› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Wibrowanie (zagęszczanie) betonu. Po co się ją wykonuje, jakie korzyści ze sobą niesie?

ponad rok temu    9.02.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

W ciągu wielu lat technologia żelbetowa bardzo się upowszechniła. Aby betonowanie przebiegło właściwie, potrzebne jest wibrowanie betonu. Struktura elementu betonowego musi być jednorodna, pozbawiona nierównomiernego rozłożenia kruszywa i tak zwanych „raków”. Żeby osiągnąć taki efekt, trzeba równomiernie i ściśle rozłożyć masę w szalunku. I właśnie tutaj przydaje się wibrowanie betonu.

Jakie korzyści płyną z wibrowania betonu?

Wibrowanie to czynność, dzięki której zagęszczamy beton pozbywając się pęcherzyków powietrza ze świeżej mieszanki. Beton, który został właściwie zawibrowany, uzyskuje lepsze parametry. Staje się bardziej wytrzymały na ściskanie, nawet o ponad 30%, w zależności od konsystencji i klasy. Jest też bardziej wodoszczelny, a ryzyko korozji w jego przypadku jest mniejsze, gdyż zawibrowany beton lepiej otula pręty zbrojenia, nie dopuszczając do niego powietrza i wody.

Wibrowanie betonu jest bardzo ważne podczas układania kolejnych warstw mieszanki betonowej w wysokich szalunkach. Ważnym zaleceniem jest, aby każda kolejna warstwa nie przekraczała 50 cm wysokości, jak i stosowanie buławy wibratora, której koniec zanurza się na około 10 cm w poprzedniej warstwie. Pozwala to uniknąć tak zwanych „zimnych” połączeń. Wibrowanie zmniejsza tarcie pomiędzy składnikami mieszanki betonowej. W rezultacie wymusza ściślejsze ułożenie się składników, a to prowadzi do zmniejszenia skurczu oraz zmniejszenia możliwości pojawienia się na powierzchni i w strukturze betonu pęknięć i drobnych rys, które mogą przyspieszyć niszczenie betonu. Dzięki wibrowaniu beton jest po prostu trwalszy.

Narzędzia do wibrowania betonu

Decydującą kwestią jest także właściwy wybór sprzętu do wibrowania. Wśród narzędzi do tego przeznaczonych wyróżnić możemy kilka grup:

  • Wibratory szalunkowe (doczepne)

Ten rodzaj wibratorów montuje się w odpowiednim rozstawie na zewnątrz szalunków. Ich zadaniem jest wprawienie całego szalunku w drganie, co pozwala uzyskać idealną powierzchnię betonowego elementu. Są one jednak rekomendowane do elementów o niewielkiej grubości – od 10 do 15 cm, gdyż głębokość wnikania drgań jest w ich przypadku niewielka.

  • Wibratory wgłębne – wyróżnia się trzy ich rodzaje:

o   Wibratory wgłębne o wysokiej częstotliwości (HF)

Wyposażone są w przetwornicę, generującą napięcie trójfazowe 42V i 200 Hz, które przekazywane jest na silnik umieszczony na końcu węża zbrojonego. Stosowane są najczęściej w przemyśle, budownictwie wielkopowierzchniowym, drogownictwie, na dużych placach budowy, oraz przy produkcji prefabrykatów. Ich zaletą jest najwyższa wydajność.

o   Wibratory wgłębne mechaniczne

Wyposażone są w silnik elektryczny lub spalinowy. Ten rodzaj wykorzystywany jest najczęściej do prac o niskim oraz średnim natężeniu - do 20 – 25 m³ mieszanki na godzinę.

o   Wibratory wgłębne pneumatyczne

Wewnątrz buławy posiadają napędzaną sprężonym powietrzem turbinę. Są one jednak rzadko spotykane w naszym kraju.

  • Listwy wibracyjne z napędem spalinowym lub elektrycznym

Ich długość należy dobrać zgodnie z miejscem wykonywania robót, jak i zakresem. Inne będą odpowiednie do dużych powierzchni, inne do ciasnych pomieszczeń i wąskich korytarzy. Ogólnie zalecane jest używanie listew do 3 m długości, gdyż im większa jest odległość od generatora drgań do końcówki listwy, tym mniejsza jest wydajność urządzenia. Mogą mieć dwa kształty:

o   Listwa wibracyjna kształcie litery „L”

Służą do wibracji, układania i zagęszczania mas sypkich i półsuchych, jak i wylewania nawierzchni oraz przygotowywania podłoży pod układanie kostki brukowej.

o   Listwa wibracyjna dwukierunkowa (rewersyjna)

Służą do wibracji mas półpłynnych oraz posadzek lanych.

Jak widać, wibrowanie betonu jest bardzo ważnym procesem, a urządzeń, które do tego służą - wiele. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że otrzymamy wysokiej jakości beton i dobrze przygotowany, zgłośmy się do profesjonalnej betoniarni. Specjaliści pomogą nam wybrać odpowiednią mieszankę i przygotują ją tak, jak należy.

Źródło: http://www.betonnadom.pl/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.