› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
8 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac

Radni podjęli uchwały. Kto poniesie koszty?

› bieżące 5 miesięcy temu    8.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Wczoraj (7 września) elbląscy radni zadecydowali o zmianie nazw czterech ulic, przegłosowując w tej sprawie stosowne uchwały. Przeciwko zmianom protestowali członkowie klubu radnych SLD, którzy nie poparli proponowanych projektów uchwał.

Ulica Rodziny Nalazków będzie nosić nazwę Józefa Wybickiego, ul. kpt. Diaczenki – Starowiejska, ul. Amii Ludowej – gen. Władysława Andersa, ul. Leona Kruczkowskiego – Zbigniewa Herberta.

Powodem zmian jest zapis ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów – jej przepis wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać: osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Zmiany łączą się z konsekwencjami. Trzeba będzie ponieść koszty.

Czy mieszkańcy, w moim przypadku osiedla Zawada, będą mieli zwiększony czynsz. Czy Spóldzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo dostanie jakieś środki rządowe, czy samorządowe na wymianę tablic, które wiszą przy każdej klatce? Czy - jeśli jest malowany - trzeba będzie przemalować napis na bloku? Czy zarezerwowano na to jakieś środki? Czy spółdzielnia, mieszkańcy, ja również jestem członkiem spółdzielni, będziemy z własnych środków czynszowych pokrywać koszty?

- pytał radny Robert Turlej (PO)

Wątpliwości nie miał wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak:

Ja nie mam informacji, czy są jakieś środki rządowe, które będą rekompensowały koszty związane ze zmianą nazw ulic, natomiast w sposób autorytatywny stwierdzam, że jest brak podstaw prawnych, aby samorząd terytorialny rekompensował jakiekolwiek koszty - czy to mieszkańcom, wspólnotom, czy społdzielniom mieszkaniowym. Nie ma takiej możliwości prawnej.

Sytuację uspokajał przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak:

Nie ma kosztów w przypadku zmiany dowodu. Prawo jazdy i dowody rejestracyjne samochodów również nie wymagają takich zmian. Również z urzędu będą opłacane zmiany w księgach wieczystych.

Zapytaliśmy mgr Mirosławę Meirowską, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo, jak duże koszty będzie musiała ponieść spółdzielnia w związku ze zmianami nazw dwóch ulic, które są położone na jej terenie. Przypomnijmy, że chodzi o nieistniejące już ulice Rodziny Nalazków i Armii Ludowej.

Na pewno nie będziemy zmieniali tablic adresowych na tablice metalowe. Będziemy je zmieniali na panele z nazwą ulicy podświetlane LED-ami. Mieliśmy plany zmienić wszystkie tablice adresowe na LED-owe, ale okazuje się, że będziemy musieli to zrobić znacznie wcześniej. Są to wydatki nieplanowane. Na jedną klatkę będzie to koszt oscylujący w granicach 500 zł (wycena z 2016 r.). Przy ul. Rodziny Nalazków mamy 18 klatek schodowych, a przy Armii Ludowej 12. Łatwo policzyć: 30 tablic (klatek) x 500 zł = 15 000 zł. To nie są wszystkie koszty. Wymienić należy będzie również drogowskazy z nazwą ulicy - myslę zatem, że do powyższej kwoty doliczyć trzeba około 2 tys. zł. Na szczęście nie mamy w tamtym rejonie napisów z nazwami ulic na budynkach, w związku z czym w tym przypadku obejdzie sie bez kosztów. Jeżeli mielibyśmy tego typu napisy to koszty były bardzo duże. 

- odpowiedziała nam prezes zarządu SM Zakrzewo.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.