› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Bieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gośćJest drożyzna. W końcu ktoś napisał prawdę. Propaganda, że niby jest lepiej. Jest lepiej, bo... ~ ZbyszekNa Youtube jest fajny filmik oni muszą być na prawdę głodni:https://youtu.be/H8pgR4OlH0U ~ Akcjat4 Trochę mnie to dziwi, bo komunikację oblegają same emeryty z wózkiem. Co wy dzień w dzień... ~ gośćTylko milicyjna guma nauczy hołotę kultury! ~ gośćNiech Elbląskie Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych zadeklaruje się że bez względu na... ~ Misia KasiaBędziesz siedział za ten wał. 3700 podpisów za, na 100 tysięcy mieszkańców. Dla 4 tys. ludzi... ~ kkk(...) Infrastrukturę narciarską należy przejąć od upadającego podmiotu za symboliczną... ~ Robert KolińskiŻebyśmy dobrze się zrozumieli - miasto Elbląg chce odkupić od prywatnej firmy (nieudolnie... ~ Robert KolińskiJakie zainteresowanie? hehehehe ~ lulRacja, co robi urząd miasta w takim wypadku ? ~ maxx44Urząd miasta - wstyd! ~ ObywatelRównież jestem zdania, że fototapety są nadal modne. Mi przypadły do gustu fototapety z... ~ gładkaPrzeciez to nie jest dewastacja z jednego weekendu. Najprawdopodobniej tam nigdy nie bylo sprzatane... ~ ElblazankaŻeby zniszczyć plac zabaw. Co to za motłoch to zrobił? Takich ludzi powinno się kastrować,... ~ AntyWszystko zniszczone przez te dzieciaki z tej bursy piją palą i i niewiadomo co jeszcze a dyrekcja... ~ Daleko mieszkam a wiempodwórko na rogu ulicy Freta i Stawidłowej miasto nic tu nie zrobiło od wojny mieszkańcy... ~ novak ZAWODZIE ta cała dzielnica jest tak zdewastowana że nawet nie wiadomo czy to jeszcze Elbląg czy... ~ novak

Samowola właściciela na wiekowej kamienicy

› bieżące ponad rok temu    8.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 10 ocen 9 / 100%
A A A
4 zdjęć fot. Mateusz Milanowski

W weekend otrzymaliśmy od naszego czytelnika zgłoszenie do działu „Daj nam znać”, który pyta nas, czy możliwe jest aby stare płaskorzeźby na ponad 100-letniej kamienicy zostały niezgodnie z prawem zamalowane na jednolity, biały kolor. W tej sprawie zasięgnęliśmy informacji u najlepszego źródła jakim jest Miejski Konserwator Zabytków.

Czytelnik wysłał nam zdjęcia dwóch płaskorzeźb, które prezentują stan przed modernizacją elewacji budynku oraz bezpośrednio po modernizacji. Same prace remontowe budynku przeprowadzone zostały w ubiegłym roku i były konsultowane zgodnie z zasadami, z Urzędem Miejskim w Elblągu.

Pamiętam, że otrzymałem zapytanie dotyczące płaskorzeźb na budynku przy ulicy Żeromskiego 15. Zaleciłem, aby płaskorzeźby pozostały na budynku w sposób niezmieniony. Jak widać na Pana zdjęciach, inwestor przekroczył zakres dozwolonych prac i pomalował płaskorzeźby w całości na biały kolor. - informuje nas Miejski Konserwator Zabytków, Dariusz Barton.

To, jak postąpił inwestor nie jest szczególnym wykroczeniem czy tez przestępstwem, gdyż płaskorzeźby nie zostały zniszczone, uszkodzone bądź też zakryte, co byłoby niedopuszczalne. Mimo wszystko konserwatora zabytków zainteresował temat i zapewnił nas, że zajmie się tą sprawą. Jedynym zaleceniem w tym przypadku może być wierne odtworzenie kolorystyczne płaskorzeźb pod nadzorem konserwatorskim. Oczywiście koszty tych prac musiałby pokryć właściciel czy też właściciele budynku.

Swoją drogą dziwi nas, że inwestor postąpił w ten sposób. Takie historyczne detale w mieście są interesującymi obiektami. Szczególnie w tym przypadku odtworzenie kolorystyczne nie stanowiłoby dużego wyzwania, gdyż wzór i kolorystyka płaskorzeźb nie są skomplikowane. Wystarczyłoby pozostawić płaskorzeźby w niezmienionym stanie lub odtworzyć zgodnie z zasadami, jeżeli komuś zależało na poprawie estetyki całej elewacji.

Sama kamienica została wybudowana w 1906 roku, czyli zgodnie z datą widoczną na tarczy rycerza, który widnieje w centralnej części budynku na wysokości pierwszego piętra. Płaskorzeźba na drugim piętrze przedstawia prawdopodobnie znudzoną lub zatroskaną niewiastę w kuchni, która karmi gołębie wlatujące przez otwarte okno. Być może oczekuje na powrót rycerza do domu? Interpretacja płaskorzeźb pozostaje już w kwestii każdej osoby sprawą indywidualną. Budynek mimo że jest skromny, wygląda interesująco ze zdobieniami w formie płaskorzeźb. Z pewnością wyróżnia się spośród pozostałej zabudowy powstałej na początku XX wieku, na ulicy Żeromskiego.

Czytelnikowi dziękujemy za zgłoszenie problemu i zachęcamy wszystkich do dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami, pytaniami i wątpliwościami. Zawsze chętnie podejmiemy tematy, które Was interesują.
 

 • Samowola właściciela na wiekowej kamienicy
 • Samowola właściciela na wiekowej kamienicy
 • Samowola właściciela na wiekowej kamienicy
 • Samowola właściciela na wiekowej kamienicy
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Heniutka
ponad rok temu 10
konserwator zabytków...?a nie zainteresował się ???
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ~~
ponad rok temu ocena: 30%  9
A u nas w dalszym ciągu donosicielstwo i konfidencja, tfu ... ohyda. Kiedy to się skończy.
odpowiedz oceń komentarz 3 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lokator z parteru
ponad rok temu ocena: 100%  8
Idiota to mało powiedziane,dlaczego konserwator pozwolił aby te szka rad ne anteny były na ścianach, xx1 wiek, a dziury w ścianach robią, precz z tym dziadostwem
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TT
ponad rok temu ocena: 100%  7
To pan konserwator, nie odbierał tych prac?
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maz
ponad rok temu ocena: 36%  6
ale przestępstwo na miarę elblążkowa, jest odnowione i wygląda ślicznie i aby tak były odnowione wszystkie stare rudery
odpowiedz oceń komentarz 4 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ artysta...
ponad rok temu ocena: 100%  5
Chyba jednak coś majstrowano przy rzeźbach (fryzurę kobiety trochę przeczesano)!?
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec Żeromskiego
ponad rok temu 4
Fryzura kobiety nie jest taka jak przed remontem.
~ lato
ponad rok temu ocena: 88%  3
dodać kolory i po temacie
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zzz
ponad rok temu ocena: 55%  2
gdzie nadzór nad takimi robotami
odpowiedz oceń komentarz 6 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hehehe
ponad rok temu ocena: 71%  1
Nie zostały zniszczone? :> Naaaaa pewno? No to szczeeerze zachęcam Pana Konserwatora do dokładnego zbadania stanu rzeźb z przed renowacji i po... Ups:D upsik! :D
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.