› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ MarekWarto dobrać odpowiednią ofertę i skorzystać z jakiejś porywnówarki pożyczek jak... ~ gostekno nie i mieszkańcy Gładysz i Podągów jeszcze nie stoją z kosami na sztorc na rubieżach wsi?!... ~ nie będzie bawarczyk pluł nam w twarz Hazard to jedno z gorszych uzależnień ponieważ w amoku niszczymy też życie innym ludziom...... ~ marcelii94Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów. Sam projekt ma w sobie sporo elegancji. ~ umbraspierdolili cala starowke tymi kwadrackami idici zadza miastem to jest tylko do do... ~ lobbyDlaczego urzędasy i miejski konserwator zabytków pozwalają na to aby na Starym Mieście budować... ~ yghjdtDrodzy włodarze, a co z kamienicą znanego "hotelarza" Jana.P.? rozumiem tłumaczenie, że w... ~ dfgWybór odpowiedniego kredytu hipotecznego jest bardzo ważny. Konsekwencje złej decyzji... ~ rankingowChyba z 12 jak nie więcej zł za prowizję prowadzenia konta ROR. Policzcie sobie w skali roku ile... ~ Najdroższy bank w Polsce. Z tego co kojarze to już 30 lat temu wisiały w nim tabliczki do rozbiorki... ~ ...Weźcie mieszkańcy zbierzcie się w kupę. Wykupcie mieszkania, stwórzcie wspólnotę. ZBK tylko... ~ Stanowcze NIE dla burzenia w mieście zabytków! Niepojęte, jak w Elblągu jest kompletny brak poszanowania dla architektury i przeszłości... ~ OburzonyNie muszą kupować. Mogą też wynajmować na wolnym rynku, przecież to na tych samych zasadach. ~ EwelinaKupcie se jak normalni ludzie. ~ bezwzględnyMieszkańcy mogą też kupić mieszkanie na wolnym rynku. Tak jak ja kupiłem, płace kredyt. A nie... ~ polismonitoring będzie najlepszym rozwiązaniem :)  ~ janek

Temat na weekend: czy chcemy imigrantów w Elblągu?

› bieżące ponad rok temu    10.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 37 ocen 15 / 87%
A A A
Temat na weekend: czy chcemy imigrantów w Elblągu? fot. Freeimages.com

Wiele mówi się o tym, jak w naszym kraju, a szczególnie w mieście, żyje się trudno. Drogie mieszkania, mało oferty pracy, a jak już znajdziemy to za niską pensję. To tylko jedne z wielu podstawowych problemów społecznych. Jest trudno, tymczasem Polska wstępnie deklaruje przyjęcie ponad 2 tysiące imigrantów.

Każdy dzień, dla większości polaków stanowi wyzwanie. Żyjemy z miesiąca na miesiąc, często zadłużając się na kilkadziesiąt lat tylko po to, aby mieć niezbędne minimum – cztery, własne kąty. Szczęśliwi są ci, którym udaje się to przed 30-tym rokiem życia. Mówiąc wprost – życie w Polsce należy do trudnych. Co myślimy w momencie, kiedy pojawia się informacja, że do naszego kraju przybędzie około 2 tysięcy imigrantów, którym trzeba zapewnić określone „standardy”, o których wielu polaków może zapomnieć?

Żeby przyjąć 2 tysiące uchodźców, należy wybudować około 7 ośrodków dla uchodźców. Aby to zrobić, musimy oczywiście ogłosić przetargi, zatrudnić osoby, które tym się zajmą, dalej zastanowić się do jakich szkół pójdą dzieci imigrantów, stworzyć dodatkowe etaty dla nauczycieli, tłumaczy i asystentów kulturowych. Zapewne jeszcze wiele innych pozycji znajdzie się na obszernej liście warunków, które są do spełnienia. To wszystko wiąże się z kosztami, czyli pieniędzmi których brakuje. Kto miałby to finansować w przyszłości, po całej akcji przesiedlenia – gminy, czy byłoby to z „centralnego” budżetu państwa? Nasze miasto i tak boryka się z poważnymi problemami finansowymi, a zaplanowane wydatki budżetowe są często, co najmniej nieprzemyślane.

Plan rozmieszania uchodźców po wszystkich krajach Unii Europejskiej to część nowej strategii polityki imigracyjnej, która ma rozwiązać problem rosnącej fali imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Kraje południowe od dawna apelowały o solidarność i wsparcie w rozwiązaniu tego problemu. Według planów, w sumie po całej Unii Europejskiej rozmieszczonych ma zostać około 40 tysięcy imigrantów – głównie z Włoch i Grecji. Według wstępnych szacunków, na przesiedlenia Komisja Europejska przeznaczy 53 mln euro.

Co jednak wydarzy się później? Każdy człowiek, niezależnie czy jest to rodak, czy cudzoziemiec, potrzebuje zapewnienia stale rosnących potrzeb. Jak zwykle w takich przypadkach wszystko rozbija się o pieniądze, które przeznaczane są na systemy pomocowe. Narzekamy na nasze lokalne systemy wsparcia dla osób ubogich i źle doświadczonych przez los. Co będzie w momencie, kiedy temat dotyczyć będzie obcokrajowców? Czy jesteśmy na tyle tolerancyjni, aby w Elblągu, niezależnie od ilości, pojawili się imigranci?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (37)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ biedna mama
ponad rok temu 37
Temat wraca emingranci . Jestem mama .Mam wypracowane w ,,pilsce,, ponad 14 lat. Pierwsz raz jstem jako bezrobotna i podpisuje bezsensowne listy i zadaja idjotyczne pytana ,ok. Miesiecznie dostaje jalomuzne na pampersy jedzenie dla dziecka i koniec dla mnie niema bic a tyle lat pracy .gratuluje ludzia z zadu macie masz w d...e ok. Dajcie dajcie pokazcie jacy jestescie chojni ,emingranci napewno puja do pracy chachacha!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zsti
ponad rok temu 36
a ja hce bedzie fajnie : D
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olek
ponad rok temu ocena: 100%  35
precz z emigrantami wystarczy cofnąć się w czasie jak cyganie chcieli opanować Polskę w latach 80 strach było przejść przez ulice tak się panoszyli i w końcu naród się w k.....ł i wygnali dziadów i będzie to samo z afryki tak jak jest teraz w Szwecji. młodzi ludzie nie pamiętają tego.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Proud to be an Infidel
ponad rok temu ocena: 100%  34
Nie chcę! Nie przemawiają przeze mnie żadne rasowe uprzedzenia. Każdy pożyteczny idiota krzyczący o rasizmie, polskiej ksenofobii i innych tego typu dyrdymałach powinien poczytać sobie artykuły na temat sytuacji w Szwecji. Wiele dzielnic dużych szwedzkich miast takich jak Sztokholm jest opanowana przez muzułmańskie gangi. Napaści na Szwedów, podpalenia, ataki na policję to rzeczywistość szwedzkich przedmieść. W innych krajach jest nie lepiej -Wlk. Brytania - niejaki Anjem Choudary jawnie nawołuje do wprowadzenia szariatu na terenie Zjednoczonego Królestwa, że o brutalnym morderstwie angielskiego żołnierza nie wspomnę.Tego chcecie pożyteczne, poprawne politycznie matołki ?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nie
ponad rok temu ocena: 100%  33
Tak grzecznie Wypier papier !
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 91%  32
Ciapaki nie powinny mieć wstępu na teren europy, ponieważ nie potrafią dostosować się do naszych zasad.
odpowiedz oceń komentarz 10 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 83% 31
oni do żadnych zasad się dostosować nie potrafią
~ Przem
ponad rok temu ocena: 13%  30
Niech przyjeżdżają, pracowici nie będą, bo zawsze im dawano i teraz też dostaną. Kibole Olimpii Elbląg będą mieli misję tłuczenia obcokrajowców, Elblążanom odpuszczą.
odpowiedz oceń komentarz 1 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do ~omg i innych ksenofobów cz. 2
ponad rok temu ocena: 35%  29
Aha i jeszcze jedno. Jak wam tutaj tak źle to kraj o wiele więcej zyska na pracowitym i uczciwym obcokrajowcu niż na Polaku leniu, który nic nie robi, ale wymaga, żeby państwo mu wszystko dało. Postawa roszczeniowa jak u żebraka. Bo tym właśnie jesteście omg i spółko. Zagranica zaprasza, lenie!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 6 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Przem
ponad rok temu ocena: 83% 28
Ci emigranci to naród koczowniczy, nienauczony pracy. Korzystali z pomocy humanitarnej, wszystko dostawali.
~ omg
ponad rok temu ocena: 82% 27
Nie jestem leniem!!!!! Haruje za najniższa krajową i zabierane są mi ogromne podatki. Dla kogo? Dla właśnie takich imigrantów którym nic sie zupełnie nie chce z własnej woli robić a żądają wszystkiego. tylko wkurza mnie fakt ze naszym rodakom sie nie pomaga a zagraniczniakom i owszem. Weźmy za przykład Romów. Dostali wszystko,dach nad głową żarcie i hmm zapomogi a do roboty nawet nie myślą iść bo po co jak wszystko maja podstawione pod nos. Wiec jak mają takich tu sprowadzić to ja podziękuje. Wiec jak jesteś taki mądry/a to pomagaj i dawaj im z własnej kieszeni.
~ nwo
ponad rok temu ocena: 100% 26
Widziałeś kiedyś pracowitego ciapka? może romowie? hm .. też nie? człowieku weź puknij się w łeb, większość nas zapiernicza tak że pot po tyłku spływa, kobieta wiecznie wkurzona bo mnie w domu niema a jak jestem to styrany. A jak Ci Twoi cudzoziemcy będą musieli utrzymać mieszkanie i rodziny w odpowiedni i uczciwy sposób za minimalne stawki to zobaczymy. Ale jak chcesz sprowadź ich sobie na własne utrzymanie. Bo z moich pieniędzy mowy niema, na drogi niema, na służbę zdrowia niema ale jest na utrzymanie imigrantów? chory kraj.
~ prowodyr
ponad rok temu 25
Do ~Przem: nie ma to jak powielanie stereotypów, nie? Dla ciebie każdy imigrant to koczownik, który żeruje na państwie przyjmuącym, ale w swojej ignorancji nie dopuszczasz myśli, że mogą to być zwykli ludzie tacy jak my. Na stereotyp Polaka niewykształconego, co zapierdziela na garach na Wyspach to się obruszasz, a innym łatwo łatkę przyklejasz
~ nwo
ponad rok temu 24
~prowodyr - zauważ że my nie mówimy o każdych, azjaci jakoś potrafią pracować i braku pracowitości im zarzucić niemożna, swojej wiary też nikomu nie narzucają i nie mówią że wyrżną wszystkich w przeciwieństwie do ciapatych. A romowie? większych leni i brudasów niż oni to chyba niema a zapomogi chętnie biorą. Dwa pytanie zadać trzeba czy Polske stać na przyjęcie imigrantów, skoro wśród polaków występuje problem ubóstwa. Generalnie system zapomóg w Polsce to jest pomyłka. Bo dostają Ci co nie powinni przynajmniej w połowie, i nikt tego nie kontroluje.
~ Do ~omg i innych ksenofobów
ponad rok temu ocena: 38%  23
Jak tak czytam te wszystkie zawistne komentarze, że nie powinniśmy wpuszczać obcokrajowców do Elbląga (i w oogóle do kraju), że zaberają na pracę i że państwo bardziej dba o nich niż o rodaków. Wiecie co? !@#$% - tu pojawiło się wylgarne słowo ale przez szacunek dla innych komentujących ocenzurowałem je. Tak wam żal dupę ściska że jeen z drugim nie możecie znaleźć roboty a obcokrajowiec ją ma? Może byście ruszyli swoje cztery litery i coś zrobili, a nie tylko narzekali. Jeśli ktoś z innego kraju po przyjeździe tutaj dostanie pracę to dlatego, że umie więcej od was i jest lepszy od was. Tylko że wy w tej swojej krótkowzroczności nie zauważyliście tego i wolicie wylewać swoje żale w internecie. Nie siedźcie na dupach tylko szukajcie pracy. Ona sama was nie znajdzie albo co gorsza nie podadzą jej wam na tacy.
odpowiedz oceń komentarz 6 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ omg
ponad rok temu ocena: 76%  22
Dla Polaków nie ma pomocy a dla uchodźców jest. Nasz rząd to rzad debili!!!! Większość z nas nie może dostać mieszkań z jakiś powodów lub musi sie zadłużać żeby je kupić. A tu pstryk i mają wszystko. No rzesz ku.... powiesić tylko za jaja. Won z kraju !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 16 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kadrwoiec
ponad rok temu ocena: 92%  21
Miasto powinno razem z inwestorami i lokalnymi firmami promować PRZEDE WSZYSTKIM zatrudnianie ludzi z Elbląga (i powiatu). Elblążanin jako kandydat na stanowisko powinien mieć zawsze priorytet przez pracownikiem z innego miasta. Póki tak nie jest to nie dziwmy się ze skali bezrobocia. A niedokształconego pracownika zawsze można doszkolić.
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emy
ponad rok temu ocena: 92%  20
nie zgadzam się z ich przyjęciem tutaj. Politycy za swoje pieniądze nich ich utrzymują a od naszych precz
odpowiedz oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ imigrant
ponad rok temu ocena: 12%  19
Czy zachód chce Polaków u siebie a szczególnie na wyspach brytyjskich a jest nas ok.3-mln,a tutaj rwetes o 2-tys imigrantów Można krzyczeć Polacy won do domu nie zabierać nam pracy
odpowiedz oceń komentarz 2 15
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ania
ponad rok temu ocena: 92% 18
W Angli jestesmy zgodnie z prawem Unii Europejskiej.Jestesmy tam legalnie,mamy legalna prace,prawa do swiadczen i wszystkiego co przewiduje wspolne prawo europejskie,swoboda zmiany granic...Wspolnie skladamy sie do kasy unijnej wiec nikt nam łaski nie robi.
oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cheetah
ponad rok temu ocena: 92%  17
Ci ludzie nie znają języka, nie mają wykształcenia, reprezentują całkowicie odmienną kulturę od nas. Przecież oni nigdy się nie zaasymilują z nami. A żeby to się na tych 2 tyś. skończyło, to jeszcze to nie jest dużo. Jednak nie wiadomo czy nasz wspaniałomyślny rząd nie zacznie sprowadzać kolejnych imigrantów. A tak poza tym, to tyle się mówi o Polakach na Wschodzie, że część z nich chciałaby wrócić do Polski i przez tyle lat nie zrobiono nic. Jak oni się muszą teraz czuć?
odpowiedz oceń komentarz 11 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TW bolek
ponad rok temu ocena: 87%  16
niech członkowie i sympatycy PO przyjmą ich na swoje utrzymanie do swoich domów
odpowiedz oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pick
ponad rok temu ocena: 94%  15
A miejsce do modłów już im przygotowaliście ? A jedzenie "hallal" , bo dla Żydów "kosher" ? A wiecie ilu swoich poplemieńców oni do nas ściągną gdy już się usadowią w Polsce ? A wiecie ile oni średnio "fabrykują" dzieci ? 12-cioro na rodzinę, to ilu lat potrzeba, żebyśmy we własnym kraju musieli się chować przed obcymi ? A skąd się wzięła Srebrnica ? Po wojnie było tam 10 % muzułmanów i 90 % Serbów a po 40-tu latach role się odwróciły !!! Politycy jak są tacy cwani to niech ich sobie do domu wezmą i niech sami za to płacą !
odpowiedz oceń komentarz 15 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bezrobotny
ponad rok temu ocena: 89%  14
Nikogo tutaj nie chcemy bo zabiorą ostatnią pracę za 6,50/h . Muzułmanom , Ukraińcom i innej swołoczy stanowcze NIE w Elblągu
odpowiedz oceń komentarz 17 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cheetah
ponad rok temu ocena: 83% 13
Żeby jeszcze pracowali, to może nie byłoby aż tak źle. Sęk w tym, że to wcale nie jest takie oczywiste.
oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ....
ponad rok temu ocena: 71%  12
WON Z RUSKAMI!
odpowiedz oceń komentarz 12 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A1
ponad rok temu ocena: 96%  11
Proste myślenie: mam na szczęście pracę w tym biednym Elblągu, ale wystarczy, że zapłacę tylko trzy rachunki ("prąd", "gaz" oraz "woda/ścieki") i nie mam połowy pensji. Czy "przybysze" też będą płacić rachunki (już nie pytam o podatki), czy dodatkowo ja, jako podatnik dołożę się do tego?
odpowiedz oceń komentarz 24 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pola
ponad rok temu ocena: 100%  10
Za Kaddafiego żadnemu Libijczykowi nie przyszłoby do głowy żeby uciekać z Libii. Kto rozwalił państwo libijskie ten niech zabiera sobie uchodźców. Polska ma u siebie już ponad kilka tysięcy Ukraińców a w kolejce czekają Polacy z Kazachstanu. W naszych granicach najmniej potrzebny jest islam, który nie przyjedzie po to by się asymilować bo to jest nie do pomyślenia u nich. Jak to wygląda w Europie każdy widzi.
odpowiedz oceń komentarz 22 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ korwej
ponad rok temu ocena: 83%  9
Nie chcemy! Chcemy ściągnąć Polaków z Kazachstanu!
odpowiedz oceń komentarz 24 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ .
ponad rok temu ocena: 6%  8
Tak dla porządku, jeśli mowa o liczbie 2,6 tys. osób, które miałby trafić do Polski, to mowa nie o jakiś tam zwykłych migrantach podróżujących za lepszym życiem, wzorem Polaków zasiedlających wyspy i chętnie korzystających z tamtejszych benefitów, czy tych pod koniec lat 80 osiedlających się w Niemczech, tylko o UCHODŹCACH - ludziach uciekających przed wojną. Wiem, że wiele ogólnopolskich mediów używa tego wprowadzającego w błąd skrótu myślowego, ale jednak warto pamiętać o różnicy. Jeśli ktoś twierdzi, że standardy panujące w polskich ośrodkach dla uchodźców są lepsze lub porównywalne do państwowego wsparcia dla ubogich Polaków, to delikatnie mówiąc nie wie o czym rozprawia. I chyba nie chce wiedzieć Skąd pieniądze? A te 53 mln e to tylko z polskiej kopalni? To jest stosunkowo proste do sprawdzenia. W tym kontekście śmieszne jest jak Polska grzmiała, gdy Cameron zapowiadał ograniczenie socjala dla migrantów, przede wszystkim Polaków. Jak brać, to jesteśmy pierwsi, od siebie nic nigdy.
odpowiedz oceń komentarz 2 30
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblazanin
ponad rok temu ocena: 94% 7
Pomysl czlowieku.My jestesmy w Unii i Anglia jest w Unii.Cameron moze sobie mowic co chce,my jestesmy tam legalnie i z wlasnej woli nawet jesli nas tam tak nie chca to prawo dla nas jest takie samo jak dla nich.Afrykanscy uchodzccy nie maja Europejskiego obywatelstwa,nie ponosza wspolnego wkladu do kasy Unijnej my tak.Roznica jest kolosalna.Brak jezyka,znajomosci kultury,prawa itp.itd.Przyjac a co dalej????????Sami z siebie nic tu nie zrobia i nie osiagna...tylka beda latami lub dziesiatki lat na garnuszku socjalnym...bezuzyteczni...a poza tym sama Europa ma powazne problemy z Emigrantami z poza Unii od lat i nie wie jak sobie z nimi poradzic...islamisci i islam zalewa Europe.STOP i jeszcze raz STOP...
oceń komentarz 30 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblazanin
ponad rok temu ocena: 86%  6
Nie nie chcemy.Nie ma pracy dla nas rodowitych elblazan wiec co by tu mieli robic obcy bez jezyka,znajomosci kultury i religi????Pomysl jest chory jak chory jest nasz Polski Rzad...Nadaje sie Kopacz tylko na wymiane ktora jest emocjonalnie niezrownowazona...
odpowiedz oceń komentarz 30 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wygnaniec
ponad rok temu ocena: 20% 5
rodowitych chyba od 3 pokolenia po akcji Wisła.
~ wygnaniec
ponad rok temu ocena: 50% 4
rodowitych chyba od 3 pokolenia po akcji Wisła.
~ znafca
ponad rok temu ocena: 94%  3
Ja uważam, że UE robi błąd, imigrantów z Afryki i krajów muzułmańskich powinno się odesłac do Afryki. Wąłdze UE powinny dogdać się z władzami Libii i na terenie tego kraju wybudowac obozy dla uchodźców, a miejscowej ludności dac pracę przy obsłudze tych ośrodków.
odpowiedz oceń komentarz 29 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ observator
ponad rok temu ocena: 90%  2
"imigrantów" dobre :D :D :D multikulti przerabiają już na zachodzie nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć co może się stać i u nas
odpowiedz oceń komentarz 27 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ paranoja
ponad rok temu ocena: 97%  1
Europa przyjmuje emigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu zapewniając im określone standardy chociaż tu ludziom się nie przelewa a w krajach, z których są emigranci jeden z drugim szejk i nabab nie wie co zrobić z pieniędzmi.
odpowiedz oceń komentarz 30 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.