› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›
B1 - Stawbud
Tak, tanie nieruchomości to atut Elbląga ~ domliSzczury to jedno, ale masakrą totalną był też smród ;/ ~ PaulekKostonNiestety budynek jest dewastowany w znacznym stopniu. Nikt nie dba o przestrzeń wokół. ~ No nameNiestety, rządy PIS uwolniły u ludzi najgorsze cechy i zachowania i uczyniły z nich standardy... ~ ivanMieszkańcy sami podrzucają odpady do parków np dzikie ogródki zamiast do śmieci to do parku ... ~ JanPrezes z gospodarzem doprowadzili mimo sprzeciwu działkowców do autostrady na terenie działek... ~ JanuszWszystko jest koszmarnie drogie, mieszkania to jedno, ale i jedzenie drogie, życie po prostu. ~ Miszka88Mieszkania w ogóle są coraz droższe. ~ TubiskowaDzien dobry chciałabym wynająć sale na 6 sierpnia jak można się skontaktowac ~ AgaWedług mnie jak coś będzie nie tak, to raczej nie pozwolą zrobić basnu. Ale to najlepiej... ~ agnessZmiękczacz w piwnicy + filtr ultrafiltracja z mineralizatorem w kuchni = nowe życie we własnym... ~ AlekByłam tam w roku 66 więc 20 lat po wojnie i niestety mamy jako społeczeństwo udział w... ~ Balladyna A ja i tak robię prawie wszytskie zakupy online. Spożywkę, ciuchy, meble, a nawet kwiaty. ~ AnikawJa myślę, że Elbląg jest fajnym miastem i warto w nim kupić mieszkanie, nie tylko do... ~ KamilSOsobiście polecam propozycje przygotowywane przez biuro Kingdom (www.kingdomelblag.pl). Pani Ani... ~ KamillMogło by miasto sprzedać za niewielkie pieniądze np.mi ja bym chętnie w nim zamieszkała z... ~ SzczeraPrzykro mi jak czytam takie wiadomości. Sama miałam mieszkanie zadłużone na prawie 18 tysięcy.... ~ aga elblag Kocham Cię mój Elblągu. Tęsknię za miastem , odwiedzam moje miasto Elbląg raz w... ~ Kasia , kocham Cię mój Elblągu.

Wkrętarka – jaką wybrać?

› poradnik ponad rok temu    23.12.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Wkrętarka – jaką wybrać?

Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki zastępują coraz częściej zwykłe śrubokręty. Nic dziwnego, użycie wkrętarki nie tylko jest wygodniejsze, ale także przyspiesza pracę. Dlatego wkrętarkę znajdziemy zarówno w przydomowych warsztatach, jak i na wyposażeniu fachowców.

Jeszcze kilkanaście lat temu wkrętarka była bardziej ciekawostką niż powszechnie używanym narzędziem. Dziś jest na wyposażeniu większości zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Jak sama nazwa wskazuje, wkrętarka służy do wkręcania oraz wykręcania śrub, wkrętów itp. Jest urządzeniem mechanicznym, dlatego nie wymaga stosowania dużej siły ręcznej przy wkręcaniu, jak to ma czasami miejsce w przypadku użycia zwykłego śrubokrętu. Na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli wkrętarek i wiertarko-wkrętarek, dlatego wybór odpowiedniego nie jest łatwy. Nasz artykuł w tym pomoże.

Zasilanie akumulatorowe czy sieciowe?

Na początek warto się zastanowić, czy postawić na wkrętarkę akumulatorową, czy na zasilaną sieciowo. Obydwa rozwiązania mają dobre i złe strony. Zasilanie akumulatorowe sprawia oczywiście, że wkrętarka staje się bardziej mobilna. Do tego można jej używać w miejscach, gdzie nie ma gniazdka elektrycznego. Wkrętarka akumulatorowa jest z reguły lżejsza niż modele sieciowe i przez to jest również poręczniejsza. Niestety, są także wady. Nie jest możliwa praca ciągła bez wymiany lub ładowania akumulatora, a ponadto takie wkrętarki mają zwykle mniejsza moc. Modele sieciowe nadają się do bardziej profesjonalnych prac. Nie trzeba się martwić o rozładowane akumulatory, można wkręcać duże ilości śrub czy wkrętów nawet w najtwardsze materiały. Wszystko dlatego, że wkrętarki elektryczne zasilane sieciowo mają dużą moc. Warto postawić na takie modele, gdy będziemy używali wkrętarki często, długo i nie będzie problemu z dostępem do gniazdka elektrycznego.

Wybieramy wkrętarkę – na co zwrócić uwagę?

Wkrętarka sprawdzi się najlepiej wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb użytkownika. To oznacza, że trzeba najpierw zastanowić się, czego oczekujemy od takiego narzędzia i jak często będziemy go używali. Potem trzeba się przyjrzeć dostępnym na rynku modelom wkrętarek i ich parametrom.

Gdy już zdecydowaliśmy, czy wybieramy wkrętarkę akumulatorową, czy sieciową, należy zwrócić uwagę na tak kluczowy parametr, jak moc. Właśnie ona ma wpływ z jednej strony na długość pracy, a z drugiej – na możliwość pracy z różnymi materiałami. Przy cięższych pracach potrzebna będzie wyższa moc. Przy czym duża moc to także zwykle większy rozmiar wkrętarki.

Ważnym parametrem jest również napięcie. Należy dobrać jego odpowiedni zakres do rodzaju wykonywanych prac. Na przykład modele od 3.6 do 4.8 V nadają się do skręcania mebli czy różnych urządzeń elektrycznych i do miękkich materiałów. Wkrętarki o napięciu od 6.5 do 10 V sprawdzą się przy nieco bardziej wymagających pracach (np. małe remonty) i przy twardszych materiałach. Jeśli jednak szukamy półprofesjonalnej wkrętarki, powinna mieć moc w zakresie od 9.6 do 14 V. To już najczęściej wiertarko-wkrętarki z możliwością regulacji obrotów, urządzenia przydatne w dużych pracach remontowych. Do profesjonalnego użytku doskonale nadają się wiertarko-wkrętarki, które mają napięcie co najmniej 18 V.

Wybierając wkrętarkę, należy zwrócić także uwagę na moment obrotowy podawany w Nm. Oznacza on siłę, z jaką będziemy mogli wkręcać wkręty lub wiercić otwory. Wkrętarki zostały tak skonstruowane, że moment obrotowy rośnie powoli i dopiero po pewnym czasie osiąga maksymalną wartość. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia materiału, w jaki wkręcamy śrubę.

Niektóre modele wkrętarek mają również możliwość zmiany biegów, co pozwala łatwo dobrać szybkość wkręcania i moment obrotowy. Do tego nie można zapomnieć o zwróceniu uwagi na wagę wkrętarki. Przy dłuższych pracach wygodniejszy będzie na pewno lżejszy model. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na akcesoria, jakie dodaje producent do danej wkrętarki (np. dodatkowy akumulator, lampka do oświetlania miejsca pracy, zestaw bitów itp.). 

Ustawienia wkrętarki i bity

Zanim zaczniemy używać wkrętarki, należy najpierw odpowiednio ją ustawić i przygotować do pracy. Model sieciowy trzeba oczywiście podłączyć do gniazdka elektrycznego (nie każdy o tym pamięta w ferworze pracy, co sprawia, że potem trzeba się od niej odrywać) lub sprawdzić, czy mamy naładowany akumulatorek w urządzeniu oraz zapasowe ogniwo. Konieczne jest także ustawienie odpowiedniego momentu obrotowego. Należy to robić przy wyłączonej wkrętarce. Oczywiście moment obrotowy dostosowujemy do rodzaju materiału, do jakiego będziemy wkręcali śruby lub wkręty.

Kolejny etap przygotowania to wybór odpowiedniego bitu do wkręcania lub wykręcania. Sześciokątne bity ¼ cala używane są przeważnie we wkrętarkach akumulatorowych, natomiast czworokątne od ¼ do ½ - w mocnych wiertarko-wkrętarkach. Ponadto kształt bitu trzeba dostosować do śruby lub wkrętu. Należy także zwrócić uwagę na twardość bitu i dobrać ją do twardości materiału. Odpowiednio dobrany bit zakłada się na końcówkę wkrętarki i dokręca.

Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki to bardzo przydatne elektronarzędzia. Warto zatem zawsze mieć je pod ręką w naszym warsztacie. Dzięki nim ułatwimy sobie pracy, a nawet znacznie skrócimy czas jej trwania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.