› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
8 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazaninto jest luksus, Bema 33 klatka szok ~ mama"Nie ma domofonu więc co rusz nocuje na klatce bezdomny. Boimy się czy nie zaprószy ognia" W... ~ DonDenie gadajcie glupot mieszkania w srodku sa extra chyba ze ktos nie dba to ze troche tynku odpada to... ~ masakraco za glupoty po prostu chca zeby im blok wyrementowac mieszkalem tam wiele lat nie dawno sie... ~ aaaaaaaaasZebrać się w kupę,zrobić zebranie,ustalić reguły remontu u gitara. Prezes pomoże,tylko... ~ Skutki kupna mieszkania na własność Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac

Siedziba urzędu marszałkowskiego zostanie przeniesiona z Olsztyna do Elbląga?

› polityka 5 miesięcy temu    31.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Jerzy Wilk jest za przeniesieniem urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga,Jerzy Wilk jest za przeniesieniem urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga, fot. Marcin Mongiałło

Ponad 18 lat minięło już od wprowadzenia w życie reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka (1 stycznia 2019 roku minie 20 lat od likwidacji województwa elbląskiego), która zmieniła strukturę terytorialną Polski. Zmniejszono wówczas liczbę województw z 49 na 16.

Oficjalnym powodem miała być decentralizacja i usamorządowienie nadmiernie scentralizowanego państwa, jak również lepsze zarządzanie oraz zmniejszenie biurokracji. W rzeczywistości liczba urzędników uległa znacznemu powiększeniu, a to m.in. w związku z powstaniem powiatów (314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu). Dyskusyjną kwestią jest czy znacznie mniejsza liczba województw wpływa na lepsze zarządzanie. 

Teren byłego województwa elbląskiego znalazł się w granicach województw: pomorskiego – część zachodnia i warmińsko-mazurskiego – część wschodnia. Główny jego ośrodek, czyli miasto Elbląg, zostało wcielone do nowo powstałego województwa warmińsko-mazurskiego, pomimo tego, że konsultacje społeczne oraz przeprowadzone sondaże jednoznacznie wskazywały na to, iż elblążanie chcą przyłączenia do województwa pomorskiego. Przez kolejne lata temat powracał wielokrotnie, choć z biegiem czasu coraz mniej mieszkańców naszego miasta liczyło na zmianę stanu rzeczy.

Jakkolwiek bardzo mało realną sprawą wydaje się przyłączenie Elbląga i jego okolic do województwa pomorskiego, to znacznie bardziej prawdopodobne i możliwe do wykonania wydaje się przeniesienie siedziby urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga. 

Taki dualizm nie jest w Polsce czymś odosobnionym. Przypomnijmy dwa przypadki. Województwo kujawsko-pomorskie ma dwie stolice. Jedna z nich – Bydgoszcz jest siedzibą wojewody, a w drugiej – Toruniu urzęduje marszałek i ma siedzibę sejmik województwa. Podobnie sprawa wygląda z województwem lubuskim. Stolicą województwa lubuskiego jest Gorzów Wielkopolski, w którym znajduje się siedziba wojewody lubuskiego. Siedzibą samorządu – sejmiku i zarządu województwa – jest miasto Zielona Góra.

O realność pomysłu przeniesienia urzędu marszałkowskiego i sejmiku województwa z Olsztyna do Elbląga zapytaliśmy posła na Sejm RP Jerzego Wilka.

W obecnym układzie politycznym nie jest to możliwe. W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego władzę sprawują ludzie związani z Platformą Obywatelską i PSL-em. Jeśli uda nam się w najbliższych wyborach samorządowych uzyskać większość w sejmiku to jest to możliwe. Myślę, że ten pomysł w Prawie i Sprawiedliwości miałby wielu orędowników. Na pewno poprę takie rozwiązanie

– zadeklarował poseł Jerzy Wilk. 

Szkoda, że elbląscy politycy różnych frakcji nie współpracują zgodnie na tym polu. Solidarność działań podejmowanych w celu podniesienia rangi Elbląga wydaje się kluczem do sukcesu w przedmiotowej sprawie. Póki co w Elblągu mamy jedynie Delagaturę Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, a dysproporcja w rozwoju społecznym i gospodarczym obu miast, które przed reformą samorządową przeprowadzoną w 1999 roku były porównywalne, na przestrzeni ostatnich kilunastu lat znacznie się powiększyła – oczywiście na korzyść Olsztyna. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xzzz
5 miesięcy temu ocena: 100%  4
kolejna paplanina przed wyborami
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ asd
5 miesięcy temu ocena: 80%  3
Powiem tak, politycy elblascy mysla tylko o wlasnym tylku, a nie o tym aby bylo dobrze dla miasta. Wilk i Wroblewski powinni wspolpracowac dla dobra miasta ze wzgledu na poglady polityczne. Wrobleski powinien wprowadzic Pomorska Strefe Ekonomiczna do Elblaga skoro ta pukala z takim zyczeniem!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TakaPrawda
5 miesięcy temu ocena: 75%  2
Puste słowa żeby być przy korytku
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marko
5 miesięcy temu ocena: 40%  1
PiS już namieszał nieźle w polskim kociołku, i niech poseł nie prowadzi kampani wyborczej tylko bardziej dba o nasz region.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.