› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wuplDlaczego w zakładce nie można otworzyć artykułu pana Kobylarza??, wcześniej nekrolog , a... ~ elblażanka

Świeża, pachnąca, życiodajna. Leśnicy rozpoczęli sprzedaż choinek

› dzieci i rodzina ponad rok temu    20.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułuZdjęcie stanowi ilustrację do artykułu fot. archiwum elblag.net

Do Polski tradycja ubierania drzewka bożonarodzeniowego przybyła dość późno, bo na przełomie XVIII i XIX wieku (sam rytuał jest zdecydowanie starszy), jednak chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki w swoim domu. Zielony kolor oznacza witalność, a samo drzewko - zwłaszcza iglaste - symbolizuje życie i odrodzenie się. Dylemat, jaki pozostaje, to jakie drzewo wybrać: sztuczne czy prawdziwe. Dzięki elbląskiemu Nadleśnictwu każdy może mieć w swoim domu naturalną choinkę - świerkową lub jodłową. Od wczoraj (19 grudnia) ruszyła sprzedaż.

Choinkę można nabyć już od 16 grudnia przy większości leśniczówek (oprócz leśnictwa Zalesie i Janowo): Nowy Wiek, Kadyny, Górki, Pogrodzie, Jagodno, Dąbrowa, Dębica, Przebrno, Kąty Rybackie oraz Jantar. Od 19 grudnia można także nabywać drzewka przy siedzibie Nadleśnictwa Elbląg na ul. Marymonckiej 5 (Pałac Augusta Abbega w Bażantarni - wejście od strony Restauracji Myśliwskiej) w godzinach od 10:00 do 18:00. Do wyboru są świerki oraz jodły, a sprzedaż trwać będzie do wyczerpania zapasów.

Wartość choinek jest zróżnicowana, a na cenę wpływa przede wszystkim rozmiar. I tak za choinkę świerkową zapłacimy od 30 do 100 złotych:

- choinka do 2 metrów - 30 zł,

- choinka od 2,1 do 3 metrów - 40 zł,

- choinka od 3,1 do 4 metrów - 80 zł,

- choinka od 4,1 do 5 metrów - 100 zł.

W przypadku choinek jodłowych ceny są dwa razy wyższe i wynoszą:

- choinka do 2 metrów - 60 zł,

- choinka od 2,1 do 3 metrów - 80 zł,

- choinka od 3,1 do 4 metrów - 160 zł,

- choinka od 4,1 do 5 metrów - 200 zł.

Za każdy dodatkowy metr ponad 5 metrów zapłacimy dodatkowo 20 złotych.

Choinki, które są sprzedawane pochodzą ze specjalnych plantacji, nie są wycinane w lasach. Zalet żywego drzewka w domu nie sposób wymienić. Klimatyczne święta wiążą się zdecydowanie z zapachami, a tylko i wyłącznie naturalna choinka może dostarczyć leśną woń, która wpłynie na nastrój i atmosferę świąt. Drzewa to jednak przede wszystkim pochłaniacze szkodliwego dwutlenku węgla i małe fabryki tlenu. Dzięki procesowi fotosyntezy - najważniejszemu być może procesowi biochemicznemu na Ziemi - ze światła słonecznego produkowana jest energia, a jako efekt uboczny wydzielany tlen. Dla przykłady jedna sosna jest w stanie wyprodukować tlen niezbędny do życia 3 osób. Jedyny mankament żywego drzewa to wypadające igiełki.

Także i w tym roku leśnicy będą prowadzili kontrolę lasów w ramach akcji "Choinka".

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.