› bieżące |
ponad rok temu
16.08.2014 Ines Kuraś komentarzy 0 ocen 3 / 67% |
A A A |
Poruszaliśmy już temat tzw. willi Gronaua przy ul. Pułaskiego. Miasto planowało sprzedać budynek, ale pojawiały się również inne plany na jego wykorzystanie. Jak w tej chwili wygląda kwestia zabytku?
Zabytek XIX- wiecznej architektury od lat nie przeszedł żadnego remontu. Na dzień dzisiejszy budynek stał się ruiną. Willa wpisana jest do rejestru zabytków i stanowi własność Zarządu Budynków Komunalnych. Z budynku przy ul. Pułaskiego 10 wykwaterowano wszystkich lokatorów, w sumie 5 rodzin które zajęły mieszkania wskazane przez miasto. Jednak faktem pozostaje, że budynek jest ruiną i nie wiadomo co z nim dalej zrobić. Wiadome jest, że miasta nie stać na remont zabytku, a rozebrać go nie można.
- W tej chwili Zarząd Budynków Komunalnych zabezpieczył budynek, a także odłączył od mediów w celu nieponoszenia dalszych kosztów utrzymywania tej nieruchomości – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego prezydenta.
Kilka miesięcy temu rzecznik prasowy prezydenta Monika Borzdyńska informowała nas o planach sprzedaży tego budynku bądź przekazania go wytypowanej organizacji, która mogłaby pozyskać środki unijne na jego remont. W tej chwili miasto przygotowuje uchwałę na wrześniową sesję Rady Miasta w celu sprzedaży zabytkowej willi.
Do wykwaterowania pozostają dwie rodziny, które mieszkają w sąsiednim budynku przy ul. Pułaskiego 10 a.
- Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego budynek ten jest przeznaczony do rozbiórki ponieważ znajduje się w pasie drogowym – dodaje Łukasz Mierzejewski.
Co dalej stanie się z zabytkową willą? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Pozostaje nam czekać do wrześniowej sesji Rady Miasta. Wtedy okaże się czy radni wyrażą zgodę na zbycie budynku.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |