› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Przemoc w rodzinie to nie tylko siniaki

› bieżące ponad rok temu    9.12.2013
Małgorzata Łuczak
komentarzy 2 ocen 16 / 100%
A A A
Przemoc w rodzinie to nie tylko siniaki

Istnieją rodziny, gdzie przemoc zdarza się na porządku dziennym. Niestety często osoby nękane nie przyznają się do tego i nie wiedzą, jak mogły by pomóc sobie i swoim najbliższym. Przemoc wiąże się z narażeniem życia, zdrowia, naruszenia godności, nietykalności lub wolności. W dzisiejszych czasach nie powinniśmy chować się z tym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Według Kodeksu karnego przemoc jest to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych. Przemoc zaczyna się gdy jedna z osób w rodzinie chce zbytnio kontrolować życie drugiej. Sprawca chcąc okazać swój gniew okazuje przemoc wobec drugiej osoby. Zwykle zaczyna się to od przemocy psychicznej, która przeradza się w fizyczną.

Statystyki są zatrważające. Według Ammesty International co trzecia kobieta w Polsce stała się ofiarą przemocy. Przerażający jest fakt, że na świecie coraz więcej kobiet umiera w jej skutek. Przemoc w rodzinie odbywa się także wobec dzieci lub starszych rodziców. Sprawcy najczęściej są pod wpływem alkoholu (około 96%).

-Od stycznia tego roku w Elblągu prowadzonych było 129 spraw dotyczących fizycznego lub psychicznego znęcania się. Najczęściej mężczyźni są sprawcami znęcania się ale odnotowujemy przypadki, gdy sytuacja jest odwrotna – informuje mł.asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, osoba nią dotknięta może złożyć wniosek do Sądu Cywilnego o nakazanie sprawcy opuszczenia mieszkania. W takim wypadku Sąd bada czy osoby zamieszkują jeden lokal i czy zeznania są prawdziwe. Osoba, która została dotknięta przemocą musi posłużyć się takimi dowodami, jak zeznania światków, dokumentami świadczącymi np. o nadużywaniu przez sprawdzę alkoholu, obdukcje lekarskie.

W sądzie osoba pokrzywdzona może występować jako oskarżyciel posiłkowy. Dzięki temu będzie mogła przeglądać akta sprawy, sporządzać kopie dokumentów, składać wnioski dowodowe, zadawać pytania światkom, składać zażalenia, apelacje. Dla osoby dotkniętej przemocą często najważniejsze jest szybkie pozbycie się agresywnego sprawcy. W tym przypadku trzeba jak najszybciej złożyć zarzut popełnienia przestępstwa. W tym momencie Prokurator lub Sąd może zastosować tymczasowy areszt lub nakaz opuszczenia mieszkania. Aby do tego doszło należy złożyć zawiadomienie o przestępstwie na Policji i zażądanie natychmiastowej ochrony. Dobrym rozwiązaniem jest również wezwanie policji tuż po zdarzeniu -Interwencje mogą kończyć się przewiezieniem osoby np. do pogotowia socjalnego (jeżeli jest pijana i stwarza zagrożenie) lub zatrzymaniem w celu prowadzenia dochodzenia. Potrzebne jest wtedy zgłoszenie od ofiary przemocy lub innej osoby która wie ze taka sytuacja ma tam miejsce - informuje. Krzysztof Nowacki.

W Polsce pojawiły się liczne kampanie takie jak "Kocham nie biję" lub "Stop przemocy domowej", oraz fundacje np. "Dzieci niczyje". Poprzez edukację oraz pomoc ofiarom mają na celu przewdziałać przemocy. Liczy się również wczesna edukacja w szkołach. Ofiara często w takich sytuacjach czuje się winna, uważa, że swoim zachowaniem sprowokowała sprawcę.  Pomoc powinni nieść policja, nauczyciele, lekarze, prokuratorzy, księża. Przemoc w rodzinach często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dzieci powielają zachowania dorosłych. Niestety istnieje dość duże przyzwolenie społeczne na tego typu zachowania. Niektórzy uważają, że „klaps to nie przemoc”. Niestety często od tego dopiero się zaczyna.

Przemoc poza widocznymi skutkami niesie za sobą również wiele szkód emocjonalnych. Są to przede wszystkim strach, niepokój, poczucie winy, niestabilość emocjonalna, wstyd. Mogą to być również wybuchowość, agresywność lub nawet próby samobójcze.

W Polsce często rodzina jest najcenniejszą wartością. Zwykle przekłada się ją ponad wszystko a osoby poszkodowane cierpią w milczeniu i obawie „co inni powiedzą?”. Ważna jest pomoc osób z zewnątrz. Jeżeli widzimy, że może dziać się coś złego, należy interweniować. Ofiary nie powinny czuć się pozostawione same sobie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieczysław
ponad rok temu ocena: 33%  2
A ja proszę o poprawienie wielu błędów
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maria
ponad rok temu ocena: 71%  1
Bardzo dziękuję Pani za ten artykuł,statystyki mówia same za siebie - przemoc stosowana jest coraz częsciej.Wszystkie rodzaje przemocy są grozne ,fizyczna,psychiczna czy ekonomiczna
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.