› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
Ludziom sie w dupach po przewracalo.. a te restrykcyjne wymogi to pewnie unijne.. Robic z dzieci... ~ DuffTA RAKIETA TO BARDZIEJ BEZPIECZNA NIŻ TE CO SĄ ZROBIONE Z LINEK KTÓRE SĄ NA PLACACH ZABAW ... ~ hANIAZa moich czasów dzieciństwa, skakało się z drzew i z garaży i nikt nigdy sobie krzywdy nie... ~ gjvJakie normy musi spełnić by została dopuszczona do zabawy,idąc tym tokiem myślenia gra w klasy... ~ dziadekGdy uczyłem się w ZSZ nr1 na Blacharskiej, od tyłu działała spółdzielnia której nazwy nie... ~ zxJak by nie patrzeć zostaje tylko internet. ~ janCiekawe wywody gdy tymczasem Trójmiasto coraz więcej domów i mieszkań kupuje w Elblągu bo... ~ PickTu nie chodzi o marudznie, Elbląg się wyludnia z braku perspektyw dla młodych. Z tym prezydentem... ~ Goscdo @Eh szkoda i @marcco - zazdrościcie, czy po prostu trolling? I nie, nie jestem jednym z tych,... ~ AmbrożySzkoda, że jednak budują... Brzydactwo taki i nijak tam nie pasuje takie wielki "cóś" ,... ~ Eh, szkoda...HA HA HA właśnie szykuje się mega odpływ młodych z miasta i na lokalnym ryku nieruchomości... ~ marcco"aleja i Aleje Jak powinno się pisać nazwę ulicy: Aleja Niepodległości czy też aleja... ~ plac, ulica, alejaZaorać obrońców pokoju. Wyłapać meneli i zagonić do roboty. Tak samo tych nierobów z dolnej. ~ gośćprzejdzcie się na Stefczyka i zobaczcie jaki tam budynek remontują proponuje zbuzyc zbk na... ~ 1234Stawidłowa jak co roku znika z listy . ~ kovalskiKościuszki 3 już nie istnieje :-) ~ mieszkaniecRozbierajcie szybko Komeńskiego 3 - palą w piecach byle czym. Smród dokoła, że masakra. i... ~ zZróbmy to panowie! ~ Baba Wanga

Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    14.05.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
8 zdjęćSpacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia) fot. Bartłomiej Ryś

Oto epoka cyfryzacji w pełnej krasie. Świat zmniejszony do rozmiaru telefonu komórkowego, a także wybawiający od zapomnienia i przemijania. Pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji znaleźli sposób na zatrzymanie czasu i uchronienie niezwykle cennych obiektów dziedzictwa narodowego, przenosząc je do świata wirtualnego, który umożliwia zapoznanie się z nimi przy użyciu zwykłej komórki. O wirtualnym spacerze trotuarami Starego Miasta w Elblągu opowiedzieli 12 maja: Antoni Czyżyk (dyrektor CSE Światowid) oraz Hanna Laska-Kleinszmidt (kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji). Na prezentacji projektu pojawił się również Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Quo vadis, digitalizacjo?

Regionalna Pracownia Digitalizacji, która mieści się w Światowidzie, jest pierwszym ośrodkiem digitalizującym w technice 3D w województwie warmińsko-mazurskim. Początek cyfryzacyjnej misji miał miejsce już w 2010 roku. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia pracowni w regionie, pozyskano także pod inwestycję pierwsze środki z programu "Zasoby Cyfrowe". Dzisiaj na stronie cyfrowewm.pl jest ponad 130 kapliczek z Warmii i Mazur, 6 form przestrzennych zlokalizowanych w Elblągu, 4 panoramy, 9 wirtualnych spacerów, m.in. po Muzeum Kultury Ludowej w Warszawie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, a także i teraz spacer po elbląskim Starym Mieście.

To jednak dopiero początek drogi. "Od digitalizacji nie ma dziś odwrotu. Zakładają ją programy unijne, regionalne programy operacyjne, ale przede wszystkim ministerstwo kultury" - jak wyjaśniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. Wciąż na zdigitalizowanie czekają inne obiekty, a jest ich niemalże 1,5 tysiąca. "One niszczeją i być może przyszłe pokolenia będą mogły obejrzeć je tylko w wersji cyfrowej" - dodawał Antoni Czyżyk. W planach pracowników Światowidu jest także odtworzenie techniką 3D chociażby Kanału Ostródzko-Elbląskiego z jego pochylniami, który jest jedynym takim obiektem na świecie.

- Światowid jest liderem w materii technologii cyfrowych - jak przekonywał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Projekt jest także okazją dla Elbląga. Według Prezydenta Elbląga to doskonałe narzędzie do promocji naszego miasta w skali międzynarodowej. Jeśli turyści zobaczą naszą starówkę na wyświetlaczach swoich telefonów, być może postanowią przybyć w to miejsce osobiście. Digitalizacja nie musi być zatem kolejnym krokiem w kierunku odcinania się od empirycznego świata, ale może być skrótem na ponowne wejście w niego i doświadczenie go.

Póki co można przejść się po elbląskim Starym Mieście pod tym adresem. Udanego spaceru!

 

 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.