› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Starasz się o lokal komunalny? Możesz troszkę poczekać

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    5.11.2015
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Starasz się o lokal komunalny? Możesz troszkę poczekać

Z badań, które zostały przeprowadzone przez BIQdata.pl wynika, że największą ilością lokali gminnych dysponują miasta w województwie Śląskim, np. w Zabrzu, Bytomiu czy Gliwicach. Na przeciwległym biegunie znajduje się Białystok, gdzie obecnie w kolejce na mieszkanie czeka 498 osób, a miasto ma na stanie jedynie 530 pomieszczeń (w trakcie budowy jest 171 mieszkań). Niestety skala potrzeb jest zdecydowanie większa niż możliwości poszczególnych samorządów, na których niemalże w całości spoczywa ciężar odpowiedzialności w tej kwestii. A jak sytuacja rysuje się w Elblągu?

Elbląg

Według szacunkowych obliczeń na 1000 obywateli w naszym mieście przypadają 52,25 mieszkania. Liczba lokali komunalnych wynosi prawie 6,5 tys., jednak przez 5 ostatnich lat powstało w granicach 180 mieszkań. Każdego roku natomiast gmina przydziela jedynie 80 miejsc do zakwaterowania, a w kolejce oczekujących jest 213 osób! Skąd się biorą tak ogromne rozbieżności?

Obowiązek czy nie?

W związku z tym, że obowiązek regulowania kwestii mieszkaniowych spadł na gminy, to jednak spora ich część stara się dystansować, wskazując, iż zgodnie z prawem ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nakłada na nie obowiązek tylko i wyłącznie „tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej”, a w związku z tym nie są zmuszone do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych obywateli. W dodatku nie można w żaden sposób ukarać gminy za niewypełnianie swoich obowiązków.

Możliwości wyjścia z impasu

Na wprowadzenie czeka już nowelizacja ustawy z 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. W ustawie z 2006 roku były zapisane zasady udzielania wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat, który obsługuje Bank Gospodarstwa Krajowego, dla wszelkich podmiotów realizujących inwestycje związane z tworzeniem lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni itd. Ze wsparcia mogą korzystać nie tylko gminy i spółki gminne, ale również organizacje pożytku publicznego. Zależnie od wielkości projektu można starać się o dotację, która zgodnie z nowymi dyrektywami może pokryć nawet 55% wartości całego przedsięwzięcia. Dzięki tym dotacjom powstało już przeszło 10 tys. mieszkań.

Główny problem w Polsce

Samorządy spychają kwestie dotyczące mieszkalnictwa na boczne tory. W Polsce nie ma osobnego ministerstwa, które byłoby skoncentrowane tylko i wyłącznie na rozwiązywaniu tego typu problemów, a programów rządowych, które w jakimkolwiek stopniu starają się zmieniać niekorzystną sytuację jest jak na lekarstwo – w zasadzie tylko jeden („Rządowy program wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat tworzenia lokali socjalnych...”).

Antidotum?

Rozwiązaniem wielu kłopotów mogłaby być realizacja przedsięwzięć w formule PPP, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego. Nisko oprocentowany kredyt, ulgi podatkowe w zamian za czasowe przeznaczenie części mieszkań na lokale komunalne, tańsze grunty – to tylko niektóre możliwości dla deweloperów, którzy mogliby przyczynić się do przyspieszenia wprowadzania tego modelu (choć zainteresowanie tym modelem ze strony samorządowców wydaje się coraz większe).

Najszybciej w Warszawie

Najkrótszy czas oczekiwania na mieszkanie jest w stolicy kraju (2 lata). Miasto w przeciągu 5 ostatnich lat wybudowało dokładnie 1584 mieszkań, a ponadto rocznie odzyskuje prawie 2 tysiące. Są jednak dzielnice w Warszawie (np. Wola), gdzie można otrzymać własne lokum bez tak długiego okresu oczekiwania - w zasadzie od razu. To wszystko dzięki przemyślanej polityce społecznej i inwestycjom, jak chociażby budowa własnych czynszówek.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 1
    ZASKOCZONY
  • 2
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 2
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Faktem zadłużenia lokatorów winni...urzędnicy.
ponad rok temu ocena: 20%  4
Czemu ludzie robią długi i nie płacą za mieszkanie? Często są to zdarzenia losowe, utrata pracy, choroba. Urzędnik z ZBK czeka aż lokatorowi dług urośnie do niebotycznej sumy nie spłacalnej, zamiast pomóc lokatorowi znależć rozwiązanie.
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kopaczkowa
ponad rok temu ocena: 50%  3
Trzymają dla ciapatych. Nie dla was lemingi.
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ambroży
ponad rok temu ocena: 20%  2
W wielu miastach jest pełno pustostanów, które stanowią "zamrożoną" rezerwę mieszkań komunalnych. Takiego mieszkania się nie dostanie "bo nie...", "bo nie ma takiej możliwości..." itp. głupie odpowiedzi urzędnicze "na odczepnego", no i wspomniane już wcześniej lenistwo. Jedynym chyba rozwiązaniem jest po prostu włamanie się do pustostanu, zamieszkanie w nim na dziko i kłócić się z urzędem jak się o tym dowiedzą i może wtedy nagle "da się"...
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ MALINA
ponad rok temu ocena: 43%  1
Są mieszkania puste w Elblągu,tylko urzędnikom brak woli ,lenistwo.
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.