› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Do papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03Gdyby woda trafiła do basenu to nie znalazła by sie na ulicach - to chyba proste. Może nie... ~ OOPOgdyby przepusty na basen otworzyć wcześniej, zanim tak się ta Kumielka rozdziczyła, nie byłoby... ~ kajkoMiliony strat a na zbiornik nie ma kasy to jest polska gospodarka. ~ emerytJedyny przypadek - wśród elbląskich mediów (Elblag.net), w którym potwierdza się... ~ Edward Pukinniech poda sie do dymisji !!!! ~ Elblagczytając te tłumaczenia prezydenta szlak mnie trafia nie oszukuj ludzi człowieku dlaczego... ~ tatus505Kumiela zaszalała w TVN "coverage" jak huraganu na Florydzie. ~ tgfdsHaha, w drodze są jednostki z Lidzbarka Warmińskiego oddalonego o 1,5 h drogi, a Ochotnicze... ~ ABC Nie ma to jak konkretna fotorelacja ~ gfdspoko, już jadą :D http://sendvid.com/1goa5q72 ~ heheLinia najmniejszego oporu, a nie najmniejsza linia pani Grażyno. ~ MaszkaPani radna cytuję "...Mamy więc, z jednej strony inicjatywę dowartościowania niezaprzeczalnych... ~ Figo FagoByłe zakłądy mechaniczne ZAMECH są blisko. ZAMECH to historia, to tradycja, to duma Elbląga,... ~ patriota nie tylko lokalnyMądrale chowają się za śmiesznymi nickami. Trzeba mieć odwagę, żeby wypowiadać się z... ~ lokalny patriotaPrzeciwnicy PIS - Najlepiej nazwijcie rondo imieniem Tusk lub Komorowski. Oni ,to dopiero mają... ~ Pisówka

Siedziba urzędu marszałkowskiego zostanie przeniesiona z Olsztyna do Elbląga?

› polityka 25 dni temu    31.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Jerzy Wilk jest za przeniesieniem urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga,Jerzy Wilk jest za przeniesieniem urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga, fot. Marcin Mongiałło

Ponad 18 lat minięło już od wprowadzenia w życie reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka (1 stycznia 2019 roku minie 20 lat od likwidacji województwa elbląskiego), która zmieniła strukturę terytorialną Polski. Zmniejszono wówczas liczbę województw z 49 na 16.

Oficjalnym powodem miała być decentralizacja i usamorządowienie nadmiernie scentralizowanego państwa, jak również lepsze zarządzanie oraz zmniejszenie biurokracji. W rzeczywistości liczba urzędników uległa znacznemu powiększeniu, a to m.in. w związku z powstaniem powiatów (314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu). Dyskusyjną kwestią jest czy znacznie mniejsza liczba województw wpływa na lepsze zarządzanie. 

Teren byłego województwa elbląskiego znalazł się w granicach województw: pomorskiego – część zachodnia i warmińsko-mazurskiego – część wschodnia. Główny jego ośrodek, czyli miasto Elbląg, zostało wcielone do nowo powstałego województwa warmińsko-mazurskiego, pomimo tego, że konsultacje społeczne oraz przeprowadzone sondaże jednoznacznie wskazywały na to, iż elblążanie chcą przyłączenia do województwa pomorskiego. Przez kolejne lata temat powracał wielokrotnie, choć z biegiem czasu coraz mniej mieszkańców naszego miasta liczyło na zmianę stanu rzeczy.

Jakkolwiek bardzo mało realną sprawą wydaje się przyłączenie Elbląga i jego okolic do województwa pomorskiego, to znacznie bardziej prawdopodobne i możliwe do wykonania wydaje się przeniesienie siedziby urzędu marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga. 

Taki dualizm nie jest w Polsce czymś odosobnionym. Przypomnijmy dwa przypadki. Województwo kujawsko-pomorskie ma dwie stolice. Jedna z nich – Bydgoszcz jest siedzibą wojewody, a w drugiej – Toruniu urzęduje marszałek i ma siedzibę sejmik województwa. Podobnie sprawa wygląda z województwem lubuskim. Stolicą województwa lubuskiego jest Gorzów Wielkopolski, w którym znajduje się siedziba wojewody lubuskiego. Siedzibą samorządu – sejmiku i zarządu województwa – jest miasto Zielona Góra.

O realność pomysłu przeniesienia urzędu marszałkowskiego i sejmiku województwa z Olsztyna do Elbląga zapytaliśmy posła na Sejm RP Jerzego Wilka.

W obecnym układzie politycznym nie jest to możliwe. W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego władzę sprawują ludzie związani z Platformą Obywatelską i PSL-em. Jeśli uda nam się w najbliższych wyborach samorządowych uzyskać większość w sejmiku to jest to możliwe. Myślę, że ten pomysł w Prawie i Sprawiedliwości miałby wielu orędowników. Na pewno poprę takie rozwiązanie

– zadeklarował poseł Jerzy Wilk. 

Szkoda, że elbląscy politycy różnych frakcji nie współpracują zgodnie na tym polu. Solidarność działań podejmowanych w celu podniesienia rangi Elbląga wydaje się kluczem do sukcesu w przedmiotowej sprawie. Póki co w Elblągu mamy jedynie Delagaturę Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, a dysproporcja w rozwoju społecznym i gospodarczym obu miast, które przed reformą samorządową przeprowadzoną w 1999 roku były porównywalne, na przestrzeni ostatnich kilunastu lat znacznie się powiększyła – oczywiście na korzyść Olsztyna. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xzzz
25 dni temu ocena: 100%  4
kolejna paplanina przed wyborami
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ asd
25 dni temu ocena: 80%  3
Powiem tak, politycy elblascy mysla tylko o wlasnym tylku, a nie o tym aby bylo dobrze dla miasta. Wilk i Wroblewski powinni wspolpracowac dla dobra miasta ze wzgledu na poglady polityczne. Wrobleski powinien wprowadzic Pomorska Strefe Ekonomiczna do Elblaga skoro ta pukala z takim zyczeniem!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TakaPrawda
25 dni temu ocena: 75%  2
Puste słowa żeby być przy korytku
odpowiedz oceń komentarz 3 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marko
25 dni temu ocena: 40%  1
PiS już namieszał nieźle w polskim kociołku, i niech poseł nie prowadzi kampani wyborczej tylko bardziej dba o nasz region.
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.