› raporty |
ponad rok temu
28.11.2015 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Wiertarko-wkrętarka to urządzenie wielofunkcyjne i przydatne podczas wykonywania różnego rodzaju prac: mniej lub bardziej profesjonalnych. Jeżeli jednak majsterkujemy sporadycznie, lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup mniej zaawansowanego sprzętu. Zobacz, kiedy warto zainwestować w wiertarko-wkrętarkę.
Funkcje wiertarko-wkrętarki
To urządzenie przeznaczone raczej do zaawansowanych prac domowych, chociaż świetnie sprawdzi się również przy skręcaniu mebli czy wierceniu prostych otworów. Główną zaletą wiertarko-wkrętarki jest oczywiście połączenie podstawowych funkcji dwóch urządzeń, dzięki czemu nie musimy co chwila zmieniać narzędzia. Warto jednak zastanowić się, czy takie rozwiązanie na pewno nas satysfakcjonuje; pamiętajmy, że wiertarko-wkrętarka zawsze będzie miała słabsze parametry niż przeciętna wkrętarka (a już na pewno wiertarka), dlatego jeśli częściej wiercimy otwory i pracujemy na naprawdę różnych materiałach, wybór wiertarko-wkrętarki może nie być najlepszym pomysłem.
Najważniejszy parametr
Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup tego urządzenia, warto, żebyśmy zapoznali się z jego najważniejszymi parametrami - pomoże nam to w wyborze właściwego modelu narzędzia. Pierwszym i najważniejszym jest moc; wiertarko-wkrętarki można podzielić na trzy grupy urządzeń ze względu na wielkość tego parametru. Są to odpowiednio narzędzia o napięciu do 10 V, od 10 do 14 V i od 18 V. Jaka jest różnica pomiędzy każdą grupą? Urządzenia o mocy do 10 V to najbardziej podstawowe wiertarko-wkrętarki, przy czym pełnią one raczej funkcję wkrętarek, ponieważ ich moc jest za mała, żeby wiercić otwory w jakimkolwiek innym materiale niż drewno. Lepiej sprawują się urządzenia o średnim przedziale mocy, ponieważ w tym przypadku można pracować już na różnych tworzywach. Ciekawym przypadkiem są wiertarko-wkrętarki o mocy powyżej 18 V; można nimi wiercić otwory nawet w betonie i innych twardych materiałach. Nie jest raczej natomiast używana jako wkrętarka. Jaki wniosek można z tego wysnuć? Jeśli chcemy używać wiertarko-wkrętarki zarówno do wwiercania śrub, jak i wiercenia otworów, najlepiej wybrać urządzenie o średniej mocy (zobacz np. wiertarko wkrętarkę z Castoramy).
Akcesoria, które warto posiadać
W przypadku zakupu wiertarko-wkrętarki powinniśmy zaopatrzyć się również w podstawowe akcesoria, które umożliwią nam pełne wykorzystanie wszystkich funkcji urządzenia. Niezbędne okażą się na pewno bity, czyli specjalne końcówki umożliwiające wkręcanie śrub i wkrętów. Wśród bitów można wyróżnić jednostronne, dwustronne czy namagnesowane - te ostatnie trzymają przykręcaną śrubę, co jest oczywiście bardzo wygodne. Oprócz bitów warto też, żebyśmy nabyli podstawowe wiertła; w sklepie wystarczy wybrać komplet, który jest dopasowany do mocy urządzenia. Jeśli wybraliśmy narzędzie akumulatorowe, pomyślmy także o ładowarce, a również o dodatkowym akumulatorze, który może nam usprawnić pracę.
Wiertarko-wkrętarka może być niezwykle przydatnym urządzeniem, jednak tylko w określonych sytuacjach. Jeśli mamy zamiar używać jej nie tylko przy drobnych, domowych pracach, ale także przy kompleksowych remontach, a w dodatku chcemy zaoszczędzić czas, będzie to bez wątpienia dobry wybór.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |