Wydaje się, że remont stadionu wreszcie się rozpocznie. Firma Euro Projekt, której dyrektorem jest Zbigniew Kuśmierz, wykonała projekt nowej zadaszonej trybuny oraz ławek dla zawodników rezerwowych. Przedstawiamy szczegóły nowego wyglądu stadionu, ponieważ zmieni się kilka jego elementów.
Firma Euro Projekt, trzeba dodać, że z Elbląga, jest znana na miejscowym rynku. Zaprojektowała już kilka inwestycji, w tym budynek przy placy dworcowym czy kilka nowoczesnych projektów.
Stadion to chyba najbardziej medialny projekt. Kibice, przede wszystkim Olimpii Elbląg, zastanawiają się jak będzie wyglądać arena zmagań piłkarzy. Odsłaniamy niezbędne kulisy. Trzeba wyjaśnić, że projekt zyskał akceptację Konserwatora Ochrony Zabytków.
Zaczniemy od mniej istotnych szczegółów. Trzeba wyremontować budynki pełniące funkcje kas biletowych. Budynek od strony zachodniej i dwa od wschodniej. Jak widać nie są zbyt reprezentatywne. Na dodatek niefunkcjonalne. Trzeba jeszcze dodać, że muszą być przystosowane do Systemu Identyfikacji Kibiców, o którym więcej na łamach Elblag.net.
Odnosząc się do szczegółów, plan objął kilka prac budowlanych. Trzeba będzie wykuć z muru podokienniki betonowe, ościeżnice drewniane, rozebrać pokrycie dachu z papy, system rynien, wyburzyć podłoże z betonu. Zostaną poszerzone otwory drzwiowe, na zewnątrz i w środku budynków odbite będą tynki.
To są te mniejsze prace. Zanim przystąpi się do realizacji tych największych, trzeba zająć się pozostałościami dawnych pomysłów. Przez lata vis a vis trybuny B znajdowała się mała trybunka z budką spikerską. Awans do pierwszej ligi zmusił gospodarzy do zamontowania zadaszonej trybuny. Jak wiadomo na około 400 widzów. Jednak nie ciągnie się przez całą długość boiska. Obok trybuny A jest ławka rezerwowych Olimpii Elbląg, a za nią stalowe elementy przypominające konstrukcję trybun. Trzeba je zdemontować.
Opis
- Demontaż ogrodzenia z siatki na słupkach stalowych z wypełnieniem siatką
- Rozebranie drewnianego ogrodzenia
- Rozbiórka elementów konstrukcji betonowych zbrojonych
- Przestawienie wiaty dla zawodników rezerwowych
Te najważniejsze prace dzielą się na dwa etapy.
Pierwszy – wybudowanie nowego sektora trybun wraz z zadaszeniem.
Drugi – wybudowanie miejsca dla zawodników rezerwowych po przesunięciu płyty boiska wraz z zadaszeniem.
Jak widać trzeba będzie przesunąć płytę boiska. Dlaczego? Według przepisów PZPN ławki rezerwowych muszą znajdować się w odległości 5,5 m od boiska.
- Ławka dla zawodników rezerwowych wraz z zadaszeniem została zlokalizowana przy południowo-zachodnim rogu nowo projektowanej trybuny. Wybrano typowe rozwiązanie dostępne na rynku - konstrukcja z profilów stalowych z wypełnieniami w postaci paneli z poliwęglanu. Wymiary projektowanej konstrukcji dostosowano do jednoczesnego przebywania pod nią trzynastu osób – czytamy w projekcie budowy.
Ławka rezerwowych gospodarzy będzie umieszczona między nową a obecną stalową trybuną. Tam również będzie główne wejście na stadion. Ławki będą szerokie na ponad 8 metrów. Widok z nich będzie na poziom murawy.
- Przedmiotem opracowania jest wykonanie zadaszonej trybuny stalowej na 324 miejsca siedzące wraz z ciągami komunikacyjnymi (etap I) oraz wykonanie dwóch wiat z miejscami dla zawodników rezerwowych na 13 miejsc każda (etap II). W związku z tym, że obiekty zostaną zlokalizowane na stadionie przy ul. Agrykola 8 w Elblągu w pobliżu już istniejących zadaszonych trybun, nowo projektowane trybuny wraz z zadaszeniem nawiązują do nich swoją formą i wysokością. – czytamy. Obiekt będzie miał żółte krzesełka. Na dodatek zostanie postawione nowe ogrodzenie z siatki wysokie na 1,5 m.
To będzie różnica w stosunku od porozumienia z kibicami, ponieważ w owym piśmie widać, że trybuna miała być na około 410 miejsc. Prezydent zgodnie z umową, powinien jeszcze sprawdzić, jaki jest koszt przeniesienia zegara meczowego na stadion. Inwestycja ma zostać zakończona do 15 grudnia. Miasto przeznacza na remont 2,5 mln zł.