› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    14.05.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
8 zdjęćSpacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia) fot. Bartłomiej Ryś

Oto epoka cyfryzacji w pełnej krasie. Świat zmniejszony do rozmiaru telefonu komórkowego, a także wybawiający od zapomnienia i przemijania. Pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji znaleźli sposób na zatrzymanie czasu i uchronienie niezwykle cennych obiektów dziedzictwa narodowego, przenosząc je do świata wirtualnego, który umożliwia zapoznanie się z nimi przy użyciu zwykłej komórki. O wirtualnym spacerze trotuarami Starego Miasta w Elblągu opowiedzieli 12 maja: Antoni Czyżyk (dyrektor CSE Światowid) oraz Hanna Laska-Kleinszmidt (kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji). Na prezentacji projektu pojawił się również Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Quo vadis, digitalizacjo?

Regionalna Pracownia Digitalizacji, która mieści się w Światowidzie, jest pierwszym ośrodkiem digitalizującym w technice 3D w województwie warmińsko-mazurskim. Początek cyfryzacyjnej misji miał miejsce już w 2010 roku. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia pracowni w regionie, pozyskano także pod inwestycję pierwsze środki z programu "Zasoby Cyfrowe". Dzisiaj na stronie cyfrowewm.pl jest ponad 130 kapliczek z Warmii i Mazur, 6 form przestrzennych zlokalizowanych w Elblągu, 4 panoramy, 9 wirtualnych spacerów, m.in. po Muzeum Kultury Ludowej w Warszawie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, a także i teraz spacer po elbląskim Starym Mieście.

To jednak dopiero początek drogi. "Od digitalizacji nie ma dziś odwrotu. Zakładają ją programy unijne, regionalne programy operacyjne, ale przede wszystkim ministerstwo kultury" - jak wyjaśniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. Wciąż na zdigitalizowanie czekają inne obiekty, a jest ich niemalże 1,5 tysiąca. "One niszczeją i być może przyszłe pokolenia będą mogły obejrzeć je tylko w wersji cyfrowej" - dodawał Antoni Czyżyk. W planach pracowników Światowidu jest także odtworzenie techniką 3D chociażby Kanału Ostródzko-Elbląskiego z jego pochylniami, który jest jedynym takim obiektem na świecie.

- Światowid jest liderem w materii technologii cyfrowych - jak przekonywał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Projekt jest także okazją dla Elbląga. Według Prezydenta Elbląga to doskonałe narzędzie do promocji naszego miasta w skali międzynarodowej. Jeśli turyści zobaczą naszą starówkę na wyświetlaczach swoich telefonów, być może postanowią przybyć w to miejsce osobiście. Digitalizacja nie musi być zatem kolejnym krokiem w kierunku odcinania się od empirycznego świata, ale może być skrótem na ponowne wejście w niego i doświadczenie go.

Póki co można przejść się po elbląskim Starym Mieście pod tym adresem. Udanego spaceru!

 

 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.