› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Ludzie jesteście nauczeni cholernego dziadostwa !!!! Każdy chce isc do domu a skoro kasjerka... ~ XxxOtto, dokładnie. Gdyby nie ludzie, którzy przyjechali tu z Pasłęka, Braniewa i innych... ~ księgowyprawie kazdy elblążanin po studiach ,a w wieku produkcyjnym jest trochę zakompleksony , że tu... ~ ottoPrzyjechałem tu z Gdyni. To nie jest miasto z topu wyścigu szczurów, ale tu jest spokojniej,... ~ JaroSławekBo codziennie rano i wieczorem przytulam się do żony, a ona nigdzie wyjeżdzać nie chce :( ... ~ WKBo po 42 latach pracy już brak sił i chęci ~ Benek... ~ Andrzej z Elbląga Nie wyjeżdżamy, bo nie mamy pieniędzy na bilety :) A tak na poważnie to najpierw trzeba trochę... ~ kacperPrzestańcie te przeterminowane badania przeklejać. Od zeszłego roku mieszkańców przybywa,a... ~ hdNic nie trzyma, a wręcz wszystko wypycha np. kolesiostwo, układy, pogarda Januszy byznesu dla... ~ ddBo tu się można...porządnie wyspać. ~ Śpiący,zmeczonygdybym nie przeczytał tekstu od początku do końca to bym się nie wypowiadał. W tekście jest... ~ jesiotr do Olimp"ale znaczna grupa mylnie umieszcza go w województwie pomorskim (12,8%)" - i to jest właśnie... ~ Do_pomorskiegoProponuję po Starym Mieście rozlokować różne figury z Piekarczykiem -w różnych strojach i... ~ fadsjeśli dobrze kojarzę, to jednym ze zdecydowanie najczęstszych wskazań osób spoza Elbląga... ~ jesiotrDo papugarni jeżdżę bardzo często do gdańska, bardzo żałuję że nie ma takiego miejsca w... ~ UveŚwietny pomysł ja rownież mam nadzieję zę w Elblagu powstanie papugarnia, to na prawde urocze... ~ MSMało zdjęć budynku Kompanii Dowodzenia (za moich czasów tak sie to nazywało zwyczajowo), poza... ~ Jesion 02-03

Urząd Celny w Elblągu stał się delegaturą. Kto powinien bać się o pracę?

› biznes 7 miesięcy temu    6.03.2017
Maciej Markowski
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A

Zgodnie z zapowiedzią, wraz z początkiem marca weszła w życie ustawa przyjęta 16 listopada 2016 roku przez Sejm RP o powołaniu Krajowej Administracji Skarbowej, która jest połączeniem administracji podatkowej, kontroli skarbowej oraz służby celnej. Ustawa wywołała na etapie procedowania żywą dyskusję w Elblągu dotyczącą przyszłości elbląskiego Urzędu Celnego, który miał zostać zlikwidowany w ramach założeń projektu. W sprawie interweniowali u Ministra Finansów Mateusza Morawieckiego m.in. Witold Wróblewski czy Jacek Protas, którzy byli zaniepokojeni ewentualnymi negatywnymi skutkami reformy i dalszą marginalizacją Elbląga. Od 1 marca w każdym województwie funkcjonuje tylko jeden Urząd Celno-Skarbowy. W warmińsko-mazurskim działa on w Olsztynie, a w naszym mieście jednostką podległą jej naczelnikowi jest delegatura Urzędu Celno-Skarbowego.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma być w założeniu wyspecjalizowaną jednostką rządową, która specjalizuje się w realizacji zadań z zakresu dochodów podatkowych, należności celnych, opłat i niepodatkowych należności budżetowych. Ma stać na straży interesów Skarbu Państwa, chronić obszar celny Unii Europejskiej, zapewniać obsługę i wsparcie podatników i płatników w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz stanowić wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych. Szefem KAS został wiceminister Marian Banaś. Podlega mu trzech podsekretarzy, którzy odpowiadają za różne sfery działalności instytucji. W województwie warmińsko-mazurskim nadzór nad Urzędem Celno-Skarbowym sprawuje Naczelnik powołany na wniosek Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Dariusz Postek. W przekroju całego województwa działa jedna Izba Administracji Skarbowej, jeden Urząd Celno-Skarbowy, 16 Urzędów Skarbowych, 2 Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego oraz 11 Oddziałów Celnych.

W związku z tym, że reforma KAS zakładała powstanie tylko jednego Urzędu Celno-Skarbowego na województwo, włodarze miasta i parlamentarzyści związani z subregionem, wyrazili zaniepokojenie sprawą dalszego funkcjonowania Urzędu Celnego w Elblągu, który zatrudniał przeszło 300 osób. W tym celu wysłano listy do Ministra Mateusza Morawieckiego z prośbą o powołanie na bazie istniejących instytucji jeszcze jednego urzędu. W odpowiedzi poinformowano elbląskich urzędników, że zostaną wyodrębnione delegatury.

- Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, że przewidywaną siedzibą Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego będzie miasto Olsztyn. Za tą lokalizacją przemawia również okoliczność, że Olsztyn jest siedzibą Urzędu Kontroli Skarbowej, którego pracownicy i zasoby w znacznej mierze zostaną przejęte przez Urząd Celno-Skarbowy. Przyjęcie tego rozwiązania nie oznacza jednak likwidacji struktur Urzędu Celnego w Elblągu. [...] Założenia struktury terenowej jednostek organizacyjnych KAS przewidują ponadto, iż dotychczasowe oddziały celne będą kontynuowały swoją działalność pod tą samą nazwą i w tych samych lokalizacjach, realizując zadania związane przede wszystkim z obsługą zgłoszeń celnych.

Jedna z delegatur działa w naszym mieście.

- Obecnie funkcjonującą w Elblągu jednostką jest Delegatura Urzędu Celno-Skarbowego w Elblągu, która podlega Naczelnikowi Urzędu Celno-Skarbowego. Bezpośredni nadzór nad Delegaturą sprawuje jeden z Zastępców Naczelnika UCS - poinformowała rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie Renata Kostowska.

Reforma Krajowej Administracji Skarbowej zakłada pewne zmiany w istniejących kadrach, które jednak będą działały w oparciu o dotychczasowych pracowników. Na pewno jednak propozycji nie otrzymają osoby, które - zgodnie z ustawą - były zatrudnione w czasach PRL-u w organach bezpieczeństwa państwa.

- Założeniem Krajowej Administracji Skarbowej jest najefektywniejsze wykorzystanie istniejących kadr. Nowa organizacja ma działać w oparciu o wiedzę, zaangażowanie i doświadczenie osób do tej pory pracujących w 3 połączonych administracjach. W związku z tym dotychczasowi pracownicy oraz funkcjonariusze znajdą zatrudnienie w nowej strukturze KAS, z wyjątkiem tych osób, które przejdą na przysługujące im emerytury. Optymalizacja zatrudnienia może zostać w całości zrealizowana w sposób naturalny – co może dotyczyć odejść osób z uprawnieniami emerytalnymi oraz odbyć się poprzez redukcję wakatów. Propozycji nie otrzymają natomiast osoby, które nie będą spełniać wymogu określonego w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, czyli te, które były zatrudnione albo pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa w czasach PRL - wyjaśniała Renata Kostowska.

Likwidacja Urzędu Celnego w Elblągu byłaby kolejnym ciosem w rozwój Elbląga i całego subregionu, który już słono płaci za nieprzywrócony mały ruch graniczny z Rosją. Decyzja likwidacyjna byłaby również nieperspektywiczna, gdyż konkretyzują się powoli plany budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję, a za chwilę elbląski port będzie mógł korzystać z punktu odpraw fitosanitarnych.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Do_pomorskiego
7 miesięcy temu ocena: 89%  2
Popatrzcie na Toruń-Bydgoszcz, Gorzów-Zielona Góra. Jakoś dało się podzielić centralne jednostki. Tam jest dwuwładza, ale nawet w takim pomorskim, gdzie nie ma oficjalnej dwuwładzy role urzędów zostały podzielone między Gdańsk i Gdynię. Można? Można. Tylko w zasyfiałym warmińskim całą władzę musi trzymać Olszczyn, który poprzez gromadzenie u siebie centralnych urzędów leczy swoje wielkomiejskie(?) kompleksy. To powolne okradanie Elbląga i ziemi elbląskiej przez Warmię i Mazury trwa nieustannie od 1999 r. i stacza nas w przepaść.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ozzie
7 miesięcy temu ocena: 50%  1
Zmienić pracę, wziąć kredyt.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.