› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Szukamy oszczędności już na etapie projektu. Czy da się zaoszczędzić energię cieplną? I jak to robić?

› bieżące miesiąc temu    20.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Szukamy oszczędności już na etapie projektu. Czy da się zaoszczędzić energię cieplną? I jak to robić?

Już na etapie projektowania domu warto pomyśleć o realnych oszczędnościach kosztów eksploatacyjnych, które zostaną w przyszłości ograniczone do niezbędnego minimum. Lwią część rachunków stanowią opłaty za ogrzewanie, dlatego najlepiej postawić na projekt domu z nowoczesnymi rozwiązaniami energooszczędnymi, który - w porównaniu do tradycyjnego budynku - pozwoli zmniejszyć nawet kilkukrotnie zużycie energii cieplnej.

Dom oszczędzający energię — czyli jaki?

Na energooszczędność budynku wpływa szereg rozwiązań, zastosowanych na różnych etapach realizacji projektu. Mają one na celu maksymalne wyśrubowanie współczynników przenikania ciepła, a do najważniejszych zaliczamy:

 • optymalną wielkość budynku,
 • nieskomplikowaną bryłę,
 • liczbę i wielkość okien,
 • usytuowanie domu względem nasłonecznienia,
 • grubość i jakość izolacji przegród zewnętrznych,
 • zastosowanie metod uniknięcia mostków termicznych,
 • użycie odpowiednich materiałów budowlanych,
 • rozwiązania produkujące energie, np. fotowoltaika,
 • nowoczesną wentylację.

Zagadnienia te należy rozważyć i wdrożyć już na etapie tworzenia projektu, podobnie jak przygotowanie domu do późniejszego montażu systemu aktywnego zarządzania energią cieplną.

Świadome zarządzanie energią cieplną w budynku

Na efektywne zarządzanie energią cieplną w budynku składa się szereg czynników. Część z nich zostaje realizowana już na etapie budowy domu, inne, przeznaczone do wykorzystania w układach centralnego ogrzewania, systemach elektronicznych oraz instalacji ciepłej wody użytkowej, wdrażane są dopiero na etapie montażu instalacji. Część z nich nie byłaby możliwa do realizacji bez uprzedniego dostosowania projektu do tego celu. Świadome zarządzanie energią cieplną, czy to w domu jednorodzinnym czy też w budynku użyteczności publicznej, ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na wysokość rachunków, ale również na ochronę środowiska. Do najpopularniejszych rozwiązań, które pozwolą świadomie zarządzać energią cieplną w budynku, można zaliczyć:

 • elektroniczne sterowanie żaluzjami — ma na celu zminimalizowanie strat ciepła i maksymalne wykorzystanie energii słonecznej,
 • czujniki oraz inteligentne sterowniki wbudowane w urządzenia wentylacji, ogrzewania, oraz klimatyzacji — pozwolą na regulację zużycia energii, a także analizę danych,
 • elektroniczne kompleksowe systemy aktywnego zarządzania energią w budynku — kontrolują i optymalizują zużycie mediów,
 • wentylacja mechaniczna (rekuperator z odzyskiem ciepła) — umożliwia odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z budynku,
 • sterowniki źródła ciepła — kontrolują temperaturą w pomieszczeniach,
 • pompa ciepła — wymusza równomierny przepływ ciepła w budynku.

Z efektywnym zarządzaniem energią cieplną zmagają się również zarządcy budynków oraz administratorzy nieruchomości. Kluczową rolę gra tu systematyczność modernizacji i remontów budynków oraz istniejących w nich instalacji. Nawet najlepiej ocieplony dom lub biurowiec nie gwarantuje spektakularnych efektów, dlatego warto postawić na nowoczesne technologie umożliwiające optymalne zarządzanie energią cieplną w budynku.

Źródło:
Veolia, Energiadlawarszawy.pl (https://energiadlawarszawy.pl/zarzadzanie-energia-cieplna-w-budynku/)

fot: pixabay.com

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.