› bieżące |
ponad rok temu
6.07.2021 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Lacobel to kolorowe szkło, które jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do kuchni, pozwalającym w sposób maksymalnie elegancki i funkcjonalny zabezpieczyć ściany (również w intensywnie eksploatowanej strefie nad blatem roboczym!) lub wykończyć meble. Lacobel znajduje zastosowanie również w łazienkach oraz wszędzie tak, gdzie zależy nam na efektownym zaaranżowaniu ścian - trwałym i łatwym do utrzymania w czystości. Czym jest lacobel? O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na lacobel? Na co zwrócić uwagę zamawiając kolorowe szkło do kuchni, łazienki, przestrzeni biurowej lub innego, dowolnego wnętrza prywatnego lub komercyjnego?
Lacobel to idealnie gładkie i płaskie szkło typu float (zwykłe lub hartowane), które poddaje się jednostronnemu, lakierowaniu na jednolity kolor. Lacobel ma stronę estetyczną (zewnętrzną) i techniczną (wewnętrzną) - lakierowana jest właśnie strona wewnętrzna, która finalnie będzie znajdowała się od strony ściany lub wewnątrz mebla. Mianem lacobelu często błędnie nazywa się panele szklane. Co je łączy? Oba produkty wykonuje się z gładkiego szkła typu float, najczęściej na wymiar. Czym się różnią? Lacobel jest lakierowany na jednolity kolor, podczas gdy panele szklane są zadrukowywane i mogą eksponować dowolne wzory, grafiki i zdjęcia.
Kolor lacobelu jest efektem lakierowania - szkło może mieć dowolny, jednolity kolor. Najczęściej stosuje się kolory z palety RAL (system oznaczania barw oparty na porównaniu z wzorcami, używany m.in. do oznaczania barw farb do metalu, lakierów samochodowych czy folii PCV) i NCS. Należy pamiętać, że na wybrany kolor lacobelu będziemy patrzeć przez taflę szkła i jeśli zależy nam na perfekcyjnym odwzorowaniu koloru - warto zapytać producenta lacobelu o szkło opti white. To szło odżelazione, które niweluje efekt zielonkawej poświaty.
Lacobel jest szkłem gładkim w jednolitym kolorze. Jeżeli zależy nam na szkle ze wzorami lub motywami, grafikami lub zdjęciami - powinniśmy zdecydować się na panele szklane, które współcześni producenci zadrukowują w nowoczesnej technologii druku UV, gwarantującej doskonałą trwałość grafik.
Jak już wspomniano wcześniej - lacobel może być wykonany na szkle zwykłym lub hartowanym. Szkło hartowane to szkło zwykłe, które poddano procesowi hartownia polegającemu na ogrzaniu szkła do temperatury mięknięcia, a następnie oziębienia w strumieniu sprężonego powietrza. Efekt? Szkło hartowane jest kilkukrotnie trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, nagłe zmiany temperatury i nierównomierne nagrzewanie się szyby, a w przypadku rozbicia - rozpada się na niewielkie i nieostre kawałki (w przeciwieństwie do szkła zwykłego, które rozpada się na ostre, nieregularne odłamki). Przyjmuje się, że aby uszkodzić szkło hartowane potrzeba 5-7 razy więcej siły niż w przypadku szkła zwykłego.
Wybierając producenta lacobelu, warto zweryfikować kwestię szkła, na którym zrealizowane będzie nasze zamówienie. W tym kontekście wyróżnia się trzy rodzaje lacobelu:
Lacobel produkowany jest najczęściej na zamówienie i na wymiar. Oznacza to możliwość optymalnego dopasowania wielkości i kształtu tafli do indywidualnych potrzeb, rozmiarów mebli, dedykowanej konstrukcji lub rozmiarów ściany. Tutaj warto zaznaczyć, że lacobel nie musi mieć kształtu regularnego prostokąta czy kwadratu - możliwe jest wykonanie produktu np. w kształcie trapezu, który pozwala skutecznie zniwelować większość niedoskonałości w zakresie pionów i poziomów ścian, mebli i innych powierzchni, do których lacobel ma być dopasowany. Zamawianie lacobelu na wymiar oznacza również możliwość wykonania dowolnych otworów w tafli szkła. W przypadku lacobelu T - docięcie szkła na wymiar oraz wycięcie w szkle otworów musi zostać wykonane przed hartowaniem.
Najczęściej stosowany jest lacobel w jednej z dwóch grubości: 4 mm lub 6 mm. Do tworzenia frontów meblowych czy drzwi przesuwnych do szaf lub kabin prysznicowych wykorzystuje się cieńszy lacobel - wyższa waga grubszego lacobelu obciążałaby nadmiernie zawiasy i elementy konstrukcyjne mebli. Do zabezpieczania ścian można wykorzystać lacobel o dowolnej grubości - grubsze tafle najczęściej stosuje się do wykańczania zewnętrznych elementów konstrukcyjnych.
Lacobel może być montowany z wykorzystaniem wielu metod, w zależności od miejsca montażu, specyfiki materiałów, z którymi ma współpracować czy efektu wizualnego, który chcemy uzyskać. Lacobel do ściany montuje się najczęściej z wykorzystaniem jeden z dwóch podstawowych technik: poprzez naklejenie szkła na ścianę (z wykorzystaniem nieagresywnego kleju do luster) lub za pomocą śrub dystansowych (konieczne jest przygotowanie odpowiednich otworów w szkle przed hartowaniem!).
Lacobel to jednorodne, jednostronnie lakierowane szkło w wybranym, jednolitym kolorze. Szkło lacobel znajduje zastosowanie w prywatnych i komercyjnych aranżacjach, przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, ale również jako element wykończeniowy mebli czy kabin prysznicowych. Lacobel od producenta zamawia się na wymiar -można dopasować wszystkie wymiary tafli szkła do wielkości powierzchni, na którą ma zostać zamontowana. Jeżeli zależy nam na maksymalnej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne lacobelu - powinniśmy wybrać lacobel T, czyli lacobel na szkle hartowanym. W tym wypadku wszelkie prace obróbkowe, docinanie i wycinanie otworów muszą być wykonane przed procesem hartowania.
Za pomoc w napisaniu tekst dziękujemy specjalistom firmy D-POS, producentowi m.in. szerokiej gamy produktów ze szkła hartowanego, w tym najwyższej jakości lacobelu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |