› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Tylko 5 procent z nas prawidłowo myje ręce

› bieżące ponad rok temu    15.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 4 ocen 2 / 100%
A A A
Tylko 5 procent z nas prawidłowo myje ręce

Większość Polaków deklaruje, że regularnie myje ręce. Jednak tylko 5% z nas robi to poprawnie. Tymczasem, prawidłowe wykonanie tej z pozoru błahej czynności może zmniejszyć ryzyko zatruć pokarmowych niemal o połowę. Podpowiadamy, jak ograniczyć zagrożenia wynikające z kontaktu z drobnoustrojami.

Przypadający na 15 października Światowy Dzień Mycia Rąk, został ustanowiony przez ONZ w celu propagowania regularnego i co ważniejsze – prawidłowego wykonywania czynności higienicznych. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 70% zakażeń układu pokarmowego wywoływane jest przez drobnoustroje przenoszone na brudnych dłoniach.

A bakterii na ludzkiej skórze nie brakuje - szacuje się, że na rękach możemy znaleźć ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Jak uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych związanych z ich obecnością? Siła złych nawyków Jak wynika z raportu Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka „Higiena rąk i otoczenia Polaków”, aż 90% badanych deklaruje mycie rąk po skorzystaniu z toalety. W innych sytuacjach nie jesteśmy tak porządni. Zdarza się nam zapominać o czynnościach higienicznych przed przygotowaniem posiłku, po zabawie ze zwierzęciem czy po kontakcie z osobą chorą. Nawet jeśli o nich pamiętamy, często wykonujemy je w niewłaściwy sposób. Głównym zarzutem jest kwestia regularności – ręce myjemy przeciętnie 3-4 razy dziennie.

Często bagatelizujemy rolę mydła, decydując się na korzystanie z samej wody. Problematyczną kwestią okazuje się również zbyt krótki czas trwania czynności higienicznych – średnio to zaledwie 5-6 sekund.

Według badaczy z Michigan State University, wydłużenie procesu do 15-20 sekund pozwala pozbyć się 90% bakterii obecnych na dłoniach. Niewidoczne zagrożenie Przestrzenie domowe zajmują wysoką pozycję w rankingu miejsc najbardziej narażonych na obecność bakterii. Groźne dla organizmu drobnoustroje znajdziemy przede wszystkim na często dotykanych elementach – włącznikach światła, klamkach, klawiaturach oraz na wyposażeniu mającym stały kontakt z wodą, jak ręczniki czy dywaniki.

Przenoszone na brudnych dłoniach mikroorganizmy stanowią potencjalne zagrożenie dla domowników, w szczególności tych o osłabionej odporności - osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci.

- Obok utrzymania czystości i regularnych czynności higienicznych, wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnić może odpowiednie wyposażenie strefy umywalkowej i zlewozmywakowej – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Warto zwrócić uwagę na materiały, które ograniczają rozwój drobnoustrojów, np. wodoodporne płyty MDF w szafkach podumywalkowych lub płytki ceramiczne wokół sanitariatu, zapewniające łatwe utrzymanie porządku – dodaje.

Wśród niezbędnych akcesoriów powinny znaleźć się dozowniki do płynnego mydła. Ze względu na stały kontakt z wodą, kosmetyki w kostce stają się siedliskiem bakterii. Z tych samych względów warto zastąpić tradycyjne ręczniki papierowymi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ plif
ponad rok temu ocena: 50%  4
Jedna wielka paranoja.Popaprańcy niedługo wydadzą instrukcję mycia rąk-takt jak używania kaloszy?Czy oni nie mają większych problemów?
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
ponad rok temu ocena: 60%  3
napiszcie ile jest w szpitalach z tego powodu
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Acha jaka dobra ta Unia i jej przepisy!
ponad rok temu ocena: 75%  2
Kiedy zaczną sprawdzać eurodeputowani czy Europejczycy dobrze dupę podcierają?
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ homo sapiens
ponad rok temu ocena: 71%  1
A czy jest może Światowy Dzień Robienia Kupki i czy jest instrukcja jak ją prawidłowo robić ? Czynność tę każdy wykonuje i to dość często ale czy poprawnie ? :-D
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.