› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ja tez chodzę i lubię a nawet wolę niż do galerii i nie dlatego ze mnie nie stac ale dlatego ze... ~ ewa2no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wupl

Radni podjęli uchwały. Kto poniesie koszty?

› bieżące 9 miesięcy temu    8.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Wczoraj (7 września) elbląscy radni zadecydowali o zmianie nazw czterech ulic, przegłosowując w tej sprawie stosowne uchwały. Przeciwko zmianom protestowali członkowie klubu radnych SLD, którzy nie poparli proponowanych projektów uchwał.

Ulica Rodziny Nalazków będzie nosić nazwę Józefa Wybickiego, ul. kpt. Diaczenki – Starowiejska, ul. Amii Ludowej – gen. Władysława Andersa, ul. Leona Kruczkowskiego – Zbigniewa Herberta.

Powodem zmian jest zapis ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów – jej przepis wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać: osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Zmiany łączą się z konsekwencjami. Trzeba będzie ponieść koszty.

Czy mieszkańcy, w moim przypadku osiedla Zawada, będą mieli zwiększony czynsz. Czy Spóldzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo dostanie jakieś środki rządowe, czy samorządowe na wymianę tablic, które wiszą przy każdej klatce? Czy - jeśli jest malowany - trzeba będzie przemalować napis na bloku? Czy zarezerwowano na to jakieś środki? Czy spółdzielnia, mieszkańcy, ja również jestem członkiem spółdzielni, będziemy z własnych środków czynszowych pokrywać koszty?

- pytał radny Robert Turlej (PO)

Wątpliwości nie miał wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak:

Ja nie mam informacji, czy są jakieś środki rządowe, które będą rekompensowały koszty związane ze zmianą nazw ulic, natomiast w sposób autorytatywny stwierdzam, że jest brak podstaw prawnych, aby samorząd terytorialny rekompensował jakiekolwiek koszty - czy to mieszkańcom, wspólnotom, czy społdzielniom mieszkaniowym. Nie ma takiej możliwości prawnej.

Sytuację uspokajał przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak:

Nie ma kosztów w przypadku zmiany dowodu. Prawo jazdy i dowody rejestracyjne samochodów również nie wymagają takich zmian. Również z urzędu będą opłacane zmiany w księgach wieczystych.

Zapytaliśmy mgr Mirosławę Meirowską, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo, jak duże koszty będzie musiała ponieść spółdzielnia w związku ze zmianami nazw dwóch ulic, które są położone na jej terenie. Przypomnijmy, że chodzi o nieistniejące już ulice Rodziny Nalazków i Armii Ludowej.

Na pewno nie będziemy zmieniali tablic adresowych na tablice metalowe. Będziemy je zmieniali na panele z nazwą ulicy podświetlane LED-ami. Mieliśmy plany zmienić wszystkie tablice adresowe na LED-owe, ale okazuje się, że będziemy musieli to zrobić znacznie wcześniej. Są to wydatki nieplanowane. Na jedną klatkę będzie to koszt oscylujący w granicach 500 zł (wycena z 2016 r.). Przy ul. Rodziny Nalazków mamy 18 klatek schodowych, a przy Armii Ludowej 12. Łatwo policzyć: 30 tablic (klatek) x 500 zł = 15 000 zł. To nie są wszystkie koszty. Wymienić należy będzie również drogowskazy z nazwą ulicy - myslę zatem, że do powyższej kwoty doliczyć trzeba około 2 tys. zł. Na szczęście nie mamy w tamtym rejonie napisów z nazwami ulic na budynkach, w związku z czym w tym przypadku obejdzie sie bez kosztów. Jeżeli mielibyśmy tego typu napisy to koszty były bardzo duże. 

- odpowiedziała nam prezes zarządu SM Zakrzewo.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.