› poradnik |
ponad rok temu
3.07.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Pewnie każdy pamięta duże pokoje w domach i mieszkaniach naszych babć, gdzie podłoga szczelnie przykryta była wielkopowierzchniowymi, bogato zdobionymi dywanami. Nie raz pewnie widzieliśmy też kobierzec powieszony na ścianie. I choć wydaje się to teraz dość niedorzeczne, kiedyś był to szczyt elegancji.
Dziś chyba każdy wie, że im większa przestrzeń podłogi będzie widoczna, tym bardziej prawdopodobne, że nawet małe pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przestronnego i jasnego. Jednak piękny dywan ozdabiający, a nie zasłaniający podłogę to zawsze dobre rozwiązanie. Niektórzy lubią położyć go na środku, inni, jego powierzchnią wyznaczyć jakąś strefę w pokoju.
Coraz częściej spotyka się też piękne dywaniki w łazienkach czy kuchniach. Jest to bardzo efektowne rozwiązanie. Oczywiście należy odpowiednio do zastosowania dywanu wybrać surowiec z jakiego będzie wykonany i długość włókien. Przyjrzyjmy się więc temu, jakie typy dywanów są modne i praktyczne.
Wełna była surowcem z którego powstawały pierwsze dywany na Ziemi, już w czasach antycznych. Uważany za jeden z najstarszych, odkryty na Syberii w 1949 wełniany kobierzec powstał w V. wieku przed naszą erą! Nie trzeba więc chyba dodawać więcej argumentów za tym, że wełniane dywany są bardzo wytrzymałe. Te najbardziej luksusowe nadal tkane są ręcznie. Jednak czy to hand made czy tworzony przemysłowo – wełniany dywan to klasyka. Do biura, gabinetu, pokoju, na korytarz lub do sypialni – luksusowy dywan wykonany z wełny to świetny pomysł. Elegancki, trwały i piękny. Wełniane dywany są "nie do zdarcia" i to dosłownie. Przepięknie podkreślą elegancję wystroju lub wniosą nutę nowoczesnej przytulności do pomieszczeń z oszczędnym wystrojem.
Dywany i dywaniki z wiskozy są świetną alternatywą dla wełny. Po pierwsze dlatego, że są dużo tańsze i nie powodują najmniejszego zagrożenia dla alergików, ale również są dużo lżejsze. Wiskoza czasem nazywana jest "sztucznym jedwabiem" gdyż wiskozowe włókna zmieniają odcienie w zależności od tego pod jakim kątem się układają i jak pada na nie światło. Często wyglądają jakby były nabłyszczone, połyskując w promieniach słońca. Niezwykle gęsta struktura dywanu i jego antyelektrostatyczność powoduje też to, że jest łatwy w utrzymaniu. Kurz osiada na nim bardzo wolno, a samo odkurzanie przebiega szybko i łatwo.
Dywany z juty kojarzą się wielu z nas z chodnikami czy kuchennymi dywanikami. I świetnie sprawdzają się do dziś w tych formach. Gęsto plecione dywany z juty nie chłoną kurzu, łatwo się czyszczą, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Długo wyglądają jak nowe gdyż są odporne na zabrudzenia. Co ciekawe, te naturalne włókna roślinne nie uczulają, są więc idealne dla alergików. Zazwyczaj utrzymywane w stylistyce w nurtu eko, barwione na naturalne, nie krzykliwe kolory ziemi, pięknie prezentują się również w wersji wielkoformatowej.
Jutowe dywany zdobią pokoje i sypialnie wnosząc do nich powiew niewymuszonej elegancji.
Dywany poliestrowe są idealną opcją do pokojów dziennych i pokojów dziecięcych czy młodzieżowych, a także świetnie sprawdzają się w okolicy łóżek. Zazwyczaj występują w formie długowłosych, puchatych, przyjemnych w dotyku dywanów w stylu shaggy. Lekko połyskują, a dzięki wykonaniu z tworzywa sztucznego niezwykle intensywnie i trwale przyjmują barwniki, dostępne są więc w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i świetnie wyglądają w każdym z nich. Co ważne, nawet te naprawdę ekstremalnie puchate nie pylą i nie ugniatają się. Są może trochę trudne w utrzymaniu, jednak ich wyjątkowy design zachwyca i rekompensuje ewentualne uciążliwości.
Jeśli nie masz jeszcze konkretnego pomysłu na to jaki dywan wybrać, warto zajrzeć na przykład na stronę www.vellahome.pl i przejrzeć ich ofertę. Niezwykle ciekawie prezentują się tam dywany portugalskie. Może to właśnie tego trzeba wnętrzu Twojego domu?
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |