› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud

Prognoza: Ceny mieszkań pójdą w dół o ok. 2 proc. w ciągu 12 miesięcy

› bieżące ponad rok temu    26.07.2011
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 16 / 100%
A A A

W najbliższych 12 miesiącach ceny mieszkań w Polsce spadną średnio o 2 proc. - przewidują analitycy Home Broker w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

"Przewidywane spadki cen dotyczą nie tylko rynku pierwotnego, ale i wtórnego" - powiedział PAP Bartosz Turek z Home Broker.

Największe spadki spodziewane są w Lublinie (o 3,3 proc.), we Wrocławiu (o 3,2 proc.) i Warszawie (o 3 proc). Zdaniem analityków będzie to wynikać ze znacznego ograniczenia programu "Rodzina na swoim". W jego ramach część odsetek od kredytu na zakup, budowę czy przebudowę mieszkania lub domu pokrywa Skarb Państwa przez pierwszych osiem lat. Aby otrzymać pomoc cena mieszkania nie może przekraczać ustalonej urzędowo kwoty. Według Home Broker w tych miastach trudno będzie znaleźć lokal spełniający warunki programu.

Analitycy zwracają też uwagę, że w stolicy we Wrocławiu panuj duża konkurencja między deweloperami, co ma odzwierciedlenie w cenach.

W Krakowie mieszkania maja stanieć o 2,2 proc., w Trójmieście o około 1,5 proc. W niektórych miastach ceny mieszkań się nie zmienią np. w Poznaniu, a w innych nawet wzrosną m.in. w Katowicach o 1 proc.

"To wynik relatywnie niskich cen nieruchomości i wysokich wynagrodzeń w stolicy województwa śląskiego. W efekcie za roczną pensję można tam kupić blisko 10 mkw. mieszkania. W Krakowie wynik ten byłby przeszło dwukrotnie niższy" - czytamy w raporcie.

W ostatnich 12 miesięcy przeciętne "M" też straciło na wartości, korekta wynosiła blisko 2 proc.

W opinii analityków, rozważając zmiany cen nie można zapomnieć o inflacji, która nominalny spadek cen może realnie pogłębić. Centralna projekcja inflacji, opublikowana przez Narodowy Bank Polski w lipcu, wskazuje bowiem, że prawdopodobnie w połowie 2012 roku inflacja osiągnie poziom poniżej 2,5 proc. Oznaczałoby to, zdaniem analityków, że realny spadek cen mieszkań wyniósłby około 4-5 proc.

"Spadek cen o 2 proc. to najniższy poziom w 19-miesięcznej historii badania. Dodatkowo względem maja znacznie spadł poziom optymizmu wśród doradców Home Broker" - czytamy w raporcie.

Dla porównania: w czerwcu analitycy tej firmy przewidywali spadek cen na poziomie 1,7 proc., a w maju o 0,4 proc. Natomiast we wcześniejszych miesiącach tego roku - prognozowali, że mieszkania zdrożeją.

źródło:  PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.