W przyrodzie błękit i jego odcienie występują praktycznie na każdym kroku i przywodzą nam na myśl przestrzeń, spokój i harmonię. Z tego powodu chętnie są też wykorzystywane przez projektantów i designerów przy aranżacji wnętrz.
Działanie błękitu na psychikę człowieka jest jednoznacznie pozytywne: działa rozluźniająco, uspokajająco i wyciszająco. Przywodzi na myśl bezkresne oceany pełne czystej wody, a także nieskazitelnie czyste błękitne niebo. Warto podkreślić, że – ze względu na swą neutralność – błękit idealnie komponuje się z innymi barwami.
Ze względu na działanie uspokajająco-relaksujące odcienie błękitu zalecane są do pomieszczeń, które powinny sprzyjać odpoczynkowi. Dlatego niebieskie ściany czy dodatki z pewnością świetnie sprawdzą się w sypialni oraz salonie, zapewniając komfort psychiczny i sprzyjając relaksowi.
Chociaż czysty błękit często postrzegany jest jako barwa zimna, wystarczy niewielka domieszka innych kolorów czy też dodatki w innych barwach, by stworzyć przytulne wnętrze. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwie zastosowany (np. zbyt ciemne odcienie lub zbyt duże powierzchnie) może zmienić wnętrze w zimne, ciemne i mało przytulne. Dlatego stosujmy go z umiarem i wyczuciem!
Błękit i jego odcienie są jedną z podstawowych barw w pomieszczeniach urządzanych w stylu marynistycznym. O ich popularności decyduje z pewnością to, że przywodzą na myśl egzotyczne nadmorskie kurorty, beztroskie wakacje i bezkresny ocean. By zyskać taki efekt w naszym salonie możemy zastosować ściany w odcieniach błękitu połączone z białymi dodatkami oraz jasną i gładką podłogą. W takim wnętrzu idealnie sprawdzą się lekkie meble. Przykładowo, mogą być wykonane z wikliny, rattanu, trawy morskiej czy hiacynta wodnego. Dopełnieniem wystroju z pewnością będą poduszki, narzuty czy zasłony z różnorodnych materiałów o ciekawej fakturze – obowiązkowo w odcieniach bieli i błękitu.
Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym również nadadzą się niektóre odcienie błękitu. Będzie to przede wszystkim wyrazisty kobalt, ultramaryna czy indygo. Barwy te dodadzą wnętrzu elegancji, dostojności i wyniosłości.
Najbardziej neutralnym odcieniem niebieskiego jest niewątpliwie błękit nieba, który sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. Zastosowany w niewielkich pomieszczeniach sprawi, że staną się optycznie większe i bardziej rozświetlone.
Odcienie mające w sobie domieszkę zieleni – turkus i akwamaryna – idealnie będą komponować się nie tylko z zielenią, ale również stworzą ciekawe zestawienia z oranżem, czerwienią i żółcią. Do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym z pewnością pasować będzie lawenda – odcień łączący w sobie błękit z domieszką różu.
Decydując się na wnętrze w odcieniach błękitu powinniśmy pamiętać, by nie przesadzić z ilością odcieni, gdyż efekt końcowy może być zupełnie odwrotny do zamierzonego. Zamiast przestrzennego wnętrza otrzymamy wtedy zimne, nieprzyjemne i „zabałaganione”. By tego uniknąć powinniśmy zdecydować się raczej na jeden lub dwa odcienie błękitu i połączyć je z innymi barwami.
mt