› poradnik |
ponad rok temu
18.07.2018 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Brak kanalizacji lub możliwości jej podprowadzenia to duży problem dla mieszkańców domu. Niestety, wciąż właściciele domów borykają się z tym problemem. Czasami podprowadzenie kanalizacji nie jest możliwe, a czasami jest po prostu bardzo kosztowne i nieopłacalne. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą przydomowe oczyszczalnie ścieków, które stają się coraz bardziej popularne i wypierają tradycyjne szamba. Jakie są zalety korzystania z takich rozwiązań?
Szambo, a przydomowa oczyszczalnia
Przydomowe oczyszczalnie ścieków wymagają wyższej inwestycji finansowej niż w przypadku tradycyjnego szamba. Często fakt ten powoduje, że ludzie decydują się na tańsze rozwiązanie. Jest to jednak posunięcie krótkoterminowe. Konieczność regularnego opróżniania szamba przy pomocy firmy utylizującej zanieczyszczenia (w przypadku domu jednorodzinnego zazwyczaj odbywa się to co dwa tygodnie) ponosi za sobą dodatkowe koszty.
Brak takich obciążeń powoduje, że przydomowa oczyszczalnia zwróci się w ciągu roku czy dwóch użytkowania. Dodatkowo, jest to rozwiązanie ekologiczne, które umożliwia na wtórne wykorzystanie wody i poczynienie kolejnych oszczędności. Woda z takiej oczyszczalni nosi drugą klasę czystości. Oznacza to, że można ją wykorzystać przy hodowli zwierząt czy np. do podlewania zieleni w gospodarstwie. Oczyszczalnie są także długowieczne. Wynika to z zastosowania do budowy trwałego laminatu, czyli żywicy poliestrowej, która dodatkowo wzmocniona jest włóknem szklanym.
Możliwe warianty
Wśród oferty na przydomowe oczyszczalnie ścieków można postawić na kilka wariantów. Jednym z nich jest wysokiej jakości oczyszczalnia ścieków NV (Od 4 Do 30 RLM). Skrót RLM oznacza tutaj "równoważną liczbę mieszkańców". Jest to zatem inwestycja przeznaczona dla gospodarstw domowych i niewielkich zakładów przemysłowych czy punktów sprzedażowych. Bez trudu pokryje zapotrzebowanie w przypadku nawet trzydziestu użytkowników odprowadzających ścieki. Oczyszczalnia ma charakter hybrydowy i łączy w sobie kilka technologii oczyszczania ścieku. To przede wszystkim złoża biologiczne, które zapewniają wysoką jakość oczyszczania, ale także wykorzystanie tzw. osadu czynnego. Oczyszczalnia wykorzystuje jedynie procesy tlenowe, dzięki czemu wyeliminowane zostało powstawanie nieprzyjemnego odoru. Zbiornik ma charakter stożkowy, dzięki czemu można go zamontować nawet w trudnych warunkach wodno-gruntowych. Jest to możliwe dzięki powstaniu małej powierzchni, na którą działają siły wyporu wytwarzane przez wody gruntowe.
Zewnętrzną część stanowi jedynie jeden właz rewizyjny, który nie rzuca się w oczy. Drugim wariantem jest bardziej rozbudowany system oczyszczalni. To typ HNV z przeznaczeniem od 20 do 10 000 RLM. Urządzenia te mają charakter modułowy, a ich zastosowanie idealnie sprawdza się w dużych skupiskach ludzi, np. na całych osiedlach lub zakładach przemysłowych. Oczyszczalnia również wykorzystuje technologię osadu czynnego oraz złoża biologicznego. Istnieje możliwość jej rozbudowy w dowolnym momencie. Bioreaktor może mieć jeden z dwóch możliwych charakterów.
Pierwszym jest wykorzystywanie nitryfikacji i denitryfikacji typu HNV-N. Bioreaktor posiada wtedy komorę anoksyczną i aerobową oraz osadnik wtórny. Komora denitryfikacyjna odpowiada za redukcję azotu azotanowego, po czym zanieczyszczenie trafia do komory nitryfikacyjnej, czyli tlenowej, która odpowiada za redukcję azotu amonowego. Kolejnym etapem ostatecznego oczyszczenia jest praca osadnika wtórnego.
Drugi typ to wykorzystanie jedynie procesu nitryfikacyjnego HNV-P. We wstępnej fazie w tym typie oczyszczalni, zanieczyszczenie przetrzymywane jest przez dwie godziny w osadniku wstępnym. Tutaj następuje usunięcie osadu przy wykorzystaniu specjalnej pompy. Właściwe i ostateczne oczyszczenie następuje w reaktorze napowietrznym. Obydwa typy oczyszczalni przydomowych projektowane są według indywidualnych potrzeb, zgodnie z możliwościami terenowymi.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |