› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Trawy ozdobne – pięć sposobów na piękny ogród

› poradnik 4 miesiące temu    6.08.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Trawy ozdobne – pięć sposobów na piękny ogród

Trawy ozdobne stanowią tak szeroką i zróżnicowaną grupę, iż znajdują zastosowanie w każdym ogrodzie niezależnie od jego powierzchni, warunków świetlnych i glebowych oraz stylu urządzania. Warto poznać najciekawsze i jednocześnie najbardziej praktyczne zastosowania. Jak aranżować tą grupę roślin? Które gatunki warto wybierać?

Trawy ozdobne znajdują szerokie zastosowanie zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Można je łączyć z różnymi grupami – od roślin jednorocznych po byliny oraz krzewy. Przy tworzeniu kompozycji stosuje się podobne zasady jak przy aranżacji rabat (wybór gatunków o podobnych wymaganiach, niskie trawy z przodu, wysokie trawy  z tyłu, itp.:). Warto przy tym stawiać na gatunki i odmiany, które mają różny kształt liści, wygląd kwiatostanów/owocostanów a także kolorystykę. Poniżej przedstawiamy pięć wartościowych zastosowań traw ozdobnych w ogrodzie.

 1. Dziki ogród z trawami ozdobnymi

W ogrodach coraz częściej stosuje się nasadzenia, w których dominują różne gatunki traw ozdobnych. Czasem są to rabaty jednorodne, korzystające wyłącznie z jednej grupy roślin, niekiedy uzupełnia się je bylinami o naturalistycznym wyglądzie.

Do popularnych niskich (do 60cm) traw, które uprawia się na obrzeżach i froncie rabat należą: kostrzewa sina, drżączka większa, dmuszek jajowaty, sesleria Heuflera, turzyca włosowa, kostrzewa Gautiera, hakonechloa smukła, owsica wiecznie zielona, kłosówka miękka, imperata cylindryczna  i kosmatka owłosiona.

Ze średnich traw osiągających do 100-120cm (wypełnienie rabaty, część środkowa) warto skorzystać z perłówki orzęsionej, obiedki szerokolistnej, owsicy spłaszczonej oraz kosmatki olbrzymiej.

Do wysokich traw (powyżej 150cm) tworzących tło dla mniejszych roślin zalicza się sorgo dwubarwne, miskant chiński, miskant olbrzymi, proso rózgowe i trzęślicę trzcinowatą.

2. Kolorystyczne akcenty z trawami w rabatach mieszanych

Trawy ozdobne w rabatach bardzo często pełnią rolę naturalistycznych wypełniaczy, które rozluźniają kompozycję i ułatwiają harmonijne przechodzenie barw. W tym celu stawia się raczej na gatunki o stonowanej barwie liści (zielone, szarozielone, zielononiebieskie). Są jednak pewne wyjątki.

W sytuacji, gdy w rabacie dominuje zieleń a kwiaty są mało wyraziste, nasadzenia warto uzupełnić barwnymi trawami ozdobnymi. Na tym polu wyróżnia się imperata cylindryczna 'Red Baron' o intensywnie zabarwionych zielono-czerwonych liściach.

Kompozycje warto podkreślić także przez sadzenie traw o brązowo-miedziano-pomarańczowych liściach (turzyca włosowa 'Bronze Form', turzyca Buchanana 'Red Rooster', turzyca Petriego 'Milk Choccolade'). Ciekawą byliną „trawopodobną”, która nada kontrast kompozycji jest konwalnik płaskopędowy 'Niger' o czarnawym lub fioletowym zabarwieniu liści.

3. Trawy ozdobne jako urozmaicenie wrzosowiska

Najpiękniejsze wrzosowiska zakładane w przydomowych ogrodach nie składają się wyłącznie z wrzosów i wrzośców. Warto je urozmaicić roślinami o jadalnych owocach (brusznica), oryginalnymi krzewinkami (hebe), krzewami (enkiant) a także trawami ozdobnymi. Do wartościowych gatunków, które można posadzić na wrzosowisku należą m.in. kostrzewy (np.: sina), ostnice i strzęplice.

4. Żywopłoty z traw ozdobnych

Średnio wysokie i wysokie trawy ozdobne można wykorzystać do tworzenia żywopłotów, np.: uprawianych przy ogrodzeniu lub rozdzielających poszczególne partie ogrodu. Żywopłot wygląda oryginalnie i efektownie a ponadto jest ozdobny przez całą zimę. Ma jednak pewne wady – nie spełnia swojej roli w okresie wiosennym.

Większość gatunków pełnię swoich możliwości (finalna wysokość) osiąga dopiero w połowie lata. Wciąż jest to jednak ciekawa alternatywa dla wszechobecnych tuj czy bukszpanów.

W roli trawy żywopłotowej bardzo dobrze sprawdza się miskant olbrzymi. Ponadto warto wykorzystywać miskant chiński.

5. Zagospodarowanie trawami trudnego, suchego terenu

W ogrodach usytuowanych na lekkiej, piaszczystej glebie często pojawia się problem suszy. Wiele roślin nie radzi sobie w takim środowisku – trzeba często je nawadniać w przeciwnym wypadku zamierają. Tymczasem dla dużej grupy traw ozdobnych to odpowiednie warunki dla rozwoju.

Do traw odpornych na susze należy m.in. kostrzewa sina, wydmuchrzyca piaskowa, turzyca włosowa, turzyca ceglasta i ostnice.

Patronem artykułu jest szkółka traw Bilscy.info, oferująca trawy ozdobne - https://www.bilscy.info/trawy-ozdobne

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.