› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast
Czy te ceny- http://www.baltica-heaven.pl są porównywalne do Waszych? Czy wyglądają... ~ KarinaWCzyli perspektywa Elbląga taka że Elbląg się zwija -Miasto do rozwoju potrzebuje młodych... ~ ErykW Elblagu są ceny atrakcyjne porownując do Gdanska ,nie wspomnę o Sopocie. ~ agataW Gdyni znajoma sprzedała mieszkanie 70m2 do kapitalnego remontu za 600 tys złotych i gdzie tu... ~ sw mikolajW Gdansku na Morenie za mieszkanie 36m2 w stanie denweloperskim trzeba zapłacić 10 000 za m2 ~ ElblążaninA czemu nie pisz A że te mieszkanie w Gdansku za 5800za m2 to są Kowale przy obwodnicy samej... ~ patolaCeny w Gdańsku rzeczywiście atrakcyjne w porównaniu do Elbląga. Znajoma kupiła niedawno... ~ onaBeczelność elbląskich tzw. developerów nie zna granic. Dobrze wiedzą, że Elblążanie... ~ Prawdazarobki elblaskie, ceny gdanskie ~ qwerty1234Ten artykuł jest bez sensu. Wynika z niego, że ceny używanych mieszkań w Elblągu są dwa razy... ~ pytajacy na pustyniStąd trzeba uciekać. Ale o to chyba włodarzą chodzi. Starzy wymrą a młodzi nie będą drzeć... ~ gośćGrubo przesadzone te ceny. Kolega z Elblaga kupił właśnie w Gdańsku 85m2 w starym budownictwie... ~ EdJa bym wszystko zrobiła aby uzyskać takie mieszkanie a nie którzy ludzie dostają i zadłużają ~ Aniado kumaty. Przecież to prywatna działka. Notabene właściciel ten sam na którego działce... ~ qqqZdaje się, że to była działka prywatna więc miasto będzie kiedyś z tego miało podatki od... ~ POinformowanybardzo ladne miejsce na budownictwo i widoki na jezioro Drużno i z tylu jest ładne jeziorko do... ~ Elblążaninkto jak glosował!!!??? ~ ciekawyile miasto dostał za ten teren!!!????? ~ podatnik

Uratujmy najstarszy na Wysoczyźnie Elbląskiej dom podcieniowy!

› region 7 miesięcy temu    22.06.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Uratujmy najstarszy na Wysoczyźnie Elbląskiej dom podcieniowy! fot. Maja Pietrasik (profil na FB)

Pani Maja, urzędniczka mieszkająca w Gdańsku, jest szczęśliwą właścicielką domu podcieniowego w Kamionku Wielkim. Obiekt jest w bardzo złym stanie, ale gdańszczanka ma nadzieję, że w końcu uda jej się go przywrócic do życia. Obecnie bierze udział w konkursie internetowym „Cif. Witaj, piękna Polsko”, którego stawką jest pomoc w częściowej renowacji obiektu (czyszczenie i aranżacja miejsca o łącznej wartości do 15 990 zł). Na chwilę obecną posiadany przez nią dom prowadzi w akcji (ponad 6500 głosów), ale ostateczny wynik konkursu nie jest przesądzony. Także od Was zależy, czy jeden z najpiękniej położonych obiektów na Wysoczyźnie Elbląskiej odzyska dawny blask. 

Pani Maja Pietrasik na co dzień pracuje jako urzędnik w Gdańsku i samotnie wychowuje córkę. Jakiś czas temu spełniła swoje wielkie marzenie i kupiła piękny, stary dom podcieniowy z 1772 roku, położony na wzgórzu w Kamionku Wielkim, najstarszy tego typu obiekt na całej Wysoczyźnie Elbląskiej. Od dwóch lat, wszelkimi możliwymi sposobami, dzielnie walczy o jego uratowanie. Już teraz, choć dom jest w dalszym ciągu w ruinie, organizuje w nim plenerowe wypały ceramiki i warsztaty ceramiczne. Obecnie pojawiła się realna szansa na wygranie w konkursie internetowym. Nagrodą jest wydatna pomoc w renowacji obiektu. 

Jak mówi właścicielka:

Ten dom ma takie lokalne znaczenie. Chciałabym zrobić tam pracownię i miejsce, z którego korzystaliby mieszkańcy – takie miejsce spotkań. Przez długi czas prowadziłam warsztaty ceramiczne w Kadynach, pasjonują mnie tego typu obiekty. Część mieszkalną chciałabym odbudować tak, żeby został zachowany oryginalny układ pomieszczeń.  

Pani Maja, odkąd pamięta, zawsze pragnęła mieć stary dom. Wiele lat temu kupiła zagrodę w Drewnicy na Żuławach. Niestety, obiekt spłonął w wyniku pożaru. To była dla niej trauma. Przez jakiś czas dochodziła do siebie. Nie załamała się i po jakimś czasie zaczęła szukać... kolejnego domu. Minęło wiele lat poszukiwań w Internecie. W końcu udało się znaleźć miejsce jej marzeń. Nie zastanawiała się długo. W tydzień po ukazaniu się internetowego ogłoszenia nabyła obiekt. Nie było łatwo. Zakupiła dom, który się zawalił. Część mieszkalną rozebrała, przy czym każda cegła została ponumerowana, a wszystkie elementy, w tym drewniane, zostały zabezpieczone. 

Jestem bardzo wdzięczna za każdą okazaną pomoc. Ten dom potrzebował gospodarza bardziej niż inwestora. Zainwestowałam w jego uratowanie już ponad 100 tys. zł. Wzięłam na to kredyt. Jestem zwykłym urzędnikiem i samotną mamą, która robi co może

– powiedziała nam pani Maja. 

Jest duża szansa, że Maja Pietrasik odbuduje oraz tchnie duszę w zrujnowany obiekt, bo jest osobą konsekwentną, pracowitą, a jej zainteresowania ściśle korespondują z historią i kulturą tych terenów.

W 2010 roku w pracowni działającej przy Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim rozpoczęła przygodę z ceramiką. Lubi prace na kole garncarskim oraz tworzenie małych form rzeźbiarskich. Wiedzę na ten temat nabywała w pracowni garncarskiej Moniki Wieczorkowskiej oraz na zajęciach prowadzonych przez rzeźbiarkę Grażynę Tomaszewską-Sobko w Galerii Miejskiej im. Guntera Grassa w Gdańsku. Obecnie większość prac tworzy w swoim domu, w Gdańsku, jak również na Żuławach. Przez wiele lat cyklicznie uczestniczyła w plenerach artystycznych, organizowanych m.in. w Kadynach. Jej najważniejszym nauczycielem i mistrzem jest niemiecka ceramiczka Sabine Moshammer – wybitna artystka i niewyczerpane źródło wiedzy o zagadkach ceramiki. Wielokrotnie odwiedzała jej pracownię w Niemczech, z każdego wyjazdu przywożąc cenne nowe umiejętności, zapał do dalszych działań i rozwoju. W 2014 r. jej praca została doceniona na XV Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym CERAMIONY, gdzie zdobyła I nagrodę w kategorii osób dorosłych. cały czas jest aktywna. Wczoraj, 21 czerwca, prowadziła warsztaty ceramiczne na Przystanku Żuławy w Nowym Dworze Gdańskim.

Dom podcieniowy w Kamionku Wielkim, fot. Maja Pietrasik (profil na FB)

Na dom pani Mai można oddać głos raz dziennie do niedzieli, 24 czerwca. Nagrodę w postaci pomocy w częściowej renowacji domu otrzymają pierwsze cztery obiekty.  

Głosujemy tutaj

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 11
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Heniu
7 miesięcy temu ocena: 100%  4
Popieram, życzę powodzenia. Trzeba ratować co się da w tym elblaskim i pod elblaskim dzikusowie. Dzisiaj w Rubnie, "przyjaciel" Pana wiceprezydenta wkońcu pozbył sie trzech "wrednych" rosnacych już poza jego działką drzew w lesie. Od jesieni pilnie masakrowal, podcinal, az dzisiaj wynajął podnośnik i po temacie. Jedno z drzew miało jakieś 100 cm srednicy ( chyba dąb), inne trochę mniejsze, kupa historii. Niestety dla tego trepa, to nic nie znaczy, totalne dzikusowo. Właśnie kończy się akcja szaranczy na szybkie zagospodarowanie drewna. Dlatego każda akcja, ratowania zabytkow, również przyrody owinna być wspierana.
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PS
7 miesięcy temu 3
:) popieram :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja też chcę
7 miesięcy temu ocena: 9%  2
Pilnie potrzebuję 10.000 zł na dom, kto mi da?:)
odpowiedz oceń komentarz 1 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dora
7 miesięcy temu ocena: 100% 1
Nie na miejscu wypowiedź bez logiki. Brak świadomości czym są zabytki i tego ile kosztuje odtworzenie masy zabytkowej w praktyce. Dla czystej przyjemności to można sobie kupić apartament a nie taka ruinę.I jeszcze jedno. Z tego co przeczytałem to nikt nikogo nie zmusza do zrzutki.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.