› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Środki z RPO szansą dla Warmii i Mazur. W puli prawie 2 mld euro

› bieżące ponad rok temu    20.01.2015
Paweł Makowski
komentarzy 2 ocen 4 / 100%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu fot. Radosław Drożdżewski/geolocation.ws

Wiele wskazuje na to, że do 2020 roku Warmia i Mazury dostaną 1,7 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego. Spotkania w sprawie przydziału środków mają rozpocząć się lada dzień, natomiast konkursy ofert na projekty, starające się o dofinansowanie, ruszą w połowie bieżącego roku. Jakie inwestycje zyskają aprobatę?

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Brzezin przyznał:

Środków do podziału będzie dużo, ale trudniej będzie je uzyskać. (...) Przede wszystkim chcemy promować gospodarkę i rozój regionalny. To przełoży się na nowe miejsca pracy. Poprzednio rozdysponowano niemal 100 % kwoty, jaką Unia przeznaczyła w Regionalnym Programie Operacyjnym. Mamy nadzieję, że podobnie będzie także tym razem. 

Marszałek Brzezin zauważył, że dzięki środkom z UE możliwe będzie dalsze wspieranie rozwoju regionu.

Jeszcze w tym miesiącu planowane jest spotkanie z samorządowcami, podczas którego poruszana będzie kwestia nowych programów i projektów, mających szansę na wsparcie finansowe z Unii. Później planuje się zorganizować spotkania z przedsiębiorcami, którzy chcieliby ubiegać się o dotacje. Marszałek zwrócił uwagę na potrzebę sprowadzenia do regionu inwestorów, powstawania nowych miejsc prac.

Jeśli nic się w tej materii nie zmieni - stwierdził - młodzi ludzie w dalszym ciągu będa wyjeżdżać.

Nowy Regionalny Program Operacyjny zakłada, że do województwa warmińsko-mazurskiego trafi kwota z UE w wysokości 1,7 mld euro. Najwięcej środków ma zostać przeznaczonych na program "Inteligentna gospodarka Warmii i Mazur" - 310 mln euro, projekty związane z energetyką moga liczyć w sumie na wspracie w wysokości 267 mln euro. "Kadry dla gospodarki" to program, na którego realizację planuje się przeznaczyć blisko 118 mln euro. Nieco mniejsze wsparcie ma otrzymać "Cyfrowy region" - 76 mln euro. Ogólnie rzecz biorąc, według przyjętej strategii region ma się rozwijać poprzez wykorzystanie potencjału branży meblarskiej i drzewnej oraz sektora, zajmującego się zdrową żywnością i turystyką. 

Na jednej z konferencji prezydent Witold Wróblewski zapowiadał, że miasto czekają oszczędności i dopiero w przyszłym roku poczynione zostaną starania, by pozyskiwać nowe środki unijne. Jaką sumę Elbląg zdobędzie na rozwój lokalnej gospodarki?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ bigi
ponad rok temu 2
Jak dotąd nie odnotowano żadnych pozytywnych efektów poza drogami, które można by było w jakikolwiek sposób powiązać z wydatkowaniem środków europejskich. Nie tylko tu, ale i gdziekolwiek indziej. A oni i tak wierzą, że jak wydadzą to inni będą mieli lepiej.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miro2
ponad rok temu ocena: 100%  1
Trele Morele. Kasa pójdzie przede wszystkim na Wielkie Jeziora Mazurskie oraz Cittaslow (czytaj: panamarszałkowy Lidzbarki Warmińskie itp). Reszta dostanie ochłapy. Elbląg (Kontrakt Terytorialny) coś tam otrzyma na modernizację portu, który i tak nie będzie działał... Będziemy więc mieć zimne termy, puste lotnisko w Szymanach i pusty port w Elblągu. Tak to, niestety, wygląda...
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.