› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Kto weźmie za twarz kolejnych prezydentów Sloninę, Nowaczyka , Wielka i Wróblewskiego za... ~ KolaJEŚLI CHODZI O STOCZNIĘ ELBLĄG TO pan poseł był prezesem ,a WLAŚCICIELEM słółka WECO... ~ j23Dokładnie POPiS tylko patrzy gdzie cos może ugrać, trzeba nam takich ludzi którzy potrafią... ~ urlopowiczA cała reszta posłów nie widzi problemu czy jest umoczona w lokalne układziki? ~ Alaautor lansuje tego lysego nieroba od poczatku swojej pracy w tym portalu. Niech sie zainteresuje... ~ jako komisja panu zabraniamNo i proszę , każdy kij ma dwa końce i w tej sprawie mnie to też zaniepokoiło.Panie pośle... ~ elblażankaW końcu ktoś nazwał sprawę po imieniu. Pan poseł słusznie definiuje problem - na... ~ FaBrawo! W końcu ktoś kto widzi realne problemy i szuka rozwiązań, które rzeczywiście pomogą a... ~ Mieszkaniec Wszystkie moje koleżanki kupują w ciucholandach. Ja też się przekonałam. Mam stamtąd świetne... ~ SisiA co jest w tym złego? Ja chodzę do lumpeksów reguarnie i znajduję tam czasem napeawdę... ~ korneliaK9000Dlaczego ludzie kupuja w lumpeksach?Jakby Nasi chlebodawcy biznesmeni od siedmiu bolesci płacili... ~ Jaś FasolaKażde nowe ubranie czy to z rzeczy używanych czy nówka ze sklepu musi być wyprane. Na jednych... ~ Miszkurka2000Bo jest taniej i można znaleźć odzież wysokiej jakości z bogatych państw Zachodu. Towar w... ~ zakupoholiczka biedaki i tyle ~ hihiNie wszędzie w lumpeksach jest tak bogato jak w Elblągu. Byłam w kilku w Trójmieście i albo... ~ BasiaSZUWAROWO-BAGIENNA BIEDA. ~ ikivMnie polecono fototapety, które powiększają wnętrze i kupiłam taką i co ciekawe... ~ Mała miBieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gość

Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)

› inwestycje komercyjne ponad rok temu    14.05.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
8 zdjęć fot. Bartłomiej Ryś

Oto epoka cyfryzacji w pełnej krasie. Świat zmniejszony do rozmiaru telefonu komórkowego, a także wybawiający od zapomnienia i przemijania. Pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji znaleźli sposób na zatrzymanie czasu i uchronienie niezwykle cennych obiektów dziedzictwa narodowego, przenosząc je do świata wirtualnego, który umożliwia zapoznanie się z nimi przy użyciu zwykłej komórki. O wirtualnym spacerze trotuarami Starego Miasta w Elblągu opowiedzieli 12 maja: Antoni Czyżyk (dyrektor CSE Światowid) oraz Hanna Laska-Kleinszmidt (kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji). Na prezentacji projektu pojawił się również Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Quo vadis, digitalizacjo?

Regionalna Pracownia Digitalizacji, która mieści się w Światowidzie, jest pierwszym ośrodkiem digitalizującym w technice 3D w województwie warmińsko-mazurskim. Początek cyfryzacyjnej misji miał miejsce już w 2010 roku. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się idea stworzenia pracowni w regionie, pozyskano także pod inwestycję pierwsze środki z programu "Zasoby Cyfrowe". Dzisiaj na stronie cyfrowewm.pl jest ponad 130 kapliczek z Warmii i Mazur, 6 form przestrzennych zlokalizowanych w Elblągu, 4 panoramy, 9 wirtualnych spacerów, m.in. po Muzeum Kultury Ludowej w Warszawie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, a także i teraz spacer po elbląskim Starym Mieście.

To jednak dopiero początek drogi. "Od digitalizacji nie ma dziś odwrotu. Zakładają ją programy unijne, regionalne programy operacyjne, ale przede wszystkim ministerstwo kultury" - jak wyjaśniał Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. Wciąż na zdigitalizowanie czekają inne obiekty, a jest ich niemalże 1,5 tysiąca. "One niszczeją i być może przyszłe pokolenia będą mogły obejrzeć je tylko w wersji cyfrowej" - dodawał Antoni Czyżyk. W planach pracowników Światowidu jest także odtworzenie techniką 3D chociażby Kanału Ostródzko-Elbląskiego z jego pochylniami, który jest jedynym takim obiektem na świecie.

- Światowid jest liderem w materii technologii cyfrowych - jak przekonywał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Projekt jest także okazją dla Elbląga. Według Prezydenta Elbląga to doskonałe narzędzie do promocji naszego miasta w skali międzynarodowej. Jeśli turyści zobaczą naszą starówkę na wyświetlaczach swoich telefonów, być może postanowią przybyć w to miejsce osobiście. Digitalizacja nie musi być zatem kolejnym krokiem w kierunku odcinania się od empirycznego świata, ale może być skrótem na ponowne wejście w niego i doświadczenie go.

Póki co można przejść się po elbląskim Starym Mieście pod tym adresem. Udanego spaceru!

 

 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
 • Spacer po starówce bez wychodzenia z domu (zdjęcia)
ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.