› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Taaa...nie ustępuje...tylko dlaczego co 2 tygodnie mam zapchane kamieniem filtry? ~ frwgtjuMoże i jest ekstra w stacji uzdatniania wody, potem płynie parę km rurami wodociągowymi, które... ~ Sraczkaco niektórym chyba sodowa uderzyła do głowy nie tak dawno walczono z jakaś paskudnym ślimakiem... ~ ccTa wysoka jakość wody nie dotyczy Zatorza. Czajniki musza być systematycznie odkamieniane a co z... ~ qasaTylko dla ścisłości , na Florydzie, gdzie często występują braki słodkiej wody i jest ona... ~ Wodzianka A ile zawiera FLUORU? ~ LorusZapraszam na Zawadę. Po tygodniu mnóstwo kamienia w czajniku. ~ xyzNo tak najpierw chwalicie że dobra a potem sru w góre cena bo woda leci mineralna dobry bajer ... ~ tatus505Pociągi im nie przeszkadzają i nie powodują drgań ~ ironia-menDo ~LUCY - to wolny kraj - sprzedaj i wyprowadz się i przestań narzekać, nikt tu płakać po... ~ ErykTrochę empatii ludziska. ~ ffWiadukt to pewnie chcieli . Halas A wstrząsy budynku to chyba różnica. Tu ludzie mają piece... ~ OlaCi ludzie też mają swoje prawa. Miasto powinno w jakiś sposób im zadośćuczynić. Oni są... ~ dura lexDO ~ ktosiek SPOKO niech się wyprowadzą ! Kilkanaście tysięcy mieszkańców Zatorza nie będzie... ~ ErykMoze mysleli ze przywioza wiadukt, postawia, a oni zaczeli kopac. ~ RealistaWpierw hasła -WIADUKT , WIADUKT ,.... teraz za głośno , może firma sprowadzi egipcjan -... ~ j23To jak mają zbudować wiadukt bez hałasu ??? Jak ci mieszkańcy tacy mądrzy to niech powiedzą... ~ ErykChcieliście mieć lepiej - to narzekajcie - ośle ŁĄKI ~ KUBA

Siedziba urzędu marszałkowskiego zostanie przeniesiona z Olsztyna do Elbląga?

› polityka 2 miesiące temu    31.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Jerzy Wilk jest za przeniesieniem urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga,Jerzy Wilk jest za przeniesieniem urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga, fot. Marcin Mongiałło

Ponad 18 lat minięło już od wprowadzenia w życie reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka (1 stycznia 2019 roku minie 20 lat od likwidacji województwa elbląskiego), która zmieniła strukturę terytorialną Polski. Zmniejszono wówczas liczbę województw z 49 na 16.

Oficjalnym powodem miała być decentralizacja i usamorządowienie nadmiernie scentralizowanego państwa, jak również lepsze zarządzanie oraz zmniejszenie biurokracji. W rzeczywistości liczba urzędników uległa znacznemu powiększeniu, a to m.in. w związku z powstaniem powiatów (314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu). Dyskusyjną kwestią jest czy znacznie mniejsza liczba województw wpływa na lepsze zarządzanie. 

Teren byłego województwa elbląskiego znalazł się w granicach województw: pomorskiego – część zachodnia i warmińsko-mazurskiego – część wschodnia. Główny jego ośrodek, czyli miasto Elbląg, zostało wcielone do nowo powstałego województwa warmińsko-mazurskiego, pomimo tego, że konsultacje społeczne oraz przeprowadzone sondaże jednoznacznie wskazywały na to, iż elblążanie chcą przyłączenia do województwa pomorskiego. Przez kolejne lata temat powracał wielokrotnie, choć z biegiem czasu coraz mniej mieszkańców naszego miasta liczyło na zmianę stanu rzeczy.

Jakkolwiek bardzo mało realną sprawą wydaje się przyłączenie Elbląga i jego okolic do województwa pomorskiego, to znacznie bardziej prawdopodobne i możliwe do wykonania wydaje się przeniesienie siedziby urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga. 

Taki dualizm nie jest w Polsce czymś odosobnionym. Przypomnijmy dwa przypadki. Województwo kujawsko-pomorskie ma dwie stolice. Jedna z nich – Bydgoszcz jest siedzibą wojewody, a w drugiej – Toruniu urzęduje marszałek i ma siedzibę sejmik województwa. Podobnie sprawa wygląda z województwem lubuskim. Stolicą województwa lubuskiego jest Gorzów Wielkopolski, w którym znajduje się siedziba wojewody lubuskiego. Siedzibą samorządu – sejmiku i zarządu województwa – jest miasto Zielona Góra.

O realność pomysłu przeniesienia urzędu marszałkowskiego i sejmiku województwa z Olsztyna do Elbląga zapytaliśmy posła na Sejm RP Jerzego Wilka.

W obecnym układzie politycznym nie jest to możliwe. W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego władzę sprawują ludzie związani z Platformą Obywatelską i PSL-em. Jeśli uda nam się w najbliższych wyborach samorządowych uzyskać większość w sejmiku to jest to możliwe. Myślę, że ten pomysł w Prawie i Sprawiedliwości miałby wielu orędowników. Na pewno poprę takie rozwiązanie

– zadeklarował poseł Jerzy Wilk. 

Szkoda, że elbląscy politycy różnych frakcji nie współpracują zgodnie na tym polu. Solidarność działań podejmowanych w celu podniesienia rangi Elbląga wydaje się kluczem do sukcesu w przedmiotowej sprawie. Póki co w Elblągu mamy jedynie Delagaturę Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, a dysproporcja w rozwoju społecznym i gospodarczym obu miast, które przed reformą samorządową przeprowadzoną w 1999 roku były porównywalne, na przestrzeni ostatnich kilunastu lat znacznie się powiększyła – oczywiście na korzyść Olsztyna. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xzzz
2 miesiące temu ocena: 100%  4
kolejna paplanina przed wyborami
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ asd
2 miesiące temu ocena: 80%  3
Powiem tak, politycy elblascy mysla tylko o wlasnym tylku, a nie o tym aby bylo dobrze dla miasta. Wilk i Wroblewski powinni wspolpracowac dla dobra miasta ze wzgledu na poglady polityczne. Wrobleski powinien wprowadzic Pomorska Strefe Ekonomiczna do Elblaga skoro ta pukala z takim zyczeniem!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TakaPrawda
2 miesiące temu ocena: 75%  2
Puste słowa żeby być przy korytku
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marko
2 miesiące temu ocena: 40%  1
PiS już namieszał nieźle w polskim kociołku, i niech poseł nie prowadzi kampani wyborczej tylko bardziej dba o nasz region.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.