› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

Uniwersalne kominy systemowe – optymalne do każdego pieca

› poradnik 4 miesiące temu    12.09.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Uniwersalne kominy systemowe – optymalne do każdego pieca

Budowa komina wydaje się czymś nieskomplikowanym, a dzięki zastosowaniu kominów systemowych – właściwie tak jest. Dobierając optymalny komin, warto znać technologię, w jakiej będzie pracował piec centralnego ogrzewania. Dostępne są również rozwiązania uniwersalne.

Komin uniwersalny – co to właściwie znaczy?

Szukając właściwego komina do instalacji grzewczej, można spotkać się z określeniami, takimi jak system standardowy lub uniwersalny. Różnice pomiędzy nimi decydują o zastosowaniu danego komina systemowego do konkretnej technologii spalania i paliwa. Budowa kominów systemowych, zarówno uniwersalnych i standardowych jest bardzo zbliżona. W obu przypadkach szacht wykonany jest prefabrykowanych pustaków. Mogą być podzielone na szacht przewodu kominowego i wentylacyjny. O zastosowaniu komina systemowego w dużej mierze decyduje budowa przewodu odprowadzania spalin. W tzw. uniwersalnych kominach systemowych stosowany jest specjalny odskraplacz, który ułatwia odprowadzanie wilgoci osadzającej się w kominie. Dzięki temu elementowi kominy uniwersalne sprawdzają się praktycznie przy każdej technologii spalania.

Zastosowanie uniwersalnych kominów systemowych

Uniwersalne kominy można stosować do kominków z płaszczem wodnym i bez, do pieców CO z otwartą i zamkniętą komorą spalania, w tym do nowoczesnych pieców kondensacyjnych na gaz i olej opałowy. Budowa rozbudowanych instalacji centralnego ogrzewania, z wykorzystaniem więcej niż jednej komory spalania, np. pieca CO i kominka z płaszczem wodnym, także wymaga zastosowania jednego lub większej liczby uniwersalnych kominów systemowych. W zależności od technologii spalania, w kominach uniwersalnych stosuje się przewody odprowadzania spalin o różnej średnicy. W przypadku pieców kondensacyjnych na gaz i olej opałowy coraz częściej rekomendowane jest zastosowanie przewodów kominowych z rury kwasoodpornej.

Jak dobrać komin systemowy do pieca?

Aby wybrać właściwy komin systemowy do odprowadzania spalin z opalania domowej instalacji centralnego ogrzewania lub kominka, warto znać technologię spalania i rodzaj paliwa. Duże znaczenie mogą odgrywać też warunki, w jakich budowany będzie komin. Podczas modernizacji istniejących budynków często komin dobudowywany jest na zewnątrz. W takiej sytuacji jedynym właściwym rozwiązaniem są uniwersalne kominy systemowe. W przypadku kominków z płaszczem wodnym lub pieców CO z otwartą komorą spalania można zastosować ceramiczny przewód kominowy o właściwej średnicy. Z uwagi na produkty spalania, w piecach kondensacyjnych na gaz lub olej opałowy, lepszym rozwiązaniem może okazać się przewód kominowy z rury kwasoodpornej.

Więcej interesujących wskazówek na temat budowy kominów systemowych oraz dobrych praktyk w tym zakresie, można znaleźć na stronie https://www.systemykominowe.pl/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.