› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
REMONT ROBIĆ ŚMIECH NA SALI NIECH PODATKI ZACZNĄ PŁACIĆ A NIE NARKOTYKI SPRZEDAJĄ ~ JADO ROBOTY ŚMIECI A NIE CHLEJECIE I ĆPACIE A NA DODATEK SAMI PROCHY SPRZEDAJĄ ~ EDZIANa zdjęciach prezentuję się pięknie :) ~ hanulkaAle mi sensacja , przecież to normalna procedura. Przedsprzedaż jest stosowana wszędzie i na... ~ JaaagAutor artykułu nie ma pojęcia o rynku deweloperskim a szkoda. ~ BeckBudowlancy co to jest cytat z artykułu "pozwolenia na budowę na razie nie brak" budowlaniec z... ~ inspektor budowlanyByłby to najpiękniejszy pomnik w Elblągu i z ciekawą historią. Popieram całym sercem... ~ Jacoby"...ogrodzenie jest, ale pozwolenia na budowę na razie nie brak." Jak to rozumieć? ~ elka77Piękna! Elbląg miałby drugi po piekarczyku symbol, tym razem kobiecy. Jestem za. ~ Dominika[Po sprzedaży huczne bankructwo. ~ $$$$Regal park flat and byznes for janushe byznesu from elbląg ~ great nameJestem pewien że to ten wspaniały Człowiek i Pilot latał nad Elblagiem i nad Zalewem Wiślanym... ~ ObserwatorWiadomości ogórkowe ! ~ RomeoFajna inicjatywa brawo dla tego pana ~ autoszlifpopieram budowe, niezaleznosc to podstawa! Wszyscy jestesmy za Normalnoscia itd i Wszyscy mam... ~ trzezwylumpeksy są super, a kolejki do kas mówią same za siebie... ~ alutka011ładnie można wyciagnac odszkodowanie przez te niewidoczne linki:D ~ lulWspółczuję dziecku które wjechało by tam rozpędzonym rowerem i zahaczyło szyją o tą... ~ hrhdhdrh

W Elblągu gorzej z mieszkaniem i pracą niż w Olsztynie

› budownictwo mieszkaniowe ponad rok temu    19.01.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
W Elblągu gorzej z mieszkaniem i pracą niż w Olsztynie

Z Elbląga ubyło 416 mieszkańców. W tej niechlubnej statystyce w naszym województwie goni nas tylko powiat iławski z 211. Jednym z powodów być może jest brak mieszkań. Na tysiąc nowych małżeństw mamy 219 lokali, najgorszy wynik w województwie po powiecie braniewskim z 171 mieszkaniami. Najwięcej jest w powiecie olsztyńskim 1461, a w Olsztynie 970. Do tego praca. W Olsztynie jest dwa razy mniejsze bezrobocie.

W Elblągu mieszka 121 tys. osób, według najnowszych statystyk opublikowanych właśnie przez Urząd Statystyczny w Olsztynie. Prześciga nas oczywiście Olsztyn z 173 tys. mieszkańców, ale również powiat olsztyński z 123 tys. i goni nas powiat ostródzki z 106 tys. Jeśli nadal będzie się utrzymywał niski przyrost naturalny to za kilka lat nas ostródzianie przegonią. Tym bardziej, że przyrost naturalny w powiecie ostródzkim jest plus 17. Na tle województwa warmińsko – mazurskiego mamy najniższy przyrost naturalny: - 416. Dwa razy lepiej jest w Iławie – 211 (drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce).

Gdzie się osiedlamy? Tam gdzie jest mieszkanie i praca.

Jeśli chodzi o dach nad głową to w Elblągu dzieje się źle. Na 10 tys. nowych małżeństw mamy tylko 219 mieszkań, gorszy jest tylko powiat braniewski – 171 lokali. W województwie jest ich aż 624. Liderem jest powiat olsztyński ponad 1400 mieszkań, w stolicy województwa 970.

Teraz zajmijmy się pracą. Bezrobocie w Elblągu wynosi 12,9 procent. Natomiast w Olsztynie znajdziemy pracę dwa razy szybciej, jest tylko niecałe 6 proc. Najgorzej jest w powiatach braniewskim i kętrzyńskim powyżej 27 procent. Na Warmii i Mazurach zanotowano16 procent.

Jeśli chodzi o podmioty gospodarcze na 10 tys. mieszkańców mam ponad tysiąc firm, natomiast w województwie wskaźnik ten wynosi 860. Olsztyn znów nas przegania – 1332 podmioty. Gonią nas powiaty mrągowski - 964 i giżycki - 925.

Jeszcze ważne są zarobki. Podajemy średnią. Najlepiej zarabia się w Olsztynie 4,1 tys. zł, na drugim miejscu jest Elbląg – 3,68 tys. zł. Najgorzej jest w powiecie nowomiejskim – 2,88 tys. zł.

Zapraszamy do dyskusji. Jak zmienić niekorzystne tendencje? Jak jest przyczyna odpływu mieszkańców?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EBramis
ponad rok temu ocena: 100%  1
Dane zawarte w artykule są na koniec roku 2015 więc nieaktualne
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.