› bieżące |
ponad rok temu
3.03.2020 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Na jedną rodzinę coraz częściej przypada więcej niż jeden samochód. Domy są przeważnie budowane z garażem jedno- lub dwustanowiskowym, co oznacza, że miejsca na parkowanie pod dachem bardzo szybko może zabraknąć. Jeśli na działce jest wystarczająco dużo miejsca, można sobie z tym problemem szybko poradzić, stawiając niedrogą wiatę garażową.
Przed zakupem wiaty koniecznie trzeba zapoznać się z aktualnymi warunkami technicznymi zabudowy. Przepisy te zmieniają się co roku – są uzupełniane i modyfikowane. Typowe wiaty stosowane przy domach, czyli takie, które nie przekraczają 50 m², najczęściej można postawić bez konieczności zdobycia specjalnego zezwolenia. Jednak mimo wszystko z inwestycją powinna wiązać się wizyta w lokalnym oddziale urzędu w wydziale zagospodarowania przestrzennego, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat aktualnie obowiązujących regulacji prawnych.
Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gotowych modeli wiat samochodowych. Mają one z góry określone parametry techniczne dotyczące nie tylko nośności zadaszenia czy odporności na wiatr, ale również wymiarów, a ponadto otrzymują gwarancję od producenta. Wiata samochodowa może być zamówiona wraz z usługą montażu. Usługę taką znaleźliśmy w sklepie Palram.pl, dzięki czemu cała praca inwestora ogranicza się do konieczności przygotowania miejsca, sprawdzenia przepisów i dokonania właściwego wyboru dotyczącego konkretnego modelu. Wśród najlepiej sprzedawanych wyróżniają się nowoczesne wiaty samochodowe wykonane z metalu, w tym z aluminium, a także z drewna.
Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na fakt, że możliwe jest zastosowanie dwóch rodzajów zadaszeń: w formie dobudówki oraz wolnostojące. Pierwsza opcja jest zazwyczaj nieco tańsza.
Wiata wolno-stojąca Verona fot. Palram.pl
Zarówno wśród projektów wykonywanych przez architektów, jak i preferencji inwestorów, zdecydowany prym wiodą eleganckie wiaty wykonane z metalu. Produkty te idealnie komponują się z nowoczesną bryłą budynku, a nieco starszym nieruchomościom dodają charakteru. Na główny materiał konstrukcyjny można, oprócz stali, wybrać lekkie i zdecydowanie bardziej odporne na korozję aluminium. Po uzupełnieniu szkieletu o pokrycie dachowe stworzone z użyciem poliwęglanu stanowią ciekawy i jednocześnie funkcjonalny dodatek, który bardzo dobrze komponuje się z resztą infrastruktury na działce.
Oczywiście nie sposób zapomnieć o modelach wykonanych z drewna. Jest ich na rynku najwięcej, ponieważ jest to materiał łatwiejszy w obróbce, dzięki czemu producent może bez problemu przygotować wersję indywidualną, na konkretny wymiar. Niestety, wiata samochodowa wykonana z drewna nie jest bezobsługowa, ponieważ co pewien czas należy ją zabezpieczyć przed korozją. W praktyce oznacza to konieczność pomalowania jej odpowiednimi środkami. Przy produktach metalowych, a w szczególności aluminiowych, problem ten nie występuje.
Wiata aluminiowa Vitoria fot. Palram.pl
Decydując się na wiatę, trzeba zacząć od sprawdzenia aktualnego stanu prawnego w urzędzie. Później przychodzi czas na ustalenie dokładnego umiejscowienia jej i wybór konkretnego modelu. Przed dokonaniem wyboru należy jednak zwrócić uwagę na wygląd postawionych na działce pozostałych budynków – nowe zadaszenie dla samochodu powinno być jak najlepiej dobrane względem już istniejących nieruchomości. Jeśli to tylko możliwe, warto wybrać nowoczesną wiatę samochodową wykonaną z metalu, ponieważ tworzywo tego typu wymaga zdecydowanie mniej pracy związanej z konserwacją niż drewno.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |