› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Rekordowy rok na zamku w Malborku!

› region ponad rok temu    12.01.2020
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Rekordowy rok na zamku w Malborku!

Muzeum Zamkowe w Malborku odnotowało rekordowy rok. W 2019 r. zamek w Malborku odwiedziło 651 767 turystów z Polski oraz 117 135 z zagranicy, co sumarycznie dało aż 805 201 zwiedzających! W ubiegłym roku bilety wstępu kupiło 27 300 osób więcej niż w 2018 roku – zauważyli muzealnicy.  

Statystyki jednoznacznie wskazują, że piąty rok z rzędu został pobity rekord 

– podkreślają. 

Dużą atrakcją przyciągającą turystów jest cykliczna impreza odbywająca się w każdy trzeci weekend lipca znana pod nazwą Oblężenie Malborka. W 2019 r. odbyła się jej jubileuszowa, dwudziesta edycja. Według zamkowych statystyk na wydarzenie przyjechało blisko 100 000 ludzi.

Wyjątkowe było też tegoroczne lato. W lipcu bilet kupiło 170 282 osób. Jeszcze więcej bo aż 192 242 osoby przyjechały w sierpniu. W historii zamku nie zdarzyło się jeszcze tak, żeby w dwa miesiące do obiektu weszło ponad 360 000 osób

– odnotowali muzealnicy z Malborka.

Coraz więcej zwiedzających wchodzi na zamkową wieżę. W 2019 roku zdecydowało się na to 80 000 osób. W ubiegłym roku padł jeszcze inny rekord. 

Najwięcej turystów jest z Polski. Chętnie przyjeżdżają do nas również goście z Niemiec, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Coraz więcej gości przybywa z Australii, Filipin, Japonii, Chin, krajów arabskich oraz krajów Ameryki Południowej

– informuje Muzeum Zamkowe w Malborku.

Blado na tym tle wyglądają statystyki oddziałów Muzeum Zamkowego w Malborku. Zamek w Kwidzynie odwiedziło 28 404 osób, zaś zamek w Sztumie zaledwie 7 895 osób.

Zamek w Malborku uznwany jest za największy gotycki zespół zamkowy na świecie. Ocenia się , że do jego budowy wykorzytstano od 12 do 15 milionów cegieł. Wszystkie dziedzińce oraz zabudowania zamkowe zajmują powierzchnię ponad 143 tys. m2.  Zamek powstawał w kilku etapach od 1274 r. do połowy XV wieku. Po przeniesieniu stolicy państwa krzyżackiego (pełna nazwa: Zakon krzyżacki, zakon niemiecki, Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie) z Wenecji do Malborka, w 1309 roku zaczęła się wielka przebudowa, która trwała blisko 40 lat. W latach 1309–1457 był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, a w latach 1457–1772 rezydencją królów Polski.

W czasie wojny trzynastoletniej zamek, dzięki inicjatywie Andrzeja Tęczyńskiego herbu Topór, został sprzedany w roku 1457 królowi polskiemu Kazimierzowi Jagiellończykowi za kwotę 190 tysięcy florenów (ok. 660 kg złota) przez czeskiego dowódcę najemników Ulryka Czerwonkę, który posiadał zamek w zastawie w zamian za zaległy żołd, z którego wypłatą zalegał Zakon. Król Polski triumfalnie wjechał na zamek w dniu 7 czerwca 1457 roku. Od tej pory, aż do 1772 roku, była to jedna z rezydencji królów Polski. 

– informuje Wikipedia.

W latach 1773–1804 zamek został poważnie zdewastowany, natomiast w latach 1817–1842 i 1882–1944 był pieczołowicie odbudowywany. Niestety druga wojna światowa odcisnęła na nim niszczycielskie piętno. W 1945  r.został niemal kompletnie zniszczony. Począwszy od 1947 r. był przez wiele lat rekonstruowany. W 1949 r. został wpisany do rejestru zabytków, a w 1994 r. uznany za pomnik historii. Bardzo ważną cezurą w historii tego zabytku był rok 1997, w którym to zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1961 r. stanowi siedzibę Muzeum Zamkowego w Malborku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 3
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kocham Elbląg <3
ponad rok temu ocena: 0%  3
Do elblążanina- Jeżeli masz problem to zacznij działać i swoim zaangażowaniem i pracą rozsław Elbląg , tak żeby inni chcieli do nas przyjeżdżać. Ja bardzo lubię swoje miasto, pracuję tu i odpoczywam. Kiedy wyjeżdżam na 1 dzień do Gdańska czy Gdyni - wracam umęczona hałasem i pędem życia. W Elblągu czuję się bezpiecznie i spokojnie.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 0%  2
cieszę sie moje rodzinne miasto Malbork trzepie kasę i się rozwija w przeciwieństwie do obecnego mojego miejsca zamieszkania Elbląga co się zwija ,ginie i wkrótce je zaorają!!!!!!!!!!Elbląg nigdy nie był znany ,odwiedzany, ja przez czas 20 lat jka mieszkałem w Malborku nigdy nie byłem w Elblągu,jeżdziło sie do Tczewa,Gdańska , po zakupy i imprezy kulturalneGdyni.Do Elbląga nie było po co jeżdzić to zadupie było!!!teraz już 48 lat mieszkam w Elblągu ale rządy naszych włodarzy są do dupy Elbląg GINIEpołowa wyjechała za chlebem!!Syf malaria ,pornografia ,grzybki w occie!!
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Emigrant
ponad rok temu ocena: 60% 1
To się wyprowadź
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.