fot. Konrad Kosacz
Lokatorzy budynków ZBK zachęceni obietnicami elbląskich radnych, wykupowali lokale należące do Miasta. Krok ten miał uchronić ich przed rosnącymi opłatami za czynsze. Wojewoda Warmińsko-Mazurski odrzucił uchwałę radnych o zwrocie nadpłaty czynszu, przekreślając setkom elblążan szansę na odzyskanie pieniędzy. Uzasadnienie organu dotyczyło niezgodności formalno-prawnych.
Uchwała z lutego 2013 roku zakładała, że osoby, które złożyły wniosek o wykup mieszkania, a wciąż płacą czynsz według nowych podwyższonych stawek, otrzymają zwrot pieniędzy w ciągu 2 miesięcy. Zwrot ten to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wysokością miesięcznego czynszu obowiązującego po 1 stycznia 2013 roku a czynszu uiszczonego do tej daty, za okres od miesiąca następującego po złożeniu wniosku o nabycie lokalu do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło zawarcie umowy sprzedaży lokalu.
Po tej informacji Ratusz został zalany wnioskami lokatorów, chcących zmienić swój status z najemcy na właściciela. W pierwszej turze wpłynęło 1434 wniosków. Okazuje się jednak, że właściciele mieszkań nie otrzymają zwrotu nadpałty czynszu. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marian Podziewski zaskarżył ustawę radnych pracujących za kadencji Grzegorza Nowaczyka.
Jak informuje nas Edyta Wrotek Rzecznik Prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego: - Wojewoda Warmińsko-Mazurski złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 19 lutego 2013 roku w sprawie zwrotu nabywcom lokali mieszkalnych części czynszu najmu.
W uzasadnieniu decyzji wojewody czytamy m.in., że ewentualny zwrot części czynszu najemcom wyrażającym wolę nabycia zajmowanego lokalu wiąże się ze sferą wykonawczą i jest gospodarowaniem mieniem komunalnym, o którym stanowi art . 30 ust. 2 pkt. 3 ustawy o samorządzie gminnym , w związku z czym należy do kompetencji Prezydenta Miasta, a nie Rady Miejskiej i nie może stanowić aktu prawa miejscowego. Przedmiotowa uchwała podjęta została z przekroczeniem kompetencji Rady Gminy wynikajacej z art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit.a utsawy o samorządzie gminnym , w związku z czym skutkuje nieważnością podjętej uchwały.
Z powyższego wynika, że właściciele mieszkań ZBK, którzy zdecydowali się na wykup mieszkań, nie otrzymaja zwrotu nadpłaty czynszu. 2 lipca odbyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym rozprawa. WSA podobnie jak wojewoda stwierdził nieważność tej uchwały twierdząc, że Rada Miasta nie miała żadnej podstawy prawnej, by taką uchwałę podjąć.