› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pożar Dworku Sople

› zagrożenia i utrudnienia miesiąc temu    28.11.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Dworek Sople spłonął z 23 na 24 listopada 2019 r.Dworek Sople spłonął z 23 na 24 listopada 2019 r. fot. KPP SP w Ostródzie / Dworek sople

23 listopada 2019 r.  po godzinie 21.00 wybuchł pożar w zabytkowym Dworku Sople, położonym w gminie Małdyty w powiecie ostródzkim. W jego wyniku budynek uległ poważnemu zniszczeniu. Na miejsce przybyło wiele zastępów straży pożarnej. Strażacy wzięli udział w akcji gaśniczej, która trwała do wczesnych godzin porannych 24 listopada.  

W gaszeniu pożaru brały udział: 2 zastępy z OSP Miłomłyn, 2 zastępy z PSP Morąg, 1 zastęp z PSP Ostróda, 2 zastępy z OSP Małdyty, 1 zastęp z OSP Wielki Dwór, 1 zastęp z OSP Jarnołtowo.

25 listopada na stronie internetowej Dworku Sople pojawiła się informacja następującej treści:

Drodzy,

 

W nocy z 23/24 listopada pękło nam serce... Z wielkim bólem i smutkiem komunikujemy Wam, że nasz kochany Dworek Sople, w który od tylu lat wkładaliśmy naszą ciężką pracę i serce uległ tragicznemu zdarzeniu losowemu – pożarowi...

 

Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy w tak ciężkich dla nas chwilach wspomagają nas czynem przy ratowaniu dobytku i uprzątaniu tego, co pozostało, jak również wspierają nas choć dobrym słowem otuchy.

 

Będziemy walczyć i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się w Dworku Sople...

Zabytkowy Dworek Sople pochodzi z początku XX wieku. Jego historia związana jest ziemiańską rodziną Kahle. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem. Od wielu lat pełni funkcję hotelarską – znajdują się w nim 23 przytulne i komfortowo wyposażone pokoje. Na dole znajduje się m.in. recepcja i jadalnia. Dużą atrakcją jest piękny kominek.

Na stronie obiektu możemy przeczytać:

Do XIX wieku folwark Sople (Zöpel) należał do dóbr małdyckich rodziny von Reiche. W roku 1900 został sprzedany ziemiańskiej rodzinie Kahle. Alfred Kahle (1876-1915) wybudował na tym terenie dwór, który spłonął zimą 1923/24 roku. Na fundamentach spalonego dworku wybudował on nowy budynek (dzisiejszy dworek) według projektu słynnego architekta Prof. dr Kurt Frick (1884-1963). Park otaczający dwór (powstał w 1869 roku, jego twórcą był słynny Johann Larass, 1820-1893) zachował swoją formę i dużą część starego drzewostanu do dnia dzisiejszego. 

Mamy nadzieję, że właścicielom uda się odbudować dworek i przywrócić jego dotychczasowe funkcje (obiektu hotelarsko-gastronomicznego). Wkrótce opublikujemy więcej informacji. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ er ce
miesiąc temu ocena: 100%  3
Dziwne nie tak dawno spłonął dworek w Bieniaszach a teraz w Soplach.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Charlie
miesiąc temu ocena: 100%  2
Przecież ten dworek wystawiony jest na sprzedaż, więc "...Będziemy walczyć i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się w Dworku Sople..." brzmi odrobinę nieszczerze. Ale cóż, wartość po pożarze spadła. Ciekawe jak z ubezpieczeniem
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mietek
miesiąc temu ocena: 100%  1
Szkoda budowałem tam.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.