› bieżące |
ponad rok temu
22.06.2020 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Przygarnięcie pod swój dach szczeniaka to wielka radość, ale też duża odpowiedzialność. Właściciel młodego psa musi zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie pożywienie, nauczyć go czystości i zadbać o inne potrzeby. W praktyce oznacza to wiele czasu i uwagi poświęconych na wychowanie psiaka. O czym powinniśmy pamiętać?
Młode psy mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe zwierzęta. Karma dla szczeniaków powinna zapewniać im wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki uwzględniając przy tym rasę i związane z nią tempo wzrostu. Rozszerzanie diety można zacząć u trzytygodniowych psiaków – oprócz mleka matki powinny mieć też kontakt z innym pokarmem. Ważne jest jednak, aby wprowadzane pożywienie przeznaczone było dla młodych szczeniąt. Ok. sześciotygodniowy pies powoli przestaje interesować się mlekiem matki i zaczyna zanikać u niego odruch ssania. Na tym etapie szczeniak powinien dostawać pokarm dla psów odstawianych od mleka, który zawiera wartościowe składniki, a jednocześnie jest lekkostrawny, jak np. Brit Care Puppy Lamb & Rice – to wysoko odżywcza karma sucha delikatna dla wrażliwych żołądków szczeniąt. Wielu świeżo upieczonych właścicieli psów ma trudności z określeniem jak często karmić pupila i jak duża powinna być pojedyncza porcja pożywienia. Ponieważ żywienie szczeniąt zależne jest w znacznym stopniu od rasy, a co za tym idzie – od zapotrzebowania energetycznego, najrozsądniej jest więc zasięgnąć porady lekarza weterynarii oraz stosować się do zaleceń producentów karmy podawanych na opakowaniu. Istotne jest także, aby posiłki podawać psiakowi o stałych porach, co ułatwi naukę czystości.
Szczenięta nie potrafią kontrolować swojego pęcherza, dlatego nauka czystości będzie wymagała nieco czasu, cierpliwości, a także obserwowania pupila. Zazwyczaj młode psiaki załatwiają się po przebudzeniu, po jedzeniu i po zabawie, najrozsądniej jest więc wyprowadzać czworonoga za każdym razem kiedy się przebudzi, skończy zabawę lub posiłek. Warto też nauczyć malucha załatwiania się na specjalny podkład rozłożony w jednym miejscu. Absolutnie złym pomysłem jest karanie zwierzaka „po czasie”. Pies nie połączy faktów, które nie wystąpiły bezpośrednio po sobie, a skarcenie go po dłuższej chwili może tylko osłabić zaufanie do właściciela. Warto za to obserwować pupila i wychodzić z nim kiedy tylko zaczyna się niespokojnie zachowywać. Jeśli psiak wybrał określone miejsce w mieszkaniu do załatwiania swoich potrzeb, można spryskać je płynem Repelex odstraszającym zwierzęta. Środek ten jest całkowicie bezpieczny, jednak skutecznie zniechęca czworonoga do przebywania w danym miejscu, przyda się więc również jeśli szczeniak będzie niszczył meble lub buty. Pamiętajmy ponadto, by podczas spaceru pochwalić pieska za załatwienie się na dworze – dzięki temu psi maluch będzie kojarzył pozytywnie wypróżnianie się na zewnątrz.
Więcej na Zoopers.pl.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |