Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej 503. A co się z tym wiążę, również naruszenie studzienek kanalizacyjnych, a także hałas prac budowlanych. To powoduje, że w pobliżu mieszkań elblążan zaczynają pojawiać się nieproszeni goście.
W tej chwili trwa przebudowa drogi wojewódzkiej 503 od ul. Pocztowej do Obrońców Pokoju. Prace, które trwają przy ul. Browarnej, Dolnej i Pływackiej wprowadziły zagrożenie dla mieszkańców. Jakie? Mianowicie, jak informują nas czytelnicy w tych okolicach zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych pojawiają się szczury. Zwierzęta te biegają po ulicach, klatkach schodowych, wchodzą do piwnic.
Czym grozi spotkanie z dzikim szczurem, który może nas zaatakować i ugryźć?
Szczury przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, które zagrażają zdrowiu i życiu człowieka, a także zwierząt gospodarskich i domowych.
Jedną z takich chorób jest Leptospiroza. Powodowana jest przez krętki z rodzaju Leptospira. Dostają się one do organizmu przez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. W miejscu, przez które doszło do zakażenia nie widać zmian. W przebiegu choroby pojawia się wiele powikłań takich jak uszkodzenie wątroby i nerek, często z nieodwracalnymi zmianami tych narządów. Również pojawia się krwotoki z nosa, krwioplucia i wybroczyny na skórze. Najczęściej chorobie towarzyszy brak apetytu, gorączka, osłabienie, ostre zapalenie żołądka i jelit, zapalenie nerek, biegunka i zapalenie mięśni. Może prowadzić, aż do śmierci.
Kolejna groźna choroba to Włośnica. Człowiek zarażają się przez zjedzenie zarażonego mięsa świni lub dzika. Zwierzęta zarażają się poprzez zjedzenia padłych myszy lub szczurów. Objawy początkowo mogą nie wystąpić. Pojawić się mogą nudności, wymioty, bule brzucha, bóle mięśni, alergie skórne.
Następna choroba powodowana zakażeniem przez tasiemca karłowatego to choroba Hymenolepioza. Może przebiegać bezobjawowo, jak również powodować uszkodzenie kosmyków jelitowych. Skutkuje to brakiem apetytu, spadkiem masy ciała, biegunką, wymiotami, bólami brzucha, a także zaburzeniami snu.
W związku z zagrożeniem jakie się pojawiło skontaktowaliśmy się z kilkoma instytucjami w mieście.
Jak informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu: - Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania zostały określone w paragrafie 19 uchwały Rady Miejskiej z dnia 6 marca 2014 roku. Obowiązkom tym podlegają obszary: zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zakłady opieki zdrowotnej i społecznej, placówki kulturalne, oświatowe i obiekty zbiorowego żywienia. Ponadto zabudowane obiekty i magazyny wykorzystywane odpowiednio do przetwórstwa bądź przechowywania lub składowania produktów rolno-spożywczych i gospodarki odpadami. W uzasadnionych przypadkach w miarę potrzeby również deratyzacja przeprowadzana jest na innych terenach i terenach ogólnodostępnych.
Deratyzacja obowiązkowo jest wykonywana w corocznie w terminach od 1 kwietnia do 31 maja oraz w uzasadnionych przypadkach w innych terminach.
Jak informuje nas zastępca dyrektora EPWiK Andrzej Kurkiewicz „ Przeprowadzamy dezynfekcje i deratyzacje w budynkach magazynowych, gdzie znajdują się przepompownie sieci, a odpady wędrują do kanalizacji.”
Ponadto skontaktowaliśmy się z Zarządem Budynków Komunalnych oraz Eurovią. W tej chwili oczekujemy na odpowiedź.
Źródło: http://www.zielonagmina.waw.pl/