› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Szukamy oszczędności już na etapie projektu. Czy da się zaoszczędzić energię cieplną? I jak to robić?

› bieżące ponad rok temu    20.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Szukamy oszczędności już na etapie projektu. Czy da się zaoszczędzić energię cieplną? I jak to robić?

Już na etapie projektowania domu warto pomyśleć o realnych oszczędnościach kosztów eksploatacyjnych, które zostaną w przyszłości ograniczone do niezbędnego minimum. Lwią część rachunków stanowią opłaty za ogrzewanie, dlatego najlepiej postawić na projekt domu z nowoczesnymi rozwiązaniami energooszczędnymi, który - w porównaniu do tradycyjnego budynku - pozwoli zmniejszyć nawet kilkukrotnie zużycie energii cieplnej.

Dom oszczędzający energię — czyli jaki?

Na energooszczędność budynku wpływa szereg rozwiązań, zastosowanych na różnych etapach realizacji projektu. Mają one na celu maksymalne wyśrubowanie współczynników przenikania ciepła, a do najważniejszych zaliczamy:

  • optymalną wielkość budynku,
  • nieskomplikowaną bryłę,
  • liczbę i wielkość okien,
  • usytuowanie domu względem nasłonecznienia,
  • grubość i jakość izolacji przegród zewnętrznych,
  • zastosowanie metod uniknięcia mostków termicznych,
  • użycie odpowiednich materiałów budowlanych,
  • rozwiązania produkujące energie, np. fotowoltaika,
  • nowoczesną wentylację.

Zagadnienia te należy rozważyć i wdrożyć już na etapie tworzenia projektu, podobnie jak przygotowanie domu do późniejszego montażu systemu aktywnego zarządzania energią cieplną.

Świadome zarządzanie energią cieplną w budynku

Na efektywne zarządzanie energią cieplną w budynku składa się szereg czynników. Część z nich zostaje realizowana już na etapie budowy domu, inne, przeznaczone do wykorzystania w układach centralnego ogrzewania, systemach elektronicznych oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, wdrażane są dopiero na etapie montażu instalacji. Część z nich nie byłaby możliwa do realizacji bez uprzedniego dostosowania projektu do tego celu. Świadome zarządzanie energią cieplną, czy to w domu jednorodzinnym czy też w budynku użyteczności publicznej, ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na wysokość rachunków, ale również na ochronę środowiska. Do najpopularniejszych rozwiązań, które pozwolą świadomie zarządzać energią cieplną w budynku, można zaliczyć:

  • elektroniczne sterowanie żaluzjami — ma na celu zminimalizowanie strat ciepła i maksymalne wykorzystanie energii słonecznej,
  • czujniki oraz inteligentne sterowniki wbudowane w urządzenia wentylacji, ogrzewania, oraz klimatyzacji — pozwolą na regulację zużycia energii, a także analizę danych,
  • elektroniczne kompleksowe systemy aktywnego zarządzania energią w budynku — kontrolują i optymalizują zużycie mediów,
  • wentylacja mechaniczna (rekuperator z odzyskiem ciepła) — umożliwia odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku,
  • sterowniki źródła ciepła — kontrolują temperaturą w pomieszczeniach,
  • pompa ciepła — wymusza równomierny przepływ ciepła w budynku.

Z efektywnym zarządzaniem energią cieplną zmagają się również zarządcy budynków oraz administratorzy nieruchomości. Kluczową rolę gra tu systematyczność modernizacji i remontów budynków oraz istniejących w nich instalacji. Nawet najlepiej ocieplony dom lub biurowiec nie gwarantuje spektakularnych efektów, dlatego warto postawić na nowoczesne technologie umożliwiające optymalne zarządzanie energią cieplną w budynku.

Źródło:
Veolia, Energiadlawarszawy.pl (https://energiadlawarszawy.pl/zarzadzanie-energia-cieplna-w-budynku/)

fot: pixabay.com

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.