› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Szaleństwa ciąg dalszy.Wszystko zmienić i na nowo opisać.Komuna wróciła. ~ PRBardzo rzetelny tekst - inna nazwa muzeum w nagłówku, inna w tekście. To MUZEUM STUTTHOF, a nie... ~ gośćPowinni jeszcze przed każdym dawnym obozem postawić wysokie maszty z Niemieckimi flagami i... ~ mkmkmzapomnieli na końcu dodać "imienia Lecha Kaczynskiego" ~ fasolaPowinni nazwac to Naziland. ~ BartoszzLegionella to nie przelewki, przydałoby sie jakieś zmiękczenie wody czy coś takiego. ~ Emma77ERCE A dlaczego nie Jarosława przepraszam Lecha Kaczyńskiego.? ~ er ceOby Pisiory nie wyskoczyły z nazwą im. wielkiego, małego prezydenta! ~ Jaaneka może Lecha Kaczyńskiego???? jakiego stulecia przecież szkopy zajebały elbląg po I rozbiorze... ~ elblążaninBardzo dobra nazwa. Szacun dla prezydenta! ~ człowiek od pizzyNie głosowałem na Wróblewskiego, ale ten jego pomysł z nazwą wiaduktu popieram. ~ Tomek888 lat temu było 3 razy mniej zadłużonych, czy to wiele nie mówi?,a co na to PiS z dobrej... ~ EuPiCzy jakiś urzędnik może wytłumaczyć w jaki sposób można doprowadzić do stutysięcznego... ~ ???Interesuje mnie kilka mieszkań ze splace zadłużenie i je przejmie jak to zrobić ktoś cos... ~ Spłace dług Ty człowieku zasuwas po 12 h 6 dni w tygodniu żeby opłacić stacje a miasto ma tyle lokali ze by... ~ 21 wiek a nie komuna ;-) Niektórzy muszą pracować z nadgodzinami i w weekendy żeby nie mieć zadłużenia a patologia... ~ Dośćprzy tej ulicy jest chyba 5 takich samych bloków, a tylko ten tak wygląda, to chyba świadczy o... ~ m&mNie rozumiem, jak wspolnota ma pretensje sama do siebie? Prosze wziac kredyt i robic remont, a nie... ~ Elblazanin

Świeża, pachnąca, życiodajna. Leśnicy rozpoczęli sprzedaż choinek

› dzieci i rodzina ponad rok temu    20.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułuZdjęcie stanowi ilustrację do artykułu fot. archiwum elblag.net

Do Polski tradycja ubierania drzewka bożonarodzeniowego przybyła dość późno, bo na przełomie XVIII i XIX wieku (sam rytuał jest zdecydowanie starszy), jednak chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez choinki w swoim domu. Zielony kolor oznacza witalność, a samo drzewko - zwłaszcza iglaste - symbolizuje życie i odrodzenie się. Dylemat, jaki pozostaje, to jakie drzewo wybrać: sztuczne czy prawdziwe. Dzięki elbląskiemu Nadleśnictwu każdy może mieć w swoim domu naturalną choinkę - świerkową lub jodłową. Od wczoraj (19 grudnia) ruszyła sprzedaż.

Choinkę można nabyć już od 16 grudnia przy większości leśniczówek (oprócz leśnictwa Zalesie i Janowo): Nowy Wiek, Kadyny, Górki, Pogrodzie, Jagodno, Dąbrowa, Dębica, Przebrno, Kąty Rybackie oraz Jantar. Od 19 grudnia można także nabywać drzewka przy siedzibie Nadleśnictwa Elbląg na ul. Marymonckiej 5 (Pałac Augusta Abbega w Bażantarni - wejście od strony Restauracji Myśliwskiej) w godzinach od 10:00 do 18:00. Do wyboru są świerki oraz jodły, a sprzedaż trwać będzie do wyczerpania zapasów.

Wartość choinek jest zróżnicowana, a na cenę wpływa przede wszystkim rozmiar. I tak za choinkę świerkową zapłacimy od 30 do 100 złotych:

- choinka do 2 metrów - 30 zł,

- choinka od 2,1 do 3 metrów - 40 zł,

- choinka od 3,1 do 4 metrów - 80 zł,

- choinka od 4,1 do 5 metrów - 100 zł.

W przypadku choinek jodłowych ceny są dwa razy wyższe i wynoszą:

- choinka do 2 metrów - 60 zł,

- choinka od 2,1 do 3 metrów - 80 zł,

- choinka od 3,1 do 4 metrów - 160 zł,

- choinka od 4,1 do 5 metrów - 200 zł.

Za każdy dodatkowy metr ponad 5 metrów zapłacimy dodatkowo 20 złotych.

Choinki, które są sprzedawane pochodzą ze specjalnych plantacji, nie są wycinane w lasach. Zalet żywego drzewka w domu nie sposób wymienić. Klimatyczne święta wiążą się zdecydowanie z zapachami, a tylko i wyłącznie naturalna choinka może dostarczyć leśną woń, która wpłynie na nastrój i atmosferę świąt. Drzewa to jednak przede wszystkim pochłaniacze szkodliwego dwutlenku węgla i małe fabryki tlenu. Dzięki procesowi fotosyntezy - najważniejszemu być może procesowi biochemicznemu na Ziemi - ze światła słonecznego produkowana jest energia, a jako efekt uboczny wydzielany tlen. Dla przykłady jedna sosna jest w stanie wyprodukować tlen niezbędny do życia 3 osób. Jedyny mankament żywego drzewa to wypadające igiełki.

Także i w tym roku leśnicy będą prowadzili kontrolę lasów w ramach akcji "Choinka".

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.