› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

"Sonda dezubekizacyjna". Czy są nam potrzebne nowe nazwy ulic? [ANKIETA]

› bieżące ponad rok temu    25.05.2017
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. elblag.net

Historii nie da się zawrócić, tak samo jak nie da się odwrócić ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów, która jasno mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. W związku z tym kilka nazw ulic w Elblągu zmieni wkrótce swoją nazwę (termin upływa 2 września 2017 roku), a na temat kilku innych miejskich arterii oraz obiektów (jak choćby Rondo "Kaliningrad") toczą się dyskusje. Zmian nie da się zatrzymać, ale czy propozycje komisji ds. nadawania nazw wszystkim przypadły do gustu? Czy te zmiany są potrzebne? Postanowiliśmy zasięgnąć języka u osób najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców danych ulic i oto, czego się dowiedzieliśmy.

Opinia Instytutu Pamięci Narodowej dotyczy m.in. ulic: Giennadija Diaczenki, Armii Ludowej, Leona Kruczkowskiego oraz Rodziny Nalazków. W związku z tą ostatnią IPN nie wydał jeszcze wiążącej decyzji, ale członkowie komisji na wszelki wypadek uzgodnili potencjalną nazwę, która miałaby zostać zmieniona na ul. Rodziny Ulmów. W przypadku pozostałych trzech ustalono (w kolejności wymienionej powyżej), że nowe nazwy miałyby brzmieć: ul. Starowiejska, Generała Władysława Andersa oraz Wisławy Szymborskiej. Jak wskazał Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak, w przypadku tej ostatniej istnieje jeszcze pomysł na ulicę imienia Zbigniewa Herberta.

- Armii Ludowej jest propozycja na Generała Andersa. Diaczenki ma być kojarzona bardziej z tym miejscem. Tam jest propozycja komisji Starowiejska. Jest Nowowiejska i byłaby Starowiejska, więc tego typu nazwy związane z danym miejscem. Leona Kruczkowskiego jest propozycja na Wisławy Szymborskiej, ale ja słyszałem choćby o Zbigniewie Herbercie, bo był wcześniej zgłaszany. Rodziny Nalazków z kolei - tutaj nie ma jeszcze decyzji IPN-u z tego, co wiem. Jeżeli nie przyjdzie opinia, czy mamy to zmieniać, czy nie - bo na siłę niczego nie chcemy zmieniać, ponieważ to stanowi kłopot dla mieszkańców - wtedy byłoby to na sesji wrześniowej.

Radny Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniał również, że należałoby zmienić uzasadnienie do kilku istniejących nazw ulic, które częściowo kojarzą się z PRL-em i komunizmem.

- W niektórych przypadkach będzie trzeba jeszcze zmienić uzasadnienie tych nazw, które są, a które kojarzą się częściowo, pośrednio z tymi latami PRL-u i komunizmu, np. Obrońców Pokoju czy Braterstwa Broni - wyjaśniał Marek Pruszak. - Tutaj nie ma konieczności zmiany, ale warto by zmienić uzasadnienie do tych projektów zostawiając nazwy, bo Braterstwo Broni teraz jak najbardziej - gdy powstaje Wielonarodowa Dywizja NATO - pasuje. Braterstwo broni tutaj jest realizowane. Obrońców Pokoju - dawniej nieco inaczej był rozumiany tutaj ten pokój w Układzie Warszawskiem, a teraz znowu NATO i współpraca z innymi krajami na rzecz bezpieczeństwa i pokoju. Nazwy nie trzeba zmieniać, ale uzasadnienie można troszeczkę dostosować do naszych czasów.

W przypadku ulicy Diaczenki, to mieszkańcy wyszli z propozycją przemianowania na ulicę Starowiejską. Pod wnioskiem podpisało się około 60 mieszkańców, ale postanowiliśmy zapytać, czy te zmiany są w ogóle potrzebne.

- Dla mnie to bez różnicy, czy nazwa zostanie zmieniona. Za moich czasów uczono nas, że Diaczenko to był bohater, a teraz już nie

- powiedziała Pani Aniela, mieszkanka okolicy ulicy Diaczenki.

- Ja już jestem przyzwyczajona do tej nazwy i w zasadzie nie robi mi to wielkiej różnicy. Skoro jest ustawa, to muszą na jakąś nazwę zmienić, a ciężko jest wymyślić coś nowego. Mamy blisko ulicę Nowowiejską, więc może być Starowiejska. Łatwo będzie przynajmniej zapamiętać

- mówiła Pani Magdalena, mieszkanka osiedla przy ulicy Diaczenki.

- I bardzo dobrze. Trzeba pozbyć się tych Rosjan z naszego miasta. Każda nazwa będzie lepsza

- wyjaśniał Pan Witold, mieszkaniec jednej z ulic, które mają zostać zmienione.

Zmiana nazw ulic dotknie nie tylko samych mieszkańców. Z nowymi nazwami będą musieli się zapoznać choćby przedstawiciele korporacji taksówkarskich. Od jednego z nich dowiedzieliśmy się:

- Nie sądzę, żeby to się przyjęło u samych ludzi. Jeśli klient powie, że chce jechać na ulicę Diaczenki czy Armii Ludowej, to i tak będę wiedział, gdzie jechać. Większego problemu nie będzie

- kierowca znanej elbląskiej firmy taksówkarskiej.

Zapraszamy również do wyrażania opinii w naszej ankiecie dotyczącej omawianej sprawy.

Jesteś "za" czy "przeciw" zmianie nazw ulic i obiektów w Elblągu?

Czy jesteś "za" czy "przeciw" zmianie nazw ulic i obiektów w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w Elblągu?

ankieta dodana 25.05.2017
Jestem za. (84%)
Jestem przeciw. (16%)

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wesoły komunista
ponad rok temu ocena: 0%  4
W wielu miastach jest ul. Dworcowa. A kto to był Dworcow??? Pewnie jakiś komunista?? Zmienić wszystkie - co do jednej.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacek Boki
ponad rok temu ocena: 50%  3
A może tak pan Pruszak i reszta radnych pomyśli wreszcie o godnym upamiętnieniu Polaków pomordowanych przez ukraińskich szowinistów z OUN-UPA i SS Galizien na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. No chyba, że to ofiary GORSZEGO sortu, niegodne naszej Polaków pamięci. Może by tak zamiast ulicy pana generała Andersa, który zupełnie świadomie, wiedząc jakich bestialskich zbrodni dopuścili się na Polakach z Kresów, uratował przed wymiarem sprawiedliwości ukraińskich ludobójców z dywizji SS Galizien, interweniując osobiście w sztabie Armii Amerykańskiej, by ta nie wydawała tych rezunów w ręce Rosjan, domagających się ich ekstradycji, bo jak stwierdził pan Anders to są.... POLSCY OBYWATELE! Na jakiej więc podstawie państwo radni chcą upamiętniać tego człowieka, który dopuścił się, powtarzam świadomie, znając doskonale wszystkie fakty zbrodni ludobójstwa jakich dopuściły się te bestie na Polakach, Żydach, Rosjanach, Ormianach i innych narodowościach.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Roman
ponad rok temu ocena: 0%  2
Cholera mnie bierze, gdy Wisłę kijem IPN zaczyna zawracać. Do tego Samorząd Wasz nie ma prawa się odzywać! Cie Florek... . Ale w Naszym Kraju się porobiło, a nawet porąbało.
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kika
ponad rok temu ocena: 33%  1
Zmiana nazw ulic kompletnie nie potrzebna wprowadzi haos wsrod starszych osob,historii nie zmienimy wiec dajmy spokoj ulicom.Zmiana nazw to sa ogromne koszty,a basen miejski potrzebuje remontu i amfiteatr i przedszkoli w miescie malo a dzieci przybywa.Jest wiele waznych spraw od idiotycznej zmiany nazw ulic.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.