› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Poznaj meble kolonialne

› bieżące 12 miesięcy temu    6.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Poznaj meble kolonialne

Meble kolonialne to dziś już historia, ale w wielu miejscach także - oznaka zamożności, gustu i wysokiej klasy. Są one pozostałością czasów, gdy takie kraje jak Wielka Brytania, Holandia, Francja, Hiszpania i inne posiadały zamorskie kolonie - terytoria podbite i sobie podporządkowane.

Osiedlający się za morzem Europejczycy, przywozili do kolonizowanych krajów swoje meble lub próbowali je - przy udziale miejscowych rzemieślników - odtworzyć. Ci z kolei do zagranicznych modeli dodawali własne ozdoby, charakterystyczne dla miejsca, w którym żyli. Dzięki temu powstawały piękne i niepowtarzalne komody, szafy, łoża, stoły, krzesła itp. Tak właśnie - mówiąc najprościej - powstał styl kolonialny. Nie jest on jednolity, gdyż rozwijał się w rożnych miejscach na świecie, ale najbardziej znany jest w wersji indyjskiej, zapewne dlatego, że Indie były największą kolonią, a Wielka Brytania - największym imperium. 

Czym się charakteryzują meble kolonialne?

Co prawda, ze względów historycznych, meble kolonialne mogą być bardzo rożne, jednak mają cechy wspólne. Ich cechą charakterystyczną jest własnie połączenie europejskiego wzornictwa ze sztuką Dalekiego Wschodu. Są to meble wysokiej jakości, z litego, najczęściej oczywiście -  egzotycznego - drewna, wykonane są najczęściej ręcznie. Są też zazwyczaj masywne. 

Meble kolonialne są zatem solidne i trwałe, ale także ciężkie (mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów). Mają też tę zaletę i wadę jednocześnie, że są niepowtarzalne. Trudno jest znaleźć meble "tej samej serii" - co w przypadku mebli ze zwykłego salonu jest właściwie bezproblemowe. Również bogata ornamentyka powoduje, że stworzenie gustownego wnętrza opartego na stylu kolonialnym jest niełatwa, ale z pewnością daje spektakularny efekt.

Pozytywnym aspektem jest za to cena mebli kolonialnych -  przystępna i konkurencyjna w porównaniu z meblami z tzw. sieciówek - również ze względu na solidność, trwałość i ogólną wysoką jakość produktu. 

Dlaczego warto pokochać meble kolonialne?

Może nie każdy strop utrzyma pełne masywne umeblowanie z litego drewna, może nie w każdym wnętrzu jest tyle przestrzeni i światła, by umieścić np. mahoniowe meble. Jednak absolutnie każde wnętrze zasługuje na choćby kolonialny drobiazg. Wielkim atutem mebli indyjskich i mebli kolonialnych z innych rejonów świata jest to, że w założeniu są one bardzo funkcjonalne i można je łączyć z innymi.

Bardzo dobrze prezentować się będą elementy kolonialne zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i klasycznych. Niektóre meble kolonialne są bogato zdobione, więc narzucają wnętrzu określony styl, ale nawet one będą się efektownie prezentować wśród współczesnych dość ascetycznych mebli. Będą wówczas stanowić element nie tylko funkcjonalny, ale i dekoracyjny. Na przykład ozdobą jadalni może być piękny kolonialny mahoniowy kredens lub palisandrowa witryna czy stół, w sypialni - łóżko, szafa albo tylko mały stolik nocny. Pomysłów na wkomponowanie mebli w stylu kolonialnym do nowoczesnego lub klasycznego wnętrza z pewnością znajdzie się wiele. Stworzą one niepowtarzalny klimat w każdym zakątku - od holu, poprzez jadalnię, bibliotekę, gabinet, biuro aż po sypialnię. Są kwintesencją stylu, elegancji i klasy, podkreślają status swego właściciela oraz jego wyrafinowany gust. 

Istnieją też współczesne meble wzorowane na stylu kolonialnym, nie musimy więc zakupować tych zachowanych sprzed ponad stu czy więcej lat, by cieszyć się wyjątkową atmosferą. Z pewnością meble te będą równie solidnie i kunsztownie wykonane, co oryginalne, gdyż własnie to precyzyjne, ręczne wykonanie jest kwintesencją stylu kolonialnego.

Gdzie kopic meble kolonialne?

Istnieje na rynku sporo sklepów, oferujących meble indyjskie lub kolonialne wzorowane na innych częściach Bliskiego Wschodu. Przed zakupem warto zapoznać się z szerszą ofertą, by jak najlepiej dobrać elementy pasujące do naszych potrzeb i stylu wnętrza. Czasem wystarczy jedynie, że znajdziemy meble, które są inspirowane stylem kolonialnym, a już nasz dom czy mieszkanie zyska wyjątkowy klimat. Takie meble właśnie w swojej ofercie posiada na przykład firma Kalamantan. Warto zapoznać się z jej ofertą.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.