› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu

› bieżące ponad rok temu    16.03.2013
Piotr Giziński
komentarzy 7 ocen 36 / 100%
A A A
8 zdjęćBiały budynek to zabytek modernizmuBiały budynek to zabytek modernizmu fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Na rogu ulicy 12 lutego i ulicy Trybunalskiej, stoi szary budynek, który bardzo wyróżnia się na tle innych obiektów w tym rejonie. Uważany jest często przez mieszkańców za budowlę szpecącą okolicę. Mimo tych negatywnych skojarzeń, budynek przy ulicy Trybunalskiej 17 jest wpisany na listę zabytków Elbląga. Jaką wartość historyczną przedstawia ten obiekt?

Kiedy mijamy ten niewielkie budynek, możemy zastanawiać się, po co ten obiekt jeszcze stoi. Mały, zaniedbany i w pewnym sensie brzydki. Mało kto jednak w Elblągu wie, że ta niewielka budowla jest zabytkiem, i to unikatowym.

- Budynek ten jest niepowtarzalnym w swojej skali przykładem modernizmu. Jest niedocenioną przez mieszkańców perłą architektury Elbląga - mówi Joanna Klupczyńska, kierownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Modernizm w architekturze, charakteryzował się prostotą wykonania, bez zbędnej ornamentyki. Budowla miała być prosta i funkcjonalna. Modelowy budynek modernistyczny powinien posiadać: płaski dach z tarasem, szerokie okna wpuszczające dużo światła, kubiczną bryłę, duże płaskie i jednolite powierzchnie elewacji – białe lub w pastelowych kolorach, okna pozbawione wewnętrznych podziałów. W budownictwie stosowano surowe materiały, jak beton czy stal.

Budowniczym był Hugo Häring – niemiecki architekt modernistyczny. W napisanym przez siebie eseju „Wege zur Form”, przedstawił swoje rozważania na temat architektury, w których udowodnił, że forma architektoniczna powinna wyrastać z otoczenia i funkcji danego budynku. Esej ten stał się podstawową lekturą kolejnych pokoleń architektów modernistów.

Projekt budynku, był realizowany pod nadzorem niemieckiego architekta Karla Boettchera. Na zamówienie dr Frentzela w 1928 r. Stąd też w nazywany jest Domem dr Frentzela. Niestety nie wiadomo, kim była ta osoba. Możemy się domyślać, że należał do osób zamożnych, skoro pozwolił sobie na wybudowanie tak dużej willi.

Budynek jest dwukondygnacyjny, z cegły ceramicznej, wzniesiony na planie litery „L”. Można z niego wydzielić trzy przylegające do siebie bryły. Posiadał duże poziome prostokątne okna, i całkowicie przeszkloną od południa i wschodu werandę, przez co bryła budynku nabrała lekkości i przejrzystości. Na parterze znajdował się olbrzymi salon w kształcie litery „L”, z oknami skierowanymi na ogród, jadalnią i kuchnią. Na pierwszym pietrze znajdowały się sypialnie i taras. Przy budynku, oddzielony ścianką od ogrodu kwiatowego, znajdował się warsztat.

W czasie wojny, budynek doznał niewielkich zniszczeń. W latach 60-tych, został zaadaptowany na Państwowe Biuro Notarialne, a w latach 80-tych, ponownie stał się w całości budynkiem mieszkalnym.

Budynek przy ulicy Trybunalskiej 17, był pierwszą modernistyczną budowlą zrealizowaną na terenach dawnych Prus. I dlatego przechodząc obok, warto się dokładnie przyjrzeć temu zabytkowemu obiektowi.
 

  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
  • To nie szpecąca rudera, a zabytek modernizmu
ilość zdjęć 8 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ???
ponad rok temu ocena: 0%  7
taaaaaaaaaaaaa no piekny zabytek!!!!Zawsze sie zastanawialam,czy to nie jest wiezienie? same sciany...
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 25%  6
W Elblągu chyba komuś tęskno za kiczowatym PRLem. W tym mieście jakieś szpecące formy przestrzenne z minionej epoki uznaje się za największe dzieła sztuki. A jakiś budynek przypominający garaże uznają za zabytek. A tym czasem prawdziwe zabytki sypią się ze starości i nikomu to nie przeszkadza. Np. mały pałacyk przy stoczniowej, zamiast wyremontować to zasłonili płotem. Albo piękna zabytkowa kamienica przy zamkowej, która od czasu zbudowania nie była chyba jeszcze ani razu remontowana.
odpowiedz oceń komentarz 4 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łukasz23
ponad rok temu ocena: 60% 5
Tak się składa, że autor tego budynku projektował lepsze domy a nawet obory (http://www.flickriver.com/photos/tags/gut+garkau/interesting/) niż wielu współczesnych architektów (nie wspominając o budowniczych poprzednich epok). Sęk w tym, że każdy budynek lub dzieło sztuki zdziadzieje, jeśli pozostanie zaniedbane przez kilka dekad - to samo dotyczy elbląskich form przestrzennych!
~ pruski architekt
ponad rok temu ocena: 10%  4
Etam zabytek. Rozwalić to i postawić cos godnego centrum miasta. Są inne zabytki o które miasto nie dba a mają o wiele więcej wartości co do architektury np budynek bramny z przejazdem przy ul. Fałata/Pionierska.
odpowiedz oceń komentarz 1 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lodołamacze
ponad rok temu ocena: 0%  3
Moja koleżanka chodziła na lekcje gry na pianinie, do Pani, która mieszkała w tym bloku :)
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łukasz23
ponad rok temu ocena: 67%  2
Bardzo wartościowy tekst - faktycznie to zupełnie nieznany elbląski zabytek. Niestety - podobnie jak w przypadku wielu modernistycznych budynków w Polsce - niefrasobliwe i amatorsko przeprowadzane renowacje, różne samowolne dobudówki albo po prostu zaniedbanie sprawiły, że dziś oglądamy ruiny, które nie mają szansy się godnie zaprezentować.
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pedros
ponad rok temu ocena: 50%  1
Tyle lat chodzę koło tego budynku i nie wiedziałem ;). Dzięki redakcjo za fajny tekst. Może jakaś tabliczka informująca o tym by się przydała?
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.