› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Sześciu "elektronicznych obserwatorów" będzie monitorować granicę

› bieżące ponad rok temu    7.04.2015
Paweł Makowski
komentarzy 1 ocen 10 / 100%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu fot. 

Będzie ich 6 i wyposażeni zostaną w nowoczesną technologię, pozwalającą monitorować to, co dzieje się w pobliżu. Mowa o "elektronicznych strażnikach", wartych 14 mln zł, czyli wieżach, które staną wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej. Ich zadaniem będzie całodobowa obserwacja - podaje warmińsko-mazurska Straż Graniczna.

Obecnie wieże są testowane, ale według prognoz mają być gotowe do działania do końca czerwca bieżącego roku. Ich budowa możliwa była dzięki wsparciu, pozyskanemu z unijnego Funduszu Granic Zewnętrznych, które wyniosło 75% kosztów inwestycji o łącznej wartości 14 mln zł. W sumie wzdłuż ok. 200-kilometrowej granicy między Polską i Federacją Rosyjską stanie 6 takich wież.

Ich wysokość wynosi nawet 50 metrów, w związku z czym będą doskonale widoczne z daleka. Same również będą mogły objąć "wzrokiem" większy obszar. Wyposażone zostaną bowiem w nowoczesny sprzęt monitorujący, z którego obraz przekazywany będzie do tzw. Lokalnych Ośrodków Nadzoru, znajdujących się w placówkach Straży Granicznej.

"Elektroniczni strażnicy" będą pełnili służbę przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu dostrzegą to, co mogłoby umknąć ludzkiemu oku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ qw
ponad rok temu ocena: 100%  1
A jak potraktują ich laserem?
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.