Skwer katedralny jest już gotowy. Dziś (17.07) odbyło się oficjalne otwarcie przez wiceprezydenta Marka Pruszaka. Od teraz wszyscy elblążanie mogą korzystać z uroków zmodernizowanego placu.
Wiele zmian na placu katedralnym zostało zapoczątkowane przez sondę przeprowadzoną wśród mieszkańców. Sonda została zakończona w styczniu br. Wówczas wygrała koncepcja historyczna, która przeważyła 29 głosami nad wersją zieloną. Jednak żadna z nich nie uzyskała pozytywnej opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, więc koniecznością było opracowanie nowych założeń.
Wyniki sondy jednak nie poszły na marne. Pomogły w opracowaniu nowej koncepcji zagospodarowania obszaru pomiędzy katedrą św. Mikołaja oraz ulicami Mostową, Wodną i Rybacką. Skwer będzie pełnij funkcje spacerowe i wypoczynkowe. W pobliżu katedry pojawiły się ławki, a w centrum placu fontanna. Ponadto znajduje się tam gra planszowa – wycieczka po starówce Elbląga, a także tablica interaktywna z minimum pięcioma programami tematycznymi dotyczącymi historii miasta. Dodatkowo w trakcie realizacji robót Gmina Miasto Elbląg zleciła wykonanie robót związanych z wykonaniem oświetlenia terenu i wykonaniem tablic zasilających do nagłośnienia z terminem wykonania do 15.07.2014 r.
Skwer oficjalnie otworzył Marek Pruszak wiceprezydent Elbląga. Na miejscu również obecni byli Marcin Korszlak (przedstawiciel wykonawcy z firmy Eko-Inbud), ksiądz Stanisław Błaszkowski (proboszcz parafii katedralnej), Ewa Brach (projektantka), Marcin Piórkowski (kierownik budowy), pani Maria Gawryluk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Elblągu oraz Tomasz Glinieckiego z elbląskiego muzeum.
Mam zaszczyt dziś otwierać coś pięknego. Skwer katedralny będzie zapewne miejscem, które będzie przyciągało wielu mieszkańców Elbląga oraz turystów. Skwer katedralny wpisuje się w projektu rewitalizacji placu katedralne oraz wieży katedry św. Mikołaja - wspomniał dziś wiceprezydent.
Pierwsze zagospodarowanie terenu odbyło się w latach 2009-2010, gdy prezydentem był Henryk Sonina. W latach 2013-2014 powstał projekt rewitalizacji placu katedralnego. Złożono wniosek o dofinansowanie unijne tej inwestycji, umowę podpisano w lutym 2013. Wartość projektu wraz z wieżą katedralną to ok. 4 mln,. zł. Koszt skweru katedralnego to 1,4 mln zł. 70% kwoty pochodzi ze środków unijnych.
Nam przypadło wyłonienie wykonawcy. W październiku 2013 roku Jerzy Wilk podpisał umowę z wykonawcą, firmą Eko-Inbud. Prace trwały do końca czerwca, a wieża katedralna ma być gotowa w listopadzie - dodał Marek Pruszak.
Uroczystego otwarcia dokonali: Marek Pruszak- wiceprezydent Elbląga, przedstawiciel wykonawcy Eko-Inbud Marcin Korszlak, kierownik budowy Marcin Piórkowski, a także przedstawiciele użytkowników czyli dzieci: Weronika Sprawka oraz Maria Zwierzyńska.
Fontanna będzie czynna codziennie w godzinach od 09:00 do 22:00.
- godz. 9.00-17.00 – praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą) - godz. 17.00-22.00 – praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie) Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy: -dzienne o godz. 12.30 i 16.00 - nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30
Sprawdziliśmy również jak działa tablica interaktywna. Okazuje się, że jest ona tylko w języku polskim. Zwróciliśmy się z pytaniem dlaczego tablica nie jest również obcojęzyczna do obecnego na miejscu Łukasza Mierzejewskiego z biura prasowego prezydenta oraz projektantki Ewy Brach. Projektantka nie miała w zamyśle tworzenia tablicy obcojęzycznej, ale jeżeli będzie takie zapotrzebowanie to miasto zwróci na to uwagę i zmiany zostaną zrealizowane.
Poniżej link do zawartości tablicy interaktywnej (ekran na infokiosku jest pionowy, a strona responsywna, zatem rozmiary elementów na ekranie komputera będą inne niż na kiosku docelowym).:
http://artboro.com/_kioskman/start.php?kiosk_id=11
Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013.