› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Pni MK niedługo będą wybory samorządowe i trzeba sie pokazać że coś się robi? ~ dodoW końcu ktoś się tym zajął. ~ wagaI aleja Piłsudskiego ~ polNo i teraz jasnosc sie stala. Wielkie dzieki za wyjasnienia, tego nam trzeba bylo. A propos... ~ Jacoby18.25.3. Wyrazy wchodzące w skład określenia dotyczącego nazw ulic, placów i parków oraz... ~ ulica, aleja, plac, pałac Pod Globusem, willa Atma, most Grunwaldzki, most Poniatowskiego, brama Isztar, pomnik... ~ ulica, aleja, plac18.25.1. Jeśli stojący na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, brama, bulwar, osiedle, plac,... ~ ulica, aleja, placJeżeli Rada Miejska w Elblągu podejmie uchwałę, że np kwiat róża piszemy ruża to też tak... ~ ulica, aleja, placA jak poprawnie napisać aleja Odrodzenia? ~ ŚwiadekNajpierw pseudo dziennikarzy wysłać na nauke języka ojczystego, a póxniej niech pisza! ~ EuPiNo coz, to bardzo przykre ze tak jest w Elblagu. To moje miasto rodzinne, tam sie urodzilem i... ~ AlexanderTaaa...nie ustępuje...tylko dlaczego co 2 tygodnie mam zapchane kamieniem filtry? ~ frwgtjupowiem tyle że te panie są okropne. A zwłaszcza MK ~ brak słówMoże i jest ekstra w stacji uzdatniania wody, potem płynie parę km rurami wodociągowymi, które... ~ SraczkaPrzede wszystkim to na dzień dobry należy zwiększyć próg dochodowy. Bo najwięcej jest osób,... ~ ambrozyco niektórym chyba sodowa uderzyła do głowy nie tak dawno walczono z jakaś paskudnym ślimakiem... ~ ccby tylko zaistnieć...... ~ j23Miasto duchów iemerytow. ~ Emeryt

Świeża, pachnąca, życiodajna. Leśnicy rozpoczęli sprzedaż choinek

› dzieci i rodzina ponad rok temu    20.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułuZdjęcie stanowi ilustrację do artykułu fot. archiwum elblag.net

Do Polski tradycja ubierania drzewka bożonarodzeniowego przybyła dość późno, bo na przełomie XVIII i XIX wieku (sam rytuał jest zdecydowanie starszy), jednak chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki w swoim domu. Zielony kolor oznacza witalność, a samo drzewko - zwłaszcza iglaste - symbolizuje życie i odrodzenie się. Dylemat, jaki pozostaje, to jakie drzewo wybrać: sztuczne czy prawdziwe. Dzięki elbląskiemu Nadleśnictwu każdy może mieć w swoim domu naturalną choinkę - świerkową lub jodłową. Od wczoraj (19 grudnia) ruszyła sprzedaż.

Choinkę można nabyć już od 16 grudnia przy większości leśniczówek (oprócz leśnictwa Zalesie i Janowo): Nowy Wiek, Kadyny, Górki, Pogrodzie, Jagodno, Dąbrowa, Dębica, Przebrno, Kąty Rybackie oraz Jantar. Od 19 grudnia można także nabywać drzewka przy siedzibie Nadleśnictwa Elbląg na ul. Marymonckiej 5 (Pałac Augusta Abbega w Bażantarni - wejście od strony Restauracji Myśliwskiej) w godzinach od 10:00 do 18:00. Do wyboru są świerki oraz jodły, a sprzedaż trwać będzie do wyczerpania zapasów.

Wartość choinek jest zróżnicowana, a na cenę wpływa przede wszystkim rozmiar. I tak za choinkę świerkową zapłacimy od 30 do 100 złotych:

- choinka do 2 metrów - 30 zł,

- choinka od 2,1 do 3 metrów - 40 zł,

- choinka od 3,1 do 4 metrów - 80 zł,

- choinka od 4,1 do 5 metrów - 100 zł.

W przypadku choinek jodłowych ceny są dwa razy wyższe i wynoszą:

- choinka do 2 metrów - 60 zł,

- choinka od 2,1 do 3 metrów - 80 zł,

- choinka od 3,1 do 4 metrów - 160 zł,

- choinka od 4,1 do 5 metrów - 200 zł.

Za każdy dodatkowy metr ponad 5 metrów zapłacimy dodatkowo 20 złotych.

Choinki, które są sprzedawane pochodzą ze specjalnych plantacji, nie są wycinane w lasach. Zalet żywego drzewka w domu nie sposób wymienić. Klimatyczne święta wiążą się zdecydowanie z zapachami, a tylko i wyłącznie naturalna choinka może dostarczyć leśną woń, która wpłynie na nastrój i atmosferę świąt. Drzewa to jednak przede wszystkim pochłaniacze szkodliwego dwutlenku węgla i małe fabryki tlenu. Dzięki procesowi fotosyntezy - najważniejszemu być może procesowi biochemicznemu na Ziemi - ze światła słonecznego produkowana jest energia, a jako efekt uboczny wydzielany tlen. Dla przykłady jedna sosna jest w stanie wyprodukować tlen niezbędny do życia 3 osób. Jedyny mankament żywego drzewa to wypadające igiełki.

Także i w tym roku leśnicy będą prowadzili kontrolę lasów w ramach akcji "Choinka".

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.