› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Przemoc w rodzinie. Jak odizolować sprawcę?

› poradnik ponad rok temu    26.08.2016
Paweł Rodziewicz
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Przemoc w rodzinie. Jak odizolować sprawcę?

Większość ofiar przemocy w rodzinie obawia się, że sprawca, pomimo wszczętego postępowania, nadal będzie miał wpływ na ich życie i stanowić będzie zagrożenie. Jest to częsta przyczyna braku działań zmierzających do zerwania więzi ze sprawcą. Prawo przewiduje szereg środków izolacyjnych, które mają na celu chronić ofiary przemocy.

Wielokrotnie zdarza się, że głównym powodem braku reakcji na przemoc jest strach przed tym, co zrobi sprawca gdy się o tym dowie. W sytuacji, gdy ofiara i sprawca żyją pod jednym dachem, istnieje prawdopodobieństwo, że sprawca zareaguje wzmożoną agresją. Takiej sytuacji należy w odpowiedni sposób zapobiec.

W pierwszej kolejności należy sprawcę przemocy eksmitować ze wspólnie zamieszkiwanego lokalu. W tym celu należy złożyć pozew o eksmisję do sądu rejonowego. Sąd rozpoznaje taki pozew w postępowaniu nieprocesowym. Złożyć go może zarówno ofiara, jak i inna osoba wspólnie zamieszkująca w tym lokalu. Aby pozew został rozpatrzony pozytywnie należy wskazać okoliczności na to, że osoba, która ma być eksmitowana, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie z osobą dotknięta przemocą.

Jeżeli sąd nakaże opuszczenie lokalu w związku ze stosowaniem przemocy wobec najbliższych, sprawcy nie przysługuje pomieszczenie tymczasowe, ani też lokal socjalny i nie ma zastosowania okres ochronny, w którym eksmisji się nie wykonuje.

Kiedy rozstałam się z mężem, on cały czas mnie nękał. Pisał wiadomości na komórkę, nachodził w domu, śledził, a nawet przychodził do mnie do pracy robić awantury. To trwało prawie dwa lata

- opowiada pani Monika, która długo musiała walczyć o spokój.

Nawet jeśli sprawca nie zamieszkuje z ofiarą, nadal może stwarzać niepożądane sytuacje poza miejscem zamieszkania. O tym nasi prawodawcy również pomyśleli, chociaż sędziowie często zapominają o tym i nie stosują dodatkowych środków izolacji sprawcy.

Zakaz zbliżania się do określonych osób lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu może być orzeczony na okres od jednego roku do 15 lat. Sąd może również orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, a także zakaz zbliżania się do określonych osób. Nałożony obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się na policję lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.

Najbardziej dolegliwym, izolacyjnym środkiem zabezpieczającym przewidzianym w postępowaniu karnym jest tymczasowe aresztowanie. Bez względu na stadium postępowania, tymczasowe aresztowanie stosowane jest przez sąd, nie tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego, ale w każdym przypadku, kiedy zachowanie podejrzanego powoduje zagrożenie dla prawidłowego toku postępowania.

Uwolnienie się od presji, jaką wywołuje obecność sprawcy, powoduje, że dopiero wtedy ofiara przemocy zaczyna normalnie myśleć i funkcjonować. Warto mieć świadomość, że jest możliwość skutecznego odcięcia się od prześladowcy.



Jeśli ktoś potrzebuje pomocy lub chce zasięgnąć więcej informacji, podajemy adres, pod który można się zgłosić:

Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Elbląskim Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej

ul. Związku Jaszczurczego 17 pok 101

Elbląg 82-300

Telefon: (55) 642 44 25

www.pomocpokrzywdzonym.pl

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.