› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

„Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach

› bieżące ponad rok temu    16.10.2014
Paweł Makowski
komentarzy 72 ocen 41 / 32%
A A A
11 zdjęć„Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach fot. Paweł Makowski

To, co ma do zaoferowania spółka H.C.H. będzie stanowiło rozwiązanie problemu mieszkań komunalnych czy może będzie to kolejny z pomysłów, który rozbije się o ścianę, zwaną rzeczywistością? Dziś na spotkaniu kandydata na prezydenta miasta Edmunda Szweda z elblążanami nie była jednak poruszana wyłącznie kwestia mieszkań komunalnych.

Konferencja Komitetu Wyborczego Obywatelskiego Elbląga rozpoczęła się kilka minut po godzinie 12.00. Wśród zaproszonych gości byli prezes zarządu i wiceprezes zarządu spółki H.C.H., którzy wspólnie z kandydatem na prezydenta Elbląga, Edmundem Szwedem, opracowali plan naprawy sytuacji w kwestii mieszkań komunalnych w naszym mieście.

Już na samym wstępnie swojego wystąpienia Edmund Szwed przekonywał zebranych: - Jako kandydat na prezydenta Elbląga nie obiecuję- ja się zobowiązuję- przy czym ostatnie z tych słów wyraźnie podkreślił- że w czwartym roku mojej kadencji w Elblągu przestanie istnieć problem braku mieszkań komunalnych.

W dalszej części swojego wystąpienia podkreślał, że obowiązkiem państwa, na mocy konstytucji, jest zapewnienie mieszkańcom miast lokali komunalnych. Mówił też, że czas oczekiwania na mieszkanie komunalne w naszym kraju to nawet 63 lata: - Tak było za kadencji prezydenta Grzegorza Nowaczyka. A wygląda na to, że dziś ten czas jeszcze bardziej się wydłużył. (…) Tak być nie może.

Jak zmienić tę sytuację? Edmund Szwed akcentuje, że będzie to możliwe dzięki spółce H.C.H., która stosuje rewolucyjny sposób budowy, polegający na „całkowitym wyeliminowaniu mokrych technik w procesie budowy. Domy składa się >>na sucho<<, dotyczy to zarówno fundamentów, ścian, stropów i stropodachów”- czytamy na oficjalnej stronie spółki. Całość można zamknąć w trzech słowach, najlepiej opisujących walory tego rozwiązania- ekologicznie, ekonomicznie i energooszczędnie. Wybudowane tą metodą mieszkania będzie można wykupić, a według obliczeń Edmunda Szweda, za metr kwadratowy nie zapłacilibyśmy więcej niż ok. 2 tysiące.

W trakcie wystąpienia podnoszono kwestię, że w zasadzie ta kwota nie jest kwotą konkurencyjną, zapytywano również, czy prezentowany sposób budowy mieszkań przewiduje budowę bloków wielokondygnacyjnych, nie zaś tylko parterowych. Kwestię tę wyjaśnił jeden z zaproszonych gości ze spółki H.C.H., który zapowiedział, że możliwe będzie również budowanie budynków jednopiętrowych z poddaszem.

Kandydat na prezydenta Elbląga z ramienia Obywatelskiego Elbląga zaznaczył, że poprzedni urzędujący prezydenci- Henryk Słonina, Grzegorz Nowaczyk i Jerzy Wilk- przekonani byli, że pewnych rzeczy nie da się dla miasta zrobić. Skomentował to w następującymi słowami: - Jest ktoś, kto mówi, że to się da zrobić i to w niezwykle prosty sposób. Wszystko da się zrobić, jeśli tylko nie zabraknie rozumu, wiedzy i dobrej woli- powtarzał.

Edmund Szwed wydaję się być poważnym kandydatem na urząd prezydenta miasta. Szkoda jednak, że niektóre jego działania, zmierzały do ośmieszenia osoby Jerzego Wilka. Specyfika gry politycznej jest chyba każdemu znana. Nie ma znaczenia na jakim szczeblu wyborów ona się odbywa. Na ogół zawsze dochodzi między kandydatami do spięć, symbolicznego podstawiania nogi czy dążenia do zdyskredytowania oponenta. 

Można odnieść wrażenie, że kandydat Obywatelskiego Elbląga na prezydenta miasta jest przekonany, iż może wygrać w nadchodzących wyborach. Pytanie jednak, po co posunął się do parodiowania konkurenta?

Abstrahując od tego, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, czy to, co proponuje Edmund Szwed w kwestii mieszkań komunalnych, to pomysł ciekawy? Oczywiście, że tak. Innowacyjny? Nie ulega wątpliwości. Jednak w chwili obecnej jawi się on raczej jako szklane domy z „Przedwiośnia”- czyli coś pięknego, ale nieosiągalnego. Może się jednak okazać, że pesymiści będą się odżegnywać od swoich sądów, kiedy na pięciu hektarach na Modrzewinie Północ, według planów, wkrótce staną pierwsze budynki komunalne. Jeśli oczywiście elblążanie wybiorą kandydata Obywatelskiego Elbląga.

Na koniec kandydat na prezydenta miasta zapowiedział kolejne spotkania z elblążanami, jeśli tylko wyrażą oni chęć uczestnictwa w nich. Następnym razem poruszona zostanie kwestia dróg i chodników.

 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
 • „Przedwiośnie” według Edmunda Szweda, czyli rzecz o szklanych domach
ilość zdjęć 11 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (72)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ciekawy
ponad rok temu ocena: 50%  72
co baraki chce budować jak w Auschwic i to 2 tys. za metr
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ fan ES
ponad rok temu ocena: 100%  71
1. B-UNION SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000144378) = "SOFT CENTER" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000144378) 2. KSL INVESTMENT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000139103) ; 3. FINANCIAL UNION SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000222169) = DOM FINANSOWY AWI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000222169) ; 4. DOM FINANSOWY SEKO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000243778) ; 5. "LMW RECYKLING" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (KRS 0000119140) ; 6. Agencja Wspierania Aktywności Edmund Szwed . Kosynierów Gdyńskich 25, Elbląg ; 7. stow. AKCJA WSPIERANIA AKTYWNOŚCI ; jest jeszcze coś więcej?
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ patryota lokalny
ponad rok temu ocena: 33%  70
Elbląg dla elblążan, a Szwed do Szwecji!!!;)
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zgrywus
ponad rok temu ocena: 100%  69
Na WP przebili Szweda bo wybudowali domek w cenie poniżej 1000 zł za metr kwadratowy!;) Chciałeś Szwedzie nas naciągnąć?!;) http://dom.wp.pl/kat,1036139,p...
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ on11
ponad rok temu ocena: 0% 68
zgrywus zajmuje sie budownictwem to sa nierealne ceny .oraz firmy placace podatek i placac ludziom godziwa wyplate nie dadza takich cen czyli popiersz szara strefe i zapomniales o kosztach zakupu dzialki u zbrojenia i kosztow z prawnych zwiazanych z zakupem dzialki idz do szkoly spowrotem jesli jakoakolwiek ukonczyles ps w wp to jest kosztorys na kolanie a nie budowlany kosztorys powinien byc wyliczony wg katalogow np. KNR 2 -0-2 gdzie sa normy na materialyi robocizne. robie kosztorysy od wielu lat jak sie nie znasz nie zabieraj glosu i nie oskarzaj
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 0%  67
do Beka: Zaplecze polityczne jest! Jeżeli któraś partia wystąpi przeciwko, to będzie znaczyło kto to zacz działa na szkodę miasta . Proste. Nie będzie jedna partia robiła drugiej na złość, ,,choć odmrożę uszy to czapki nie założę", bo prezydent nie ma powiązań z partiami. I o to chodzi!
odpowiedz oceń komentarz 0 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 8% 66
Nie ma też powiązań z Olsztyne i Warszawą dziła zatem wyłacznie w interesie własnym i miszkanców bo jak straci ich poparcie to po nim. Pan Wilk woli poparcie Pana Kaczyńskiego i to nieststety widąc było na moście podczas ostatniej konferencji prasowej . Każdy radny bedzie rozliczny z każdego głosu w kazdym głosowaniu i nikt nikomu niczego nie zapomni. Nie ma być stad ale debata merytoryczna - jasna publiczna i na argumenty . Nic więcej ale i nic mniej a wtedy kążdy sam zdecyduje kto z nich jest dobry a kto nie ,
oceń komentarz 1 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Beka
ponad rok temu ocena: 93%  65
Panie Szwed, jak Pan to wszystko zrealizuje bez zaplecza politycznego? Wiadomo, że z takim zapleczem jak Lewandowski czy Falkiewicz nie ma Pan szans, bo jeden nawet nie kandyduje do RM, a drugi dostanie może kilkadziesiąt głosów. Liczy Pan, że radni PO, PIS i SLD będą Pana wspierać? Wszak wiadomo, że Prezydent bez Rady Miejskiej, może nie wiele!
odpowiedz oceń komentarz 14 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 13% 64
Rada bez mieszkanców też nie ma racji bytu. Rada nie działająca w interesie Elblążan zostanie odwołana . Warto o tym pamiętać bo po to jest demokracja bezpośrednia i bezpośrednie sprawowanie władzy prez Naród by go politykierzy nie olewali....
oceń komentarz 2 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Beka
ponad rok temu ocena: 92% 63
Wątpię, żeby to było realne co pół roku odwoływać Radę Miasta i przeprowadzać referendum tylko dlatego, że nie zgadza się z wizjami jednego człowieka, mało to wszystko realne w praktyce, ale .... po to jest kampania, żeby sprzedawać kiełbasę wyborczą, może "ciemny naród to kupi"?
oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 17% 62
Jeden człowiek nie odwoła Rady ,,,, Jeśli natomist jeden człowiek pokarze argumenty które podzieli 10 000 obywateli to już owszem trzeba głosować - na tym polega demokracja i tak to wpisano w prawo .
oceń komentarz 2 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do ryszarda klim
ponad rok temu ocena: 71%  61
kosmici juz byli w pzpr a teraz są w sld
odpowiedz oceń komentarz 12 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ryszard Klim
ponad rok temu ocena: 40%  60
Czytam to gawędziarstwo inwestycyjne z rozbawieniem, mimo nominalnej powagi kandydata na prezydenta. Panie Edmundzie, to byłoby najdroższe budownictwo w Polsce. Modrzewina Północ nie ma nic poza ziemią. Nie ma dróg, nie ma wody i kanalizacji, nie ma gazu, nie ma ciepła. Miasto w kilku czy kilkunastu latach musiałoby włożyć tam, strzelam- jakieś 100 mln, aby przygotować do szerszego wejścia. Na poczatku kadencji były przymiarki do ulokowania tam budynków ETBS. Zrezygnowano, bo samo podłączenie do głównej drogi ok. 7 mln. Przerzuci Pan koszty na lokatorów? To naprawdę "bajkoplanowanie". Czekać trzeba na kolejny panel z udziałem kosmitów, którzy nas zaproszą do kolonizacji swojej planety. Pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz 10 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Riposta
ponad rok temu ocena: 80% 59
Przy całej powadze - moim zdaniem różnica pomiędzy "politykiem" a wizjonerem jest taka, że ci pierwsi czytają i czytają i czytają, a czasami z rozbawieniem a drudzy zmieniają świat. Politycy w tym kraju obdarzani są niewiarygodnie niskim poziomem zaufania. Zachęcam do lektury Steva Jobsa, to co było niemożliwe stało się faktem. Jak sam Pan wspomina "na początku kadencji były przymiarki" mamy koniec kadencji i co z tych przymiarek wyszło? niech się Pan pochwali. Wie Pan co, niech Pan dalej czyta z rozbawieniem inne, w Pana opinii, gawędziarstwa, albo niech się Pan pochwali swoimi planami, pomysłami, wtedy ja się do tego odniosę, a poczucie humoru mam niebywale duże. Oby mój brzuch nie umarł ze śmiechu od tego "bajkoplanowania"
oceń komentarz 16 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 33% 58
No cóż panelu z Pana udzioałem nie przewiduje się o ile wiem a to że jest Pan kosmitą widzę dośc dokładnie. Jest Pan taki nierozważny że chce Pan wydać 100 mln na uzbrojenie działek które bedą stały lata ? Nie prościej dać grunt nich sobie je uzbroją sami za własne środki ?Rozumiem że możn a dostać "działkę " od kupującego i drugą " działkę " od wykonującego instalacje ale ja wolę jedna - byle to była działka budowlana a nie łapówa....
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 90% 57
do Riposta. Od planowania do realizacji droga daleka. Ja też kiedyś planowałem puścić bąka a zamiast tego zesrałem się w gacie.
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 70% 56
Ty Lewandowski to możesz dostać nie działkę lecz kopa w dupę tak od kupującego jak i od wykonującego.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 11% 55
To spróbuj mi tego kopa zapalić jeśli potrafisz.....
~ Naczelny krytyk
ponad rok temu ocena: 83% 54
Jak wyszorujesz sobie ją porządnie szczotką drucianą i odkazisz wapnem to z miłą chęcią w przeciwnym wypadku nie będę sobie brudził buta.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 53
Zdezynfekuj i zdesynseskuj.....
~ Riposta
ponad rok temu ocena: 69%  52
Ja już was nie rozumiem, czyli co, chcecie dalej jakiegoś marnej klasy polityka, bez znajomości biznesowej? Czy chcecie pracować w firmie, w której szef jest politykiem a nie biznesmenem. Nie łapie Waszego toku myślenia. Może i za nim stoją ludzie biznesu, ale czy to nie jest dobra sprawa? Może właśnie w ten sposób przyjdzie do nas biznesowy świat. Próbował tego Nowaczyk jako PPP. Nie udało się, ale teraz może będzie inaczej, bo tej jest ze świata biznesu. Nie kolejnym politykiem tylko kimś kto wie jak zarabiać pieniądze. Miasto to firma i potrzebuje kogoś kto będzie dobrze nią zarządzał. Osobiście nie wierze w polityków. Otwórzcie oczy.
odpowiedz oceń komentarz 18 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jack Black
ponad rok temu ocena: 75%  51
ten pomysł jest sprzedawany w pięknym opakowaniu, niestety większość to łyknie ale to tylko zaklinanie rzeczywistości.
odpowiedz oceń komentarz 15 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tragedia
ponad rok temu ocena: 93%  50
Lewy ekspert od siedmiu boleści - znawca wszystkiego .Jak czytam te twoje wypociny to mam dziwny odruch .Swoją osobą zraziłes już prawie wszystkich .A te twoje nędzne filmiki ,uśmieszki wyrysowane mówią z kim mamy doczynienia .
odpowiedz oceń komentarz 14 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ homo sapiens
ponad rok temu ocena: 100% 49
Jednym słowem człowiek jest w znacznym stopniu upośledzony umysłowo.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 14% 48
Dla takich wariatów jak wy muszę uchodzić za debila . Tyle że czytałęm Anatola Franca a wy widać nie,,,,
~ homo sapiens
ponad rok temu ocena: 100% 47
Jeżeli czytasz tak jak piszesz to składam Ci analfabeto wyrazy współczucia.
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 3%  46
Widże godnego następce Pana Naczelnego. . Jeśli nie wiedzi Pan róznicy pomiędzy domkiem jednorodzinnym pod klucz za 200O zł / metr a starym blokiem na zawadzie po 2500 zl /metr pewnie do remontu to proponuję zmienić zawód albo wrócić do szkoły na lekca arytmetyki...
odpowiedz oceń komentarz 1 29
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 92% 45
Panie Lewandowski po pierwsze,,proszę nie obrażąć ludzi chorych, po drugie nie ma szans na mieszkania po 2000 złotych zapomniał Pan o gruntach i pozostałej infrastrukturze, po drugie Wasz Prezydent nie potrafi się wytłumaczyć z tzw. Spółek z o.o., a na pytanie na facebooku o te spółki zablokowaliście możliwość dodawana postów. To jest Wasza tzw. demokracja Dom to nie tylko gołe ściany, chyba że za wzorem Pana Słoniny i Wróblewskiego wybudujecie baraki z prądem i mieszkania będą tanie, tylko na prąd będzie brak kasy..
oceń komentarz 23 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 44
Drogi Pani a po co miasto ma zbroić tereny żeby je sprzedać po czym kupić wybudowane na nich lokale ? To jest paranoja blokująca rozwój budownictwa bo kązdy coś do kosztów poprzednika dokłada tworząc bańskę spekulacyjną i zastój na rynku . Budownictwo to praca a róznica pomiedzy stanem dewloperskim za 2000 i za 3800 dla mnie jest kosmiczna,,,,,
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 86% 43
Panie Lewandowski, Pan chyba miał spotkanie z kosmitami. Jak nazwa mówi mieszkania komunalne są dla biedniejszych, czuli mają sobie wykopać studnie i postawić Toy toya. Te pustaki rozpadają się przy budowie, to jak mają wytrzymać w naszych wilgotnych warunkach. Skoro zna się Pan na wszystkim, to proszę o info na temat tzw. Spółek Pana Szweda i i tej dziwnej Pani ze strony Pana Szweda która każe mu zaufać. Żałosne i prostackie zagrywki.
~ Słownik Poprawnej Polszczyzny
ponad rok temu ocena: 100% 42
Mam pytanie do M. Lewandowskiego. Człowieku Ty skończyłeś jakąś szkołę podstawową czy języka polskiego uczyłeś się pasąc gęsi ?
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 10% 41
Drogi Elblążaninie w przeciwieństwie do ciebie rozumiem co to materiał ceramiczny i co więcej trzymałem to w ręku. Jeśli chcesz pokazać jakie to nietrwałe to rozbij to sobie na głowie a są tacy co rozbijają cegły. Wytrzymałość mechaniczna jest elementem badanym w procesie certyfikacji i nie pleć głupot. Języka polskiego uczyło mnie wielu świetnych nauczycieli ale jestem w pisaniu postów niechlujny za co przepraszam . Uważam też że braki językowe nie mogą nikogo pozbawić prawa głosu i to sprawa zasadnicza o którą też warto walczyć z "polonistami" . A tak przy okazji perlit to o ile pamiętam jedna z form krystalizacji w wykresie żelazo-węgiel stosowanym w obróbce termicznej stali czy żeliw. Ale już nie pamiętam w jakich temperaturach się krystalizuje i przy jakiej szybkości chłodzenia się pojawia.
~ treser psów
ponad rok temu ocena: 80% 40
Lewandowski a szczekaj sobie do woli. Nikt ci tego nie zabrania. Możesz nawet wyć do księżyca tylko nie miej pretensji, że ktoś może się wkur...ić od tego ciągłego twojego szczekania i wycia i ci przypier...ić jakimś kijem po grzbiecie.
~ rafal
ponad rok temu ocena: 94%  39
Mieszkania komunalne generuja tylko straty i dlugi. Jaki bank to sfinansuje skoro splata obligacji ma pochodzic od przychodow?????Nie trzeba byc ekonomista i bankowcem zeby takie rzeczy wiedziec
odpowiedz oceń komentarz 17 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 7% 38
Kolego mam ci powiedzieć ilu ludzi kupiło mieszkania pod wynajem i żyje tylko z tego ? Trzeba być debilem żeby nie zrozumięć tego co Pan Szwed pokazał ale fakt opis Pan redakora lekko do papieru toaletowego podobnym się zdaje,,,,
oceń komentarz 2 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rafal
ponad rok temu ocena: 100% 37
Jak mozna kupic mieszkanie pod wynajem????A ile jest ludzi ktorzy za ten wynajem nie placi i miesiacami okupuja mieszkania za darmo dewastujac i robiac chlew?????
oceń komentarz 12 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 36
Sam chłopie widzisz że ludzie już tak zarabiają i to od lat. Ale spółka zarządzająca większym zasobem jest bezpieczniejsza i ma mechanizmy eksmisji lokatora .... łapiesz ?
~ Elblążąnin
ponad rok temu ocena: 93%  35
Jak to jest Panie i Panowie dziennikarze. Jakoś nikt nie patrzy że podobno Pan Szwed jest prezesem i udziałowcem czterech spółek z o.o. . Żadna z tych spółek nie złożyła sprawozdania finansowego za 2013 rok, dwie nie złożyły takiego sprawozdania od początku swojej działalności, a dwie składały do 2012 roku. Co ciekawsze w tej która ma złożone sprawozdanie za rok 2012 o nazwie KSL INWESTMENT Sp. z o.o. KRS. 0000139103 , komornik prowadził egzekucję którą umorzył bo nawet nie miała majątku na koszta egzekucyjne. Pozostałe spółki mają następujące KRS: 0000119140, 0000144378, 0000243778. To może Pan Szwed jakoś to wyjaśni?
odpowiedz oceń komentarz 27 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ observer
ponad rok temu ocena: 100% 34
A co tu wyjaśniać, wypisz, wymaluj Kaziu Dzieciak z filmu Lawstorant
oceń komentarz 23 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ daria
ponad rok temu ocena: 20%  33
do powiec . Przeczytaj artykuł.
odpowiedz oceń komentarz 3 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ observer
ponad rok temu ocena: 93%  32
Z tego co widzę to gościu musiał kiedyś sprzedawać garnki na prezentacjach. Ten sam styl socjotechniki.
odpowiedz oceń komentarz 27 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek
ponad rok temu ocena: 100% 31
Dokładnie - bardzo prymitywny zresztą styl - ale na ludzi działa :-)
oceń komentarz 13 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ powiec
ponad rok temu ocena: 95%  30
Przepraszam nie byłem na spotkaniu, kto mi odpowie na pytania: czemu ta firma HCH będzie budować bez przetargu? skąd maja pochodzić pieniądze na budowę? kto będzie płacił czynsze i w jakiej wysokości?
odpowiedz oceń komentarz 19 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 5% 29
było być a tak "dupa blada"....
oceń komentarz 1 21
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Car
ponad rok temu ocena: 86% 28
Ty natomiast wielce uczony byłeś na spotkaniu a wielki ch. wiesz. Zresztą Ty wiesz tyle ile zjesz, a z racji tego, że jesteś bezrobotny więc nie masz na żarcie i mało jesz więc ch. wiesz !!! :-D
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 27
To siądź ze mną do stołu sam zobaczysz kto z nas zje więcej i szybciej,,,,
~ Car
ponad rok temu ocena: 100% 26
Komentarz ocenzurowany - Redakcja.
~ kelos
ponad rok temu ocena: 100%  25
poprosimy w pliku PDF PIT36L pana Szweda za rok 2013 i 2012, zobaczmy w końcu jakiś konkret z życiorysu tego kandydata
odpowiedz oceń komentarz 21 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rita
ponad rok temu ocena: 33%  24
A jakże, trzeba kandydować!!! Bo imaczej to biznes a nie idea prospołeczna. Na biznesie się zarabia, a idei działa się twórczo na rzecz potrzebujących. Malkonenci zawsze się znajdą, szkoda, że nie znaleźli się na spotkaniu!!! Bo na nim przede wszystkim został omówiony program finansowania inwestycji - bez zadłużania i kredytowania!!! SZWED PREZYDENTEM? JEDYNA SŁUSZNA OPCJA! Trzymamy kciuki :) Powodzenia!
odpowiedz oceń komentarz 11 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KLIK
ponad rok temu ocena: 100%  23
Sundio pamiętasz dyskotekę Pałacyk na Stoczniowej? To chyba ten gość.
odpowiedz oceń komentarz 15 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 79%  22
Nikt tego Szweda nie zna , nie zna jego dokonan i skad pochodzi a to byla by pomylka jesli Elblązanie by wybrali goscia co nie jest z Elblaga bo juz raz wybrali Nowaczyka i wiadomo jakie byly skutki a ten Szwed jest moim zdaniem figurantem wyzszych inresów oraz biznesmenow widac po tym ile kase dostal na kampanie
odpowiedz oceń komentarz 26 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 5% 21
Kto nie zna to nie zna a kto głupka udaje ten udaje,,,,
oceń komentarz 1 21
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 100% 20
No to prosze napisac konkretne przyklady jego dokonan oraz skad on jest ? prosze mnie oswiecic a nie populizm siac na ulicach ze on zrobi wszystko
oceń komentarz 16 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 11% 19
Chce Pan jego ulotkę ? Moge dać dziesięć,
~ Sundio
ponad rok temu ocena: 100% 18
Prosze teraz napisac a nie dac propagandowa ulotke przeciez to zaden problem napisac zalety i czyny takiego Wielkiego czlowieka
~ Niezdecydowany
ponad rok temu ocena: 30%  17
@plif. Naucz się czytania ze zrozumieniem a później ewentualnie pisz . Poza tym gość chyba nie głupi i doszedł do czegoś pracą swoich rąk , nie tak jak panujący nam prezydent doprowadzeniem do upadku Spółdzielni Inwalidów i urzędowaniem w RM - wszystko za publiczne pieniądze.
odpowiedz oceń komentarz 10 23
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prorok Igor
ponad rok temu ocena: 81% 16
A konkretnie do czego ten emeryt doszedł?
oceń komentarz 22 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 13% 15
Dojdź tam gdzie on to się dowiesz....
~ asd
ponad rok temu ocena: 81%  14
Pytanie kto bedzie budowal te domy? Mam nadzieje, ze nie znajomy, znajomych Szweda.
odpowiedz oceń komentarz 21 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plifplif
ponad rok temu ocena: 74%  13
Pitu pitu-nie wierzę.W mieszkaniach komunalnych zazwyczaj mieszkają ludzie,których nie stać na kupienie mieszkania.Dlaczego nie wspomniano o czynszu.?
odpowiedz oceń komentarz 20 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0% 12
Nie wierz - policz. Mi wychodzi za 60 metrowy domek czynsz w kwocie 500 zł....leć do Zakrzewa i porównaj,,,,
oceń komentarz 0 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plif
ponad rok temu ocena: 63%  11
Nie podoba mi się ten pomysł ,nie ma wzmianki o wysokości czynszu,po ilu latach można wykupić,-takie gruszki na wierzbie
odpowiedz oceń komentarz 17 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olo
ponad rok temu ocena: 35%  10
Teraz rozumiem skąd te ataki na Szweda, oj strach ogarnął poprzedników, z wilkiem na czele i ekipą Słoniny, którzy w nagrodę za doprowadzenie ZBKu do wielomilionowego zadłużenia, dziś dostają awanse w urzędzie.
odpowiedz oceń komentarz 11 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ on
ponad rok temu ocena: 100%  9
pawel polecam antygone jako lekture
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ franc
ponad rok temu ocena: 29%  8
pewnie deweloperzy budują za połowę ceny za którą nabywają lokale potencjalni nabywcy dlatego jest to świetny interes .....i w dodatku golasy
odpowiedz oceń komentarz 4 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ znafca
ponad rok temu ocena: 64%  7
Panie Szwed zejdź pan na ziemię skąd pan wie, że przetarg wygra promowana przez pana frima? Czy to ta firma jest sponsorem pana kampanii wyborczej? Czy wie pan, że za 2000 zł w stanie surowym sporo firm wybuduje panu parterowy obiejt bez piwnic, ale jak dodadzą marżę i cenę działki będzie dwa razy tyle!
odpowiedz oceń komentarz 21 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ on1
ponad rok temu ocena: 54% 6
widac ze nie byles na spotkaniu w tej propozycji pana Szweda nie bedzie przetargow.Jak dotad przez 25 lat zaden prezydent miasta Elblag . ani aktualnie zaden kandyat nie ma zadnego pomyslu na rozwiazanie problemow mieszkaniowych w Elblagu .Chyba wszyscy oponenci zazdroscicie genialnego pomyslu.
oceń komentarz 15 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek
ponad rok temu ocena: 89% 5
@on1- Czylu Pan Szwed na dzień dobry będzie łamał prawo?! ;-)
~ Riposta
ponad rok temu ocena: 52%  4
Dla mnie to są poważne konkrety. Mi sie to podoba, ze ktoś wreszcie mówi i prezentuje jednocześnie. Zazwyczaj wsród polityków słychać jedynie hasła bez pokryć, a tu prosze. Mnie przekonuje ta wizja.
odpowiedz oceń komentarz 17 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek
ponad rok temu ocena: 61%  3
Ok - tylko, czy do tego potrzeba być prezydentem Elbląga? Nie można pop prostu zrobić biznesu jak się ma dobry pomysł - trzeba kandydować?!
odpowiedz oceń komentarz 17 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dddwxyz
ponad rok temu ocena: 41% 2
No raczej do zrealizowania budownictwa komunalnego trzeba być prezydentem. Inaczej nie zbudujesz mieszkań komunalnych. To chyba normalne :/ Pomysł Szweda też mi się podoba. Trzymam kciuki i idę głosować na bezpartyjnego kandydata. Może coś się zmieni.
oceń komentarz 13 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek
ponad rok temu ocena: 88% 1
@dddwxyz - a prawo zamówień publicznych? Będąc prezydentem trudniej zrealizować ten projekt niż będąc biznesmenem! Pamiętaj, że mieszkania komunalne - to tylko nazwa, relikt poprzedniej epoki. Nikt nie powiedział, że domy budowane w formule PPP - mają się nazywać komunalne!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.