› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Sezon na kleszcze zaczyna się. Wzrasta liczba zachorowań na boreliozę

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    28.03.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Sezon na kleszcze zaczyna się. Wzrasta liczba zachorowań na boreliozę

W Elblągu co roku przybywa potwierdzonych przypadków boreliozy. W 2015 roku było ich 21, a w następnym o dziesięć więcej. Zaczyna się sezon na kleszcze. Sanepid radzi po powrocie z wycieczki, nie tylko z gęstego lasu sprawdzić, czy nie ukąsił nas ten stawonóg. Nasz region z połaciami lasów liściastych, roślinnością krzaczastą sprzyja obecności licznej populacji zarażonych kleszczy.

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że kleszcze stają się aktywne, szczególnie w naszym regionie.

Do okoliczności sprzyjających należą między innymi duże połacie lasów, obszarów pokrytych roślinnością krzaczastą, trawiastą oraz nieużytkami. Należy pamiętać o małych i średnich ssakach polno-leśnych, będących żywicielami kleszczy. 

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści.

Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona

- wyjaśnia Marek Jarosz, dyrektor elbląskiego sanepidu.

Do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Elblągu w 2015 roku zgłoszono 21 przypadków potwierdzonej boreliozy, a w następnym już 31.

W związku z brakiem skutecznej szczepionki najskuteczniejszym sposobem ustrzeżenia się przed tą chorobą jest przestrzeganie zasad profilaktyki

- tłumaczy Marek Jarosz.

Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego są informacje jak można ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem.

• poprzez noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,

• stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta

Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

• po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało.

• po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,

• miejsce ukłucia należy zdezynfekować,

• gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.