› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Różnice między ekogroszkiem a pelletem

› bieżące 2 miesiące temu    20.12.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Różnice między ekogroszkiem a pelletem

Wiele osób staje przed dylematem jakie paliwo wybrać do ogrzewania domu. Na pewno istotnym kryterium będzie dostępność oraz jakość oferowanych na rynku surowców. Warto także wziąć pod uwagę koszty eksploatacji oraz wpływ na środowisko. Wśród oferowanych paliw stałych największą popularnością cieszy się pellet oraz ekogroszek. Postaramy się wskazać zasadnicze różnice między nimi.

Czym charakteryzuje się pellet?

Pellet zaliczany jest do biomasy, jest więc on odnawialnym źródłem energii. Powstaje on z trociny odpadowej, będącej efektem ubocznym produkcji drewnianych elementów. Co istotne pellet jest materiałem ekologicznym oraz w pełni odnawialnym. Ma on formę granulatu, który jest formowany w toku procesu technologicznego. Pellet posiada określony skład oraz średnicę w granicach 6-8 mm. Przed dopuszczeniem do obrotu powinien otrzymać stosowny certyfikat. Ważną informacją dla kupującego jest fakt, że w worku z pelletem znajduje się mało pyłu i sypkich trocin.

Czym charakteryzuje się ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo węglowe o granulacji 5-25 mm i niskiej spiekalności. Dzięki spalaniu go w nowoczesnych kotłach klasowych wykazuje niższą szkodliwość dla środowiska aniżeli na przykład węgiel spalany w kotłach tradycyjnych. Podczas spalania ekogroszku do atmosfery dostaje się dużo mniej szkodliwych pyłów niż ma to miejsce podczas spalania węgla kamiennego.

Jak wypada porównanie pelletu i ekogroszku?

Większość osób w pierwszej kolejności sprawdza jaka jest cena pelletu i ekogroszku. Obecnie to porównanie nie powie nam zbyt wiele, ponieważ cena ekogroszku jest tylko nieznacznie niższa od pelletu. W przypadku niektórych producentów te wartości są porównywalne. Porównanie ceny za tonę niewiele nam jednak powie. Ważna jest zawartość energii w paliwie. Pellet ma zwykle ok. 16,5 MJ/kg, ekogroszek ok. 26 MJ/kg. To kolosalna różnica. Kotły na pellet mają jednak zwykle dużo większą sprawność od kotłów na ekogroszek, czym nadrabiają różnicę. Dlatego analizując oba paliwa stałe, należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Pierwszym z nich może być ilość popiołu. W przypadku ekogroszku zawartość popiołu wynosi zwykle 4-7%. Pellet może pochwalić się dużo niższą zawartością, która waha się w granicach 0,24-1%. Ponadto popiół pelletowy to cenny nawóz. Popiół z ekogroszku należy poddać utylizacji ze względu na zawartość toksycznych związków. Kolejną różnicą jest czystość użytkowania. Ekogroszek brudzi, pozostawiając trudny do usunięcia nalot. Pellet jest dużo bardziej czysty. W jego przypadku mamy do czynienia z pyłem drzewnym.

Istotną kwestią jest wpływ obu paliw na środowisko. Bardziej ekologiczne jest używanie pelletu. Ilość dwutlenku węgla, jaka wydziela się podczas jego spalania, jest równa ilości CO2 wykorzystywanej przez drzewo w trakcie wzrostu.

Jak kształtują się koszty użytkowania obu paliw?

Wspomnieliśmy wcześniej, że cena ekogroszku i pelletu jest porównywalna. Nie oznacza to jednak, że nie ma różnic w kosztach użytkowania obu paliw. Kocioł na ekogroszek pracuje w trybie ciągłym. Oznacza to, że przez cały czas musi być podawane paliwo. Kotły pelletowe mają możliwość automatycznego włączania i wyłączania się zależnie od potrzeb. To generuje różnice w zużyciu obu paliw. Dlatego też, pomimo niższej kaloryczności, pellet posiada wyższą wydajność cieplną.

Analizując paliwa stałe, należy brać pod uwagę nie tylko ich cenę, ale szereg innych właściwości jak wydajność, czystość oraz wpływ na środowisko. Pełen obraz właściwości paliw stałych daje nam możliwość obiektywnego wyboru lepszego rozwiązania.

fot materiały prasowe

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.