› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Przedłuża się remont Kanału Elbląskiego

› bieżące ponad rok temu    10.03.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 7 ocen 4 / 25%
A A A
Przedłuża się remont Kanału Elbląskiego

Z powodu przedłużających się prac remontowych na Kanale Elbląskim w tym sezonie nie będzie możliwe uprawianie żeglugi na odcinku z pochylniami oraz między śluzami Miłomłyn i Zielona. Wodniacy będą mogli pływać po całej długości tego kanału dopiero w 2015 roku.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował, że w tegorocznym sezonie nawigacyjnym wyłączony będzie z żeglugi odcinek od pochylni Całuny do Buczyńca oraz od śluzy Miłomłyn do śluzy Zielona w kierunku jeziora Drwęckiego. Jest to spowodowane trwającą od ubiegłego roku rewitalizacją kanału.

Początkowo planowano, że całość prac remontowych zakończy się do grudnia 2014 roku, ale pochylnie - największa atrakcja kanału - miały zostać udostępnione żeglarzom już w maju tego roku.

Rzecznik RZGW w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz powiedział, że prace przedłużają się, bo wykonawca natrafił na trudności, których nie przewidziano. Po spuszczeniu wody okazało się, że część XIX-wiecznych urządzeń jest w gorszym stanie niż się spodziewano. W dodatku dokumentacja zabytkowego kanału była niekompletna lub rozproszona po muzeach.

Jak dodał rewitalizacja powinna zakończyć się do maja 2015 roku. - Chcemy, żeby kanał został udostępniony na całej długości przed przyszłorocznym sezonem nawigacyjnym, ale biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia trudno zagwarantować to na 100 procent - ocenił rzecznik.

Dotychczas zakończono przebudowę kanału na szlakach żeglownych: Miłomłyn-Ostróda-Stare Jabłonki, Miłomłyn-Iława oraz Jeziora Ruda Woda-Jezioro Bartężek. Przebudowano śluzy Ostróda i Mała Ruś, mają być one udostępnione w maju 2014 roku.

Trwa natomiast przebudowa i automatyzacja kolejnych dwóch śluz - Miłomłyn i Zielona. Do wykonania pozostała odbudowa pięciu zabytkowych pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Do końca roku ma zostać pogłębiony odcinek między pochylniami. Obiekty kanału trzeba też będzie oznakować turystycznie.

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego ma poprawić warunki żeglugowe i bezpieczeństwo wodniaków. Prace mają kosztować ok. 115 mln zł i są dofinansowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność drogi wodnej, po której w minionych latach pływało statkami turystycznymi nawet 60 tys. pasażerów rocznie.

Zbudowany w latach 1844-72 Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu do dzisiaj systemowi pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem. Jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, poruszanych napędem wodnym.

Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. Z odgałęzieniami ma ponad 150 km długości i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski umieścił go na liście Pomników Historii. Samorządy 11 gmin położonych nad kanałem rozpoczęły starania o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło: PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Przykosa
ponad rok temu 7
Co do firmy remontującej kanał,to tak samo jak w czasach peerelu.Jak jest wiadro,to nie ma wody.A jak jest woda,to nie ma wiadra.Gdy już jest wiadro i woda,to każą iść na zebranie
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Yacho603
ponad rok temu 6
Kanał i jeziora zamienione w kloakę. Jeszcze w roku 1968 kiedy byłem na spławie kajakowym z Iławy do Elbląga widać było dno jeziora Ilińsk (Ilińskie) na głębokość 2,5 - 4 m. Dwa lata temu nie dało się go zobaczyć na 0,8 m. Ciekawi mnie gdzie okoliczne (na szlaku) domki odprowadzają ścieki?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Johnny
ponad rok temu 5
Czy ktoś wie kiedy wreszcie wyremontują kanał?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eddi
ponad rok temu 4
To wielka strata dla regionu bo wodniaköw i Turystöw niema a wielkie POSMIEWISKO DLA UNII EUROPEJSKIEJ
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zeglarz od zawsze
ponad rok temu ocena: 100%  3
Kłamstwo jak powiedziano niżej. potwierdzam że nic się nie działo. To że nieudolny wykonawca nie przewidził to swiadczy tylko o jego nieudolności. Bałagan na budowie świadczy o tym że jest to wykonawca całkowicie niewydolny. Jak znam życie pod nim pracuje setki podwykonawców miejscowych tanich firmenek. Uważam że Mostostal to mierna firma nie panująca co dzieje się na budowie. Byłem widziałem obfotografowałem ten burdel
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ żeglarz
ponad rok temu ocena: 100%  2
kłamstwo,przez pierwsze lata remontu nic się nie działo prócz cięcia na złom wszystkiego co się da sprzedać, jak nadszedł termin to rzucili do pracy masę firm i ludzi z okolic w większości nie mających pojęcia o remoncie zabytku tej klasy. ciekawe jaki będzie efekt...
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ktoś
ponad rok temu ocena: 67%  1
Jak zwykle podczas prac wykonawca natrafił na trudności, których nie przewidziano i tak termin zakończenia jak i kwota za wykonanie prac podane w przetargu muszą ulec zmianie a to wydaje się mi, że składający ofertę dobrze przewidział.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.