› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
ja tez chodzę i lubię a nawet wolę niż do galerii i nie dlatego ze mnie nie stac ale dlatego ze... ~ ewa2no i komu to przeszkadzało?   Charles ~ CO1986Zróbmy to panowie, zróbmy to! ~ elblążaninIle można łożyć rok w rok na te szkoły. Co roku coś dostają. To już staje się nudne. Niech... ~ RealistaJeśli chodzi o temat urządzania wnętrz, to ostatnio zainspirował mnie pewien wpis na blogu.... ~ wróbelAsphodel jedź za granicę i sie tu nie marnuj więcej :) ~ HmmmBardzo dobry pomysł , a ja dorzucę jeszcze :1/ zajazd na Gorze Chrobrego , jak przed 1945 ,2/... ~ ottoSwoją drogą, to słusznie zauważyła w artykule redakcja, że tzw. szkolne projekty (które... ~ Robert KolińskiJawor, masz mój głos, topór i łuk - w zamian tylko o basenie pamiętaj;) ~ Robert Koliński@ Radej stąd:... ~ krzysiek jaworskiprzeciez to tylko odgrzewany kotlet z lat ubieglych, gdzei taka wieza otrzymala minimalna ilosc... ~ jako komisja panu zabraniamKoszt 400 tysiecy - prośba o rozpiske co i za ile i czemu tak drogo? Ok 700 zł kosztuje m3 drewna... ~ Radejtylko koniecznie z monitoringiem, znając możliwości i fantazję naszych mieszkańców drewniana... ~ kierownikKrzysiu super pomysł. ~ łowczyni widokówdo Fa nieszczęściem Elbląga są mierni posłowie z niepełnym podstawowym wykształceniem ~ sylwekJa lubię lumpeksy, nie widze w tym nic złego... Można znaleźć sporo perełek i ładnych,... ~ hanulkaTrąbki Wielkie przepraszają za Andrzeja Kobylarza ~ poppostawcie panele słońce nagrzeje za darmo ~ wupl

Tunel pod Wisłą poprawi skomunikowanie z Elblągiem

› inwestycje drogowe ponad rok temu    28.12.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 9 ocen 1 / 100%
A A A

Wraz z końcem roku zakończą się prace budowlane tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Jak mówił Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, oddanie tej inwestycji poprawi skomunikowanie z Elblągiem i Warszawą.

Niestety, zakończenie prac nie jest równoznaczne z oddaniem do użytku tej wyjątkowej inwestycji. Wyjątkowej, gdyż jest to pierwszy wykonany w Polsce pod wodą metodą TBM (Tunnel Boring Machine), czyli za pomocą ogromnego „kreta”. Maszyna miała długość niespełna 90 metrów oraz średnicę 12 metrów. Tym samym było to jedna z największych tego typu urządzeń na świecie.

Inwestycja o wartości przekraczającej 1 mld zł oddana zostanie do użytku w kwietniu 2016 roku. Przez najbliższe cztery miesiące wykonawca – firma OHL – wykona pozostałe prace instalacyjne, rozruch i test systemów oraz zajmie się odbiorami. Ma czas na to do 21 kwietnia. Do tego czasu wykorzystanych zostanie w sumie 25 tys. metrów sześciennych betonu, 4,3 tys. ton stali oraz położonych zostanie prawie 200 km różnego rodzaju przewodów instalacji elektrycznej i technicznej.

Jak mówił Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, tunel jest ważny dla wszystkich, którzy wjeżdżają do Gdańska od strony Elbląga, Warszawy, czy Łodzi (autostrada A1). Dzięki temu uda się między innymi wyeliminować ruch samochodów ciężarowych ze śródmieścia.

Tunel pod Martwą Wisłą to jedna z najważniejszych, największych i najdroższych inwestycji Gdańsku, które mają przyczynić się do poprawy komunikacji. Składa się z dwóch równoległych jezdni o długości ponad 1 kilometra każda. W najgłębszym miejscu, tunel znajduje się 35 metrów pod lustrem Martwej Wisły.

Jest to ostatni, czwarty etap budowy Trasy Słowackiego, największej i głównej arterii w mieście. Dostępny będzie tylko dla zmotoryzowanych. Ruch pieszych i cyklistów będzie zakazany. Dla wielu elblążan, dojeżdżających każdego dnia do pracy w Gdańsku w okolicach Portu i Nowego Portu będzie szczególnym ułatwieniem i skróceniem czasu podróży.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 29

 • 15
  ZADOWOLONY
 • 5
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pick
ponad rok temu ocena: 50%  9
Rewanzujac sie Olsztynowi w zyciu nie polecimy z tamtego krzakowo-bagiennego lotniska ! Gdansk mamy pod bokiem !!! Blisko i z dobrym dojazdem a bedzie jeszcze lepszy..
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 83%  8
jak pobuduja ta nowa s7 do gdanska to droga bedzie wysmienita( ale najpierw musza troche nakrasc, beda ginac materialy budowlane, bedzie ginac paliwo z maszyn budowlanych, a kilometr drogi bedzie najdrozszy w europie) wowczas do gdanska dojedzie sie w 25-30 min. wiec jesli ktos szuka pracy to gdansk bedzie bardzo dobrym wyjsciem. wychodzi na to ze wilk mowil prawde kazac szukac pracy w gdansku. natomiast wroblewski klamal i lgal mowiac ze bedzie praca w elblagu bo w welblagu nie ma pracy no chyba ze taka za miske ruzu ze nie starcza nawet do 10 dnia miesiaca. a tym ratuszowym ciagle pyski puchna z dobrobytu
odpowiedz oceń komentarz 5 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 95%  7
Warto zwrócić uwagę na podejście. Gdańsk realizuję inwestycję jako jeden z argumentów podaje "ułatwienie skomunikowania z Elblągiem". Miastem z innego województwa. Tymczasem taki Olsztyn, nasza chcąc nie chcąc stolica województwa, obcina połączenia kolejowe do Elbląga.
odpowiedz oceń komentarz 21 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lech
ponad rok temu ocena: 100% 6
A po co do tego zadupia szuwarno-bagiennego jezdzić. Pies z kulawą nogą tam nie chce jeździć. Jest to typowe miasto na kresach, gdzieś na uboczu glownych magistrali komunikacyjnych!
oceń komentarz 14 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PIS
ponad rok temu ocena: 100%  5
A dlaczego nigdzie nie można przeczytać o planowaniu modernizacji linii kolejowej do planowanej rozbudowy portu w Elblagu?
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Olsztyn
ponad rok temu ocena: 89%  4
Teraz na przykładzie Gdanska widzicie elblążanie jak Olsztyn Was ograbia zabierając cala kasę na tramwaje w Olsztynie i rozbudowy drog. Nie dajcie się:0
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lech
ponad rok temu ocena: 100% 3
... i na nikomu nie potrzebne lotnisko!
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 95%  2
O! I to jest właśnie informacja z regionu, a nie jakieś newsy o utrudnieniach ruchu w okolicach Ełku .
odpowiedz oceń komentarz 21 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 83%  1
Ana przekop mierzei 800 miljonów to za duzo a tunel miljard
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.