› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

Przetrwał II wojnę światową. Po ponad 50 latach wrócił do Próchnika

› region ponad rok temu    12.10.2015
Ines Kuraś
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Po ponad 50 latach, mieszkańcom Próchnika udało się odnaleźć oraz przywrócić w dawne miejsce pomnik upamiętniający mieszkańców ówczesnej wsi, poległych podczas I wojny światowej. Monument w czasach PRL został wywieziony oraz przerobiony na jubileuszowy pomnik Zakładów im. Wielkiego Proletariatu.

Pomnik wybudowano w latach 20 ubiegłego wieku. Do początku lat 60 stał przed głównym wejściem do kościoła. Ówczesna władza nakazała jednak jego zdemontowanie i wywiezienie. Z inicjatywy mieszkańców pod koniec września pomnik wrócił na swoje dawne miejsce. Waży 20 ton i mierzy blisko cztery metry. Wykonany jest z białego granitu. Z całości pomnika nie zachował się żelazny krzyż oraz oryginalna tablica z napisem po niemiecku. W polskim tłumaczeniu „Zginęli za ojczyznę w wojnie św. W latach 1914-1918 z gminy Próchnik”.


Odnalezienie pomnika nie stanowiło problemu, bo wielu mieszkańców pamiętało, gdzie został wywieziony. W 1962 r. ustawiono go przed Zakładami im. Wielkiego Proletariatu w Elblągu z okazji 15-lecia tego przedsiębiorstwa. Władze prywatnej spółki, która obecnie tam funkcjonuje, wyraziły zgodę na oddanie nam obelisku

– mówił dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Grzegorz Misiewicz, przedsiębiorca z Próchnika, który sfinansował transport i montaż pomnika.

Ksiądz Tadeusz Mazur podkreśla, że to mieszkańcy chcieli by pomnik wrócił przed kościół.


To obiekt historyczny, mówi nam, że walcząc w jakiejś sprawie, warto za nią poświęcić nawet życie. Upamiętniał poległych żołnierzy, a trzeba pamiętać, że w armiach państw zaborczych walczyli wtedy również Polacy. Ich ofiary przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości

- powiedział ks. Mazur.

Po zakończeniu I wojny światowej pomniki czy tablice upamiętniające poległych były stawiane w niemal każdej wsi. Wznoszone były z inicjatyw osób prywatnych i wspólnot parafialnych, stowarzyszeń kombatanckich, a nawet władz państwowych.

W województwie warmińsko-mazurskim obiektów upamiętniających pochodzących z lat 20 ubiegłego wieku zachowało się niewiele. Po zakończeniu II wojny światowej, były zazwyczaj traktowane jako symbole antypolskie – zdaniem badaczy – z uwagi na m.in. Krzyż Żelazny. Pomniki były niszczone albo przekształcane na patriotyczne i obiekty religijne.

Źródło: PAP

 • pomnik
 • pomnik
 • pomnik
 • pomnik
 • pomnik
 • pomnik
ilość zdjęć 6 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.