› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
Kto weźmie za twarz kolejnych prezydentów Sloninę, Nowaczyka , Wielka i Wróblewskiego za... ~ KolaJEŚLI CHODZI O STOCZNIĘ ELBLĄG TO pan poseł był prezesem ,a WLAŚCICIELEM słółka WECO... ~ j23Dokładnie POPiS tylko patrzy gdzie cos może ugrać, trzeba nam takich ludzi którzy potrafią... ~ urlopowiczA cała reszta posłów nie widzi problemu czy jest umoczona w lokalne układziki? ~ Alaautor lansuje tego lysego nieroba od poczatku swojej pracy w tym portalu. Niech sie zainteresuje... ~ jako komisja panu zabraniamNo i proszę , każdy kij ma dwa końce i w tej sprawie mnie to też zaniepokoiło.Panie pośle... ~ elblażankaW końcu ktoś nazwał sprawę po imieniu. Pan poseł słusznie definiuje problem - na... ~ FaBrawo! W końcu ktoś kto widzi realne problemy i szuka rozwiązań, które rzeczywiście pomogą a... ~ Mieszkaniec Wszystkie moje koleżanki kupują w ciucholandach. Ja też się przekonałam. Mam stamtąd świetne... ~ SisiA co jest w tym złego? Ja chodzę do lumpeksów reguarnie i znajduję tam czasem napeawdę... ~ korneliaK9000Dlaczego ludzie kupuja w lumpeksach?Jakby Nasi chlebodawcy biznesmeni od siedmiu bolesci płacili... ~ Jaś FasolaKażde nowe ubranie czy to z rzeczy używanych czy nówka ze sklepu musi być wyprane. Na jednych... ~ Miszkurka2000Bo jest taniej i można znaleźć odzież wysokiej jakości z bogatych państw Zachodu. Towar w... ~ zakupoholiczka biedaki i tyle ~ hihiNie wszędzie w lumpeksach jest tak bogato jak w Elblągu. Byłam w kilku w Trójmieście i albo... ~ BasiaSZUWAROWO-BAGIENNA BIEDA. ~ ikivMnie polecono fototapety, które powiększają wnętrze i kupiłam taką i co ciekawe... ~ Mała miBieda aż miejsc parkingowych brak i kosze pełne! Mało,jest jeszcze oburzenie,że Ruski im... ~ gość

W Elblągu gorzej z mieszkaniem i pracą niż w Olsztynie

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    19.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A

Z Elbląga ubyło 416 mieszkańców. W tej niechlubnej statystyce w naszym województwie goni nas tylko powiat iławski z 211. Jednym z powodów być może jest brak mieszkań. Na tysiąc nowych małżeństw mamy 219 lokali, najgorszy wynik w województwie po powiecie braniewskim z 171 mieszkaniami. Najwięcej jest w powiecie olsztyńskim 1461, a w Olsztynie 970. Do tego praca. W Olsztynie jest dwa razy mniejsze bezrobocie.

W Elblągu mieszka 121 tys. osób, według najnowszych statystyk opublikowanych właśnie przez Urząd Statystyczny w Olsztynie. Prześciga nas oczywiście Olsztyn z 173 tys. mieszkańców, ale również powiat olsztyński z 123 tys. i goni nas powiat ostródzki z 106 tys. Jeśli nadal będzie się utrzymywał niski przyrost naturalny to za kilka lat nas ostródzianie przegonią. Tym bardziej, że przyrost naturalny w powiecie ostródzkim jest plus 17. Na tle województwa warmińsko – mazurskiego mamy najniższy przyrost naturalny: - 416. Dwa razy lepiej jest w Iławie – 211 (drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce).

Gdzie się osiedlamy? Tam gdzie jest mieszkanie i praca.

Jeśli chodzi o dach nad głową to w Elblągu dzieje się źle. Na 10 tys. nowych małżeństw mamy tylko 219 mieszkań, gorszy jest tylko powiat braniewski – 171 lokali. W województwie jest ich aż 624. Liderem jest powiat olsztyński ponad 1400 mieszkań, w stolicy województwa 970.

Teraz zajmijmy się pracą. Bezrobocie w Elblągu wynosi 12,9 procent. Natomiast w Olsztynie znajdziemy pracę dwa razy szybciej, jest tylko niecałe 6 proc. Najgorzej jest w powiatach braniewskim i kętrzyńskim powyżej 27 procent. Na Warmii i Mazurach zanotowano16 procent.

Jeśli chodzi o podmioty gospodarcze na 10 tys. mieszkańców mam ponad tysiąc firm, natomiast w województwie wskaźnik ten wynosi 860. Olsztyn znów nas przegania – 1332 podmioty. Gonią nas powiaty mrągowski - 964 i giżycki - 925.

Jeszcze ważne są zarobki. Podajemy średnią. Najlepiej zarabia się w Olsztynie 4,1 tys. zł, na drugim miejscu jest Elbląg – 3,68 tys. zł. Najgorzej jest w powiecie nowomiejskim – 2,88 tys. zł.

Zapraszamy do dyskusji. Jak zmienić niekorzystne tendencje? Jak jest przyczyna odpływu mieszkańców?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EBramis
ponad rok temu ocena: 100%  1
Dane zawarte w artykule są na koniec roku 2015 więc nieaktualne
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.