› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Mnie polecono fototapety, które powiększają wnętrze i kupiłam taką i co ciekawe... ~ Mała miBieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gośćJest drożyzna. W końcu ktoś napisał prawdę. Propaganda, że niby jest lepiej. Jest lepiej, bo... ~ ZbyszekNa Youtube jest fajny filmik oni muszą być na prawdę głodni:https://youtu.be/H8pgR4OlH0U ~ Akcjat4 Trochę mnie to dziwi, bo komunikację oblegają same emeryty z wózkiem. Co wy dzień w dzień... ~ gośćTylko milicyjna guma nauczy hołotę kultury! ~ gośćNiech Elbląskie Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych zadeklaruje się że bez względu na... ~ Misia KasiaBędziesz siedział za ten wał. 3700 podpisów za, na 100 tysięcy mieszkańców. Dla 4 tys. ludzi... ~ kkk(...) Infrastrukturę narciarską należy przejąć od upadającego podmiotu za symboliczną... ~ Robert KolińskiŻebyśmy dobrze się zrozumieli - miasto Elbląg chce odkupić od prywatnej firmy (nieudolnie... ~ Robert KolińskiJakie zainteresowanie? hehehehe ~ lulRacja, co robi urząd miasta w takim wypadku ? ~ maxx44Urząd miasta - wstyd! ~ ObywatelRównież jestem zdania, że fototapety są nadal modne. Mi przypadły do gustu fototapety z... ~ gładkaPrzeciez to nie jest dewastacja z jednego weekendu. Najprawdopodobniej tam nigdy nie bylo sprzatane... ~ ElblazankaŻeby zniszczyć plac zabaw. Co to za motłoch to zrobił? Takich ludzi powinno się kastrować,... ~ AntyWszystko zniszczone przez te dzieciaki z tej bursy piją palą i i niewiadomo co jeszcze a dyrekcja... ~ Daleko mieszkam a wiempodwórko na rogu ulicy Freta i Stawidłowej miasto nic tu nie zrobiło od wojny mieszkańcy... ~ novak

Posiadasz przydomową działkę lub ogród? Możesz zbierać tam grzyby!

› poradnik 25 dni temu    28.04.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A

Okazuje się, że można z powodzeniem uprawiać i zbierać grzyby w niejednym ogrodzie. Rzecz jasna to nie to samo, co szukanie grzybów w lesie, co łączy się z obcowaniem ze wspaniałą przyrodą i rozkoszowaniem się leśnym zapachem. Mimo wszystko ta opcja wydaje się atrakcyjna, szczególnie dla miłośników grzybów, którzy nie zawsze mają czas, żeby jechać do niejednokrotnie odległego lasu.

W sklepach, także internetowych, możemy znaleźć grzybnie, które dostępne są w dwóch formach – suchej i płynnej. Każda z nich dedykowana jest do pewnych grup roślin lub samych gatunków, w związku z czym przed kupnem powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie rośliny rosną w naszym ogrodzie.

Jak informuje portal Grzybyhobby.pl  

Grzyby uprawne to saprofy czyli organizmy żyjące na martwej materii. Należy je uprawiac na podłożach odpowiednich do danego gatunku. Niektóre grzyby rosną na tzw kompoście, inne na drewnie, czy słomie bogatej w celulozę. Aby wyrosły grzyby –  grzybnia musi mieć podłoże, z którego może czerpać „pokarm”. Na przykładzie kani, najpierw szczepimy odpowiednio przefermentowany kompost grzybnią, który póżniej wkopujemy w odpowiednie miejsce.

Czas szczepienia jest związany z gatunkiem grzyba. Najczęsciej jednak w ogrodzie wiekszość grzybów można szczepić od wiosny do póżnej jesieni. Przykładowo jak podaje jeden z portali internetowych grzybnię kurki należy aplikować od połowy kwietnia do końca listopada, przy czym w miejscu zakopania grzybni powinny rosnąć drzewa iglaste, najlepiej sosny (może być również świerk, dąb, buk oraz grabem), natomiast jako podłoże należy użyć gotowej ziemi ogrodniczej zmieszanej z odkwaszonym torfem lub ziemi z lasu.

Zakupioną grzybnię umieszczamy w ziemi pod drzewami i innymi roślinami, zgodnie z zaleceniami producenta.  Grzyby są bardziej skłonne rosnąc w środowisku przypominającym to, w kórym bytują najchętniej, a więc przypominającym środowisko leśne. Są grzyby, które występują przede wszystkim w lasach iglastych, inne preferują lasy liściaste. Nie zniechęcajmy się. Czasem dopiero po kilku latach wydadzą pierwsze owocniki.

W jaki sposób fachowo posadzić grzybnię? Na to pytanie znajdziemy bez problemu odpowiedź w Internecie oraz na instrukcjach dołączanych przy zakupie grzybni mikoryzowych. Zakupiona przez nas grzybnia może być dostosowana do zaplikowania przy rosnących na naszej działce różnych gatunkach drzew, takich jak, np. dąb, brzoza, buk, sosna, świerk. Aplikacja grzybni mikoryzowej grzybów leśnych jest bardzo prosta. Powinniśmy wykopać dołek w odległości wynoszącej mniej więcej 10-krotną średnicę pnia, po czym zaaplikować grzybnię na odpowiednią głębokość, zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie powinniśmy przysypać wykopane dołki podłożem, po czym nawodnić.

Reasumując, sadzenie grzybni w przydomowym ogrodzie, aby po pewnym czasie cieszyć się rosnącymi tam grzybami, może przynieść dużą satysfakcję. Wiele osób nawet nie wie o takiej możliwości. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gabi
25 dni temu 1
Super. Jeszcze dzisiaj poszukam w necie.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.