcia. 

Siedemnaście gmin w programie „Gmina samowystarczalna energetycznie” to miasta (gminy) o zróżnicowanym potencjale od 60-dziesięciotysięcznej Łomży, poprzez 15-sto tysięczne Siemiatycze i kilka zupełnie małych miasteczek jak Mszczonów, Dobrodzień, Kalety, Jerzmanowice-Przeginia czy Kościelisko.

Poseł Andrzej Kobylarz zauważył, że wiele wątpliwości budzi słuszność przedsięwzięcia:

Biorąc pod uwagę, 126-tysięczne miasto jakim jest Elbląg, inicjatywa ta wydaje się nieuzasadniona, gdyż problemy naszego miasta są znacznie poważniejsze i bardziej zbliżone do takich miast jak np. Toruń, który postawił na blok gazowy i produkuje ciepło w cenie 65 złotych za GJ.

Parlamentarzysta dostrzega konieczność porównania Elbląga do innych, podobnych miast, które już wcześniej zmierzyły się z tym samym problemem i swoje wysiłki zakończyły sukcesem. 

O co tak naprawdę chodzi – czy na pewno o ciepło? 

– dodaje poseł. 

Kluczem w całej sprawie są oczywiście pieniądze z Funduszu Norweskiego. Tutaj nasuwa się pytanie, kto będzie ich beneficjentem – Miasto Elbląg czy prywatna spółka we współpracy z  Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej. Czy miastu zostanie na półce jeszcze jedno opracowanie, a pieniądze popłyną do autorów opracowania, czyli Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej i spółki Most Advanced Power Unit? Niepokoi fakt, iż pod ten cel dokonano błyskawicznej zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej EPEC-u, co może sugerować tworzenie fikcji na czas wyborów samorządowych. W moim przekonaniu miasto nie potrzebuje akademickiego opracowania, które jeśli będzie rzetelne, to sentencja końcowa będzie taka, że rozwiązaniem optymalnym ze względów finansowych, technicznych i ekologicznych jest nowy blok elektrociepłowni gazowej. Ludzie z branży wiedzą to od dawna i wspomniany przykład Torunia czy pobliskiego Kwidzyna świadczy o tym jednoznacznie. 

 

Na tle powyższego, obawiam się, że uruchomienie opisanego w/w projektu może być jedynie stratą czasu a nie de facto rozwiązaniem problemu cieplnego w naszym mieście, aczkolwiek proszę władze Elbląga do odniesienia się do przedstawionych przeze mnie wątków i szczegółowe wyjaśnienia w/w sprawy.

– artykułuje swoje obawy poseł Andrzej Kobylarz, który jednocześnie widzi sposoby na rozwiązanie tego problemu:

Ze swojej strony jako poseł elbląskiego okręgu wyborczego do połowy czerwca zaproponuję działania, które:

 • pozwolą na przerwanie wieloletniej niemocy w sprawach zabezpieczenia Elbląga w ciepło
 • upodmiotowią elblążan korzystających z ciepła w podejmowaniu decyzji ich dotyczących.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (20)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ sylwek
8 miesięcy temu 20
do Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pop
8 miesięcy temu ocena: 67%  19
Trąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wupl
8 miesięcy temu 18
postawcie panele słońce nagrzeje za darmo
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblażanka
8 miesięcy temu ocena: 50%  17
Dlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a teraz procesje.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblązanka
8 miesięcy temu ocena: 80%  16
Tak ważny artykuł, ale nie można go już otworzyć, panie moderatorze, on powinien być co najmniej 2 tygodnie na pierwszej stronie, to dla mieszkańców Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ryszard Klim
8 miesięcy temu ocena: 89%  15
Szanowny Panie Pośle, wszystko o "cieple" jest ważne. Ale , ale, batalia o nie trwa 6 lat z moim skromnym udziałem. Prawie bez wsparcia, także aktualnego portalu. Od początku właściwie oceniałem sytuację przyszłościową, taką jaka ona dzisiaj jest. Interpelowałem własnie o poselskie wsparcie nad podziałami.Jeżeli jest Pan z Elblągiem związany, to chyba mój głos był słyszalny.Ale dopiero dzisiaj słyszę Pański głos. Zostawiamy przeszłość, negatywną, jestem do współpracy gotowy. Pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robert
8 miesięcy temu ocena: 100%  14
Rynek ciepła w Elblągu to 60 milionów złotych - jeżeli w Toruniu płaca za ciepło 25% mniej za GJ to oznacza że elblążanom drenuje się kieszenie dodatkowo na 15 milionów rocznie - tyle kaszy co roku ucieka z Elbląga! Panie pośle proszę dołożyć wszelkich starań by skończyć z tym procederem.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ krzyś
8 miesięcy temu ocena: 67%  13
Poseł Andrzej Kobylarz zapewni Elblągowi bezpieczeństwo cieplne sprowadzając węgiel prze swoją firmę z Rosjii - brawo
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AMEN
8 miesięcy temu ocena: 100%  12
Tylko referendum - wola ludu wola boga.
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
8 miesięcy temu ocena: 100% 11
Bardzo słusznie - niech zdecyduje odbiorcy ciiepla czy chcą umowy z Energą na 20 lat czy chcą budowy nowego własnego źródła. Żadnych gabinecikowych konszachtów a zwłaszcza Wróblewskiego.
~ ABC
8 miesięcy temu ocena: 100%  10
Panie pośle trzeba oddać decyzje w ręce obywateli. Żaden Wróblewski czy Wilk tego nie zmieni bo to ciepły układ zamknięty.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jest nadzieja
8 miesięcy temu ocena: 75%  9
Od kilkunastu lat wszystko się kisi we własnym sosie SLD PO PIS - jeśli poseł Kobylarz to zmieni będzie sukces na miarę Gdyni
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kola
8 miesięcy temu ocena: 100%  8
Kto weźmie za twarz kolejnych prezydentów Sloninę, Nowaczyka , Wielka i Wróblewskiego za doprowadzenie do dramatu ciepłowniczego w Elblagu? TRzeba pogonić tą bandę oszustów!
odpowiedz oceń komentarz 6 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ j23
8 miesięcy temu ocena: 44%  7
JEŚLI CHODZI O STOCZNIĘ ELBLĄG TO pan poseł był prezesem ,a WLAŚCICIELEM słółka WECO ....., A POSEŁ może zajmie sie swoją lokalną działalnością w Trąbkach Wielkich....
odpowiedz oceń komentarz 4 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ urlopowicz
8 miesięcy temu ocena: 78%  6
Dokładnie POPiS tylko patrzy gdzie cos może ugrać, trzeba nam takich ludzi którzy potrafią spojrzeć na problem od strony przeciętnego obywatela a nie partyjnego klanu
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ala
8 miesięcy temu ocena: 86%  5
A cała reszta posłów nie widzi problemu czy jest umoczona w lokalne układziki?
odpowiedz oceń komentarz 6 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jako komisja panu zabraniam
8 miesięcy temu ocena: 63%  4
autor lansuje tego lysego nieroba od poczatku swojej pracy w tym portalu. Niech sie zainteresuje lepiej jak ten pan przejal swego czasu stocznie rzeczna w Elblagu
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblażanka
8 miesięcy temu ocena: 71%  3
No i proszę , każdy kij ma dwa końce i w tej sprawie mnie to też zaniepokoiło.Panie pośle trzymam kciuki i brawo, że to nie uszło uwadze.Proszę "dopilnować" pismami , żeby prezydent miał czarno na białym, żebyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fa
8 miesięcy temu ocena: 58%  2
W końcu ktoś nazwał sprawę po imieniu. Pan poseł słusznie definiuje problem - na nieszczęściu elblążan ktoś chce zarobić spore pieniądze. Proszę kontynuować temat, który jest bardzo ważny dla Elbląga - ufam że racjonalność KUKIZ15 doprowadzi do pomyślnego rozwiązania.
odpowiedz oceń komentarz 7 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
8 miesięcy temu ocena: 53%  1
Brawo! W końcu ktoś kto widzi realne problemy i szuka rozwiązań, które rzeczywiście pomogą a nie tylko mydli ludziom oczy!
odpowiedz oceń komentarz 8 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.