8 zdjęćPrzy ulicy Rybackiej 37-39 powstaje zespół trzech kamienic fot. Marcin Mongiałło (po lewej stronie) / archiwalne (po prawej stronie)
Przy ulicy Rybackiej 37-39 w Elblągu, w bezpośrednim sąsiedztwie placu katedralnego i fontanny na Starym Mieście, powstaje zespół trzech kamienic. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie ukończona do końca tego roku.
Jak zapowiada wykonawca – Zakład Usług Budowlanych "MYTYCH" Spółka z o.o. – elewacje budynków mają być wykonane w przedwojennym, historycznym charakterze. Wśród wykańczanych obecnie kamieniczek jest stojąca niegdyś w tym miejscu perła elbląskiej secesji, która przed wojną znajdowała się pod numerem 37. Zapowiadana jest rekonstrukcja tego historycznego, bardzo efektownie wykończonego budynku.
Sprzedaż mieszkań i lokali usługowych, które powstają w ramach II etapu odbudowy ul. Rybackiej, rozpoczęła się już 16 stycznia 2019 r. W ramach trzech kamieniczek powstanie 18 mieszkań, wśród których znajdą się lokale różnej wielkości – od kawalerek o powierzchni 30 m2 do czteropokojowego apartamentu z tarasem o powierzchni 111 m2. W budynkach znajdą się również cztery lokale usługowe o powierzchni od 76 do 285 m2.
Ulica Rybacka (niem. Fischerstraße) do XVI w włącznie była jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Elblągu. Począwszy od XVII w. jej znaczenie stopniowo zaczęła przejmować ulica Bednarska. Przy ulicy Rybackiej funkcjonowała najstarsza szkoła w Elblągu (pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1319 roku!). Mieściła się przy ul. Fischerstraße 14, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła farnego pw. św. Mikołaja. Była to szkoła parafialna, ale jej nazwa – schola senatoria – wskazywała, że właścicielem budynku była wówczas rada miejska. Nauki pobierało tutaj wielu wybitnych ludzi, którzy po latach sięgnęli po zaszczytne tytuły. Przykładem może być kanonik warmiński oraz sekretarz królewski Achacy Freundt (żył na przełomie XV i XVI w.). W 1511 r. otrzymał on tytuł profesora prawa na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą.
Kamienice przy ul Rybackiej (13 września 2019 r.). Numery, od prawej: 37,38,39 i 40
Ulica Rybacka (pierwsza dekada XX wieku). Od prawej numery: 35,36, 37 (najbardziej efektowna kamienica na załączonej fotografii; pomiędzy pierwszą a drugą kondygnacją widoczny numer). Pośrodku zdjęcia wylot Ścieżki Kościelnej, skrajnie z lewej - Brama Rybacka przy ul. Wodnej.
Ulica Rybacka (1912 r.), pierwsza od lewej – kamienica nr 37