› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Szczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.Ulica Freta to moje dzieciństwo i lata młodzieńcze. Czasem, gdy jestem w Elblągu zajeżdżam... ~ Marek

W Elblągu powstanie kolejny budynek mieszkalny ETBS

› bieżące miesiąc temu    13.04.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
W Elblągu powstanie kolejny budynek mieszkalny ETBS fot. Nadesłane

Rozpoczyna się budowa drugiego – bliźniaczego budynku przy ul. Wiejskiej w ramach Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Podobnie jak w przypadku pierwszego budynku – inwestycję zrealizuje Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane „IPB”, z którym dziś podpisana została umowa. Łącznie przy ul. Wiejskiej powstaje 120 mieszkań.

- Budowa pierwszego bloku zostanie ukończona w maju, w lipcu będzie on zasiedlany. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Drugi z budynków oddamy do użytku rok później. Kolejne 60 rodzin wprowadzi się do mieszkań w lipcu 2024 roku. Wielokrotnie zarzucano nam, że nie korzystamy z programu rządowego „Mieszkanie Plus”. Okazuje się jednak, że czynsz w pierwszym budynku ETBS przy ul. Wiejskiej to 13 zł za metr kw., a w drugim, który oddamy za rok, będzie to 15 zł za metr kw. W programie „Mieszkanie Plus” czynsz wynosi ok. 30 zł za metr kw., czyli dwukrotnie więcej - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

- Oba budynki zostaną wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii energooszczędnych. Nie tylko czynsz będzie tu niski, ale i opłaty licznikowe. Głównie chodzi o ciepło — zastosowano tu nowoczesne standardy. Zastosowano tu też fotowoltaikę, która będzie wykorzystywana do oświetlenia części wspólnych i oświetlenia zewnętrznego – podkreślał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

- Te mieszkania to szansa dla młodych rodzin, osób pracujących, które chcą zostać w Elblągu. Zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże, mamy już niemal komplet wniosków. Składać je można do końca kwietnia. To są mieszkania dla osób o średnich dochodach – zaznaczała Agnieszka Nowińska, prezes ETBS.

- Chciałabym podziękować za dotychczasową współpracę. Cieszę się, że wygraliśmy również przetarg na realizację drugiego etapu. Mam nadzieję, że nasza praca spełnia oczekiwania inwestora oraz przyszłych najemców – podkreślała Anna Szymczak, prezes Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego „IPB”.

Szczegółowe informacje o inwestycji

W dwóch bliźniaczych budynkach mieszkalnych o 6 kondygnacjach naziemnych i piwnicy łącznie będzie 120 mieszkań. W każdym obiekcie znajdować się będą po 24 mieszkania 3-pokojowe o powierzchni od 55,22 m² do 62,68m² oraz po 36 mieszkań 2-pokojowych o powierzchni od 41,78 m² do 53,84 m². Oba budynki będą wykonane w standardzie „do zamieszkania”. W mieszkaniach będą wykonane posadzki z paneli, a w łazienkach i pomieszczeniach kuchennych z płytek gresowych. W łazienkach na ścianach będą położone płytki i zainstalowane urządzenia sanitarne.
 
W ramach realizacji inwestycji przewidziano także 117 miejsc postojowych oraz 6 garaży indywidualnych w bryłach budynków, a także plac zabaw z urządzeniami i małą architekturą.

Cała inwestycja ma wartość blisko 35,2 mln zł, w tym I etap 19,1 mln zł, a II etap 16,1 mln zł. Na realizację inwestycji Miasto pozyskało łącznie 17,4 mln zł środków z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat. Spółka zaś uzyskała preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości łącznej 12 mln zł.

Czynsz najmu w pierwszym budynku będzie wynosić 13 zł za metr kw., zaś w drugim planowany jest obecnie na poziomie 15 zł za metr kw. Ponadto lokatorzy ponosili będą opłaty z tytułu mediów.

Na czynsz składają się opłaty administracyjne, koszty utrzymania i eksploatacji budynku oraz  fundusz remontowy. Ponadto, do czynszu jest doliczona kwota, którą ETBS przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę mieszkań. Opłaty licznikowe obejmują opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę, wywóz nieczystości i naliczane są według zużycia. Nowe budynki budowane są zgodnie z nową normą cieplną. Szacowane koszty mediów będą niższe niż w starszym zasobie.

Należy zaznaczyć, że budynki przy ul. Wiejskiej Gmina Miasto Elbląg wprowadziła do Programu „Mieszkanie na start”. Czynsze przy określonych progach dochodowych będą dofinansowane z budżetu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Dopłaty do czynszu ustalone na I kwartału 2023 dla województwa warmińsko-mazurskiego wynoszą:
•    1-osobowe gospodarstwo domowe – 150 zł
•    2-osobowe gospodarstwo domowe – 262 zł
•    3-osobowe gospodarstwo domowe – 374 zł
•    4-oosobowe gospodarstwo domowe – 487 zł
•    5-osobowe gospodarstwo domowe – 599 zł

Stawki czynszowe w nowych budynkach ETBS będą o około 50 % niższe niż w lokalach mieszkalnych realizowanych w programie rządowym „Mieszkanie PLUS”, gdzie średnie stawki zostały ustalone na poziomie około 30 zł. Z pozyskanych informacji szacunkowe średnie czynsze w poszczególnych miejscowościach kształtują się następująco:
•    Toruń – 32 zł,
•    Wałbrzych – 31 zł,
•    Radom – 30 zł,
•    Dębica – 28 zł.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.